چگونه با زيست‌شناسي کنار بياييم؟(روش مطالعه زیست شناسی برای کنکور-بخش اول)

زيستشناسي با بالاترين ضريب(ضریب 12) به عنوان اصليترين درس گروه آزمايشي علوم تجربي براي داوطلبان اين گروه، بخصوص آنهايي که متقاضي رشتههاي پرطرفدار(پزشکی، دندانپزشکی و…) هستند، اهميت ويژهاي دارد. اگر داوطلبي در درس زيست‌شناسي، ده درصد از شما عقب بيفتد و در هر کدام از درس‌هاي اختصاصي‌هاي ديگر، پنج تا شش درصد جلو باشد، به طور کلي از شما عقب مي‌افتد.
 
شواهد نشان مي‌دهد که فقط هفت درصد از داوطلبان آزمون سراسری در گروه آزمایشی علوم تجربی، تست‌هاي زيست‌شناسي را بالاي پنجاه درصد مي‌زنند. علت اين موضوع در کم مطالعه کردن اين درس نيست، بلکه يکي از مشکلات بزرگي که داوطلبان دارند، چگونه مطالعه کردن درس زيست‌شناسي است.
 
در اين سلسله از مقالات سعي مي‌کنيم تا شما را با نحوه صحيح مطالعه و تست زني بهتر در اين درس آشنا کنيم. مانند همه دروس کنکور، براي نتيجه‌گيري بهتر در درس زيست‌شناسي نيز رعايت سه مرحله مطالعه اوليه، مرور و تست‌زني، بسيار مهم است.
 
biology-grade-6-banner

 
الف- مطالعه اوليه
 قبل از هر چيز بايد به خاطر داشته باشيد که مهم‌ترين منبع مطالعه زيست‌شناسي براي کنکور، کتاب درسي است. اگر زيست‌شناسي را يک درس صرفاً حفظ شدني (مثل حفظ کردن يک شماره تلفن يا شعر) مي‌پنداريد، بايد نگرشتان را درباره اين درس عوض کنيد؛ پس به حفظ کردن طوطي‌وار مطالب زيست‌شناسي نپردازيد. بايد روشي را براي مطالعه به‌کار ببريد که در يادگيري عميق و مفهومي زيست‌شناسي، مؤثر باشد.
 
با توجه به تغييرات کتاب‌هاي زيست‌شناسي، در مقايسه با سال‌هاي گذشته، ديگر نمي‌توان به کتاب زيست‌شناسي پايه خاصي (مثلاً پيش‌دانشگاهي) اهميت بيشتري داد؛ چرا که اولاً مطالب کتاب‌هاي زيست‌شناسي، بسيار به هم پيوسته است و براي يادگيري مطالب لازم است که تمام کتاب‌هاي زيست‌شناسي (دوم، سوم و پيش دانشگاهي) را به دقت مطالعه کرد، و دوم اينکه، برخلاف سال‌هاي گذشته، ديگر سهم پايه خاصي در پرسش‌هاي آزمون سراسري، بيشتر از پايه ديگر نيست و مي‌توان گفت که تقريباً تعداد پرسش‌هاي برابري از هر سه پايه مطرح مي‌شود؛
 
پس بدون توجه به بودجه‌بندي سؤالات براي فصل‌هاي مختلف، کتاب‌هاي هر سه پايه (دوم، سوم و پيش‌دانشگاهي) را به ‌صورت موازي (همراه‌ باهم) مطالعه کنيد و اهميت يکساني براي تمام فصول هر سه پايه قايل شويد. تاکيد بر اين موضوع به آن خاطر است که طبق آمار سال‌هاي گذشته، نمي‌توان هيچ فصلي از دروس زيست‌شناسي را فاقد اهميت يا کم‌اهميت‌تر از بقيه دانست.
 
  شيوه پيشنهادي ما براي مطالعه زيست شناسي اين است که ابتدا مطلب را به‌صورت اجمالي و گذرا (پاراگراف اول و آخر، تيترها، شکل‌ها و….) بخوانيد تا ايده‌ کلي آن را به‌دست بياوريد. در مرحله بعد بايد در مدت زماني که در برنامه‌ريزي خود براي اين درس در نظر گرفته‌ايد، به طور دقيق و خط به خط، نکات آن را مطالعه کنيد. توجه به اَشکال و قيدها، ارتباط بين فصول و کتب مختلف، و جمع‌بندي نکات جانوران از کتب مختلف دبيرستان، بسيار بسیار کلیدی و مهم است.
 
در اين مرحله، زير نکات مهم و کليدي را خط بکشيد و نکات مهم را حاشيه‌نويسي کنيد. پس از انجام اين کار، تمام فصول دروس زيست‌شناسي سه پايه را با توجه به ارتباط موضوعي آنها تحت عنوان‌هاي جديد دسته‌بندي کنيد. اين کار باعث مي شود تا در مرورهاي بعدي، در مدت زمان کمتر، مطالب مرتبط بيشتري را به خاطر بسپريد و در يادگيري سرعت بيشتري داشته باشيد. پس از مطالعه دقيق، حتماً از متن کتاب سؤال و تست طرح کنيد.این نکته مهم و کلیدی را همواره به خاطر داشته باشيد که مقايسه‌اي خواندن و شباهت‌ها و تفاوت‌ها را جدول‌بندي کردن، در آزمون‌هاي سراسري سال‌هاي اخير بشدت مورد توجه قرار گرفته است؛ پس پرداختن به اين کار را هم در شيوه مطالعه خود در اين درس، مورد توجه ویژه قرار دهيد.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.