چگونه برای خود برنامه ریزی کنیم؟(بخش اول)

سوالی که این روزها بسیاری از دانش آموزان و داوطلبان کنکور سراسری مطرح می کنند این است که دقیقا نمی دانیم که چطور درس بخوانیم و برنامه ریزی کنیم.لذا بر آن شدیم تا در یک سلسله از مقالات به بیان اصول کلیدی برنامه ریزی درسی برای کنکور بپردازیم.

اولین و مهمترین نکته ای که بایستی به آن اشاره کرد این است که برای رسیدن به یادگیری مطلوب و موفقیت در کنکور و بطور کلی موفقیت تحصیلی می بایست بر کلیه­ ی مراحل و شرایط مؤثر بر مطالعه مدیریت کرد. فرآیند مطالعه و یادگیری مطلوب با عوامل مختلفی نظیر (اهداف، توانایی­ ها و استعدادهای یادگیرنده، محتوا، فضا و شیوه ­ی مطالعه، بازه زمانی مد نظر، ویژگی های روانشناختی و…) در ارتباط است، که هر یک از آن ها به نوبه خود در جریان و چگونگی تحقق یادگیری نقش مؤثری دارند.

اگر مطالعه­ ای را که منجر به یادگیری می شود به صورت یک نظام کلی در نظر بگیریم در این صورت هر یک از عوامل گفته شده، اجزاء آن کل محسوب می شوند که به طور طبیعی و بر اساس قوانین و شرایط از پیش تعیین شده مشخص گردیده و با یکدیگر در ارتباط خواهند بود. به گونه ای که ترکیب اجزاء با یکدیگر، یادگیری فراگیران را در راه رسیدن به موفقیت جهت می دهد.

داشتن یک برنامه­ ی مطالعاتی منظم و مدون مهمترین عامل در هماهنگ کردن و سازماندهی این عوامل است. با آغاز سال تحصیلی داشتن یک برنامه­ ی مطالعاتی از اهمیت ویژه ای برخوردار می شود. برنامه ای که اجرای آن منوط به چند روز اول نباشد و بتوان به وسیله ­ی آن به مطالعات و یادگیری نظم بخشید، از اتلاف وقت و انرژی جلوگیری کرد و به اهداف مد نظرکه همان موفقیت تحصیلی است رسید. نکته­ی مهم در اینجا قبل از طرح هر برنامه­­ ای، بررسی عادات مطالعه و ترک عادات نامطلوب تحصیلی است که خود می تواند مانع از پیشرفت شود، و می بایست به تدریج و گام به گام ترک شوند. باید نسبت به توانای ­ها و امکاناتی که در اختیار است شناخت پیدا کرد و برنامه ای بر اساس ویژگی­های فردی نوشت که در آن قدرت انعطاف پذیری زیاد و بر طبق اهداف مد نظر باشد. شرط اجرایی بودن برنامه واقع­ بینانه بودن آن است.

index

در نوشتن یک برنامه مطالعاتی:

قدم اول: تعیین اهداف

اولین قدم در نوشتن یک برنامه انتخاب هدف کلی است که بر اساس آن می توان برنامه­ ی موفقیت را طرح ریزی کرد. ( کسب معدل بالا، بدست آوردن رتبه و تراز بالا، موفقیت در آزمون ورودی دانشگاه ها در رشته ی مورد علاقه و….)

سپس نوبت به انتخاب اهداف جزیی است که می بایست قدم به قدم آنها را اجرا کرد تا به آخر راه موفقیت رسید. هر هدف جزیی وظایف ویژه مختص فرآیند یادگیری را بیان می کند.

قدم دوم: اولویت بندی

برنامه­ ی خود را بر اساس برنامه ­ی هفتگی مدرسه تنظیم کنید. دروس مورد مطالعه و کلیه­ ی امکانات لازم را تعیین و از مهمترین تا کم اهمیت ترین در برنامه­ ی مطالعاتی خود بنویسید.مطالعه­ ی دروس همان روز مدرسه، تکالیف فردا، انجام تمرینات، تست زدن، مرور و… را در برنامه مشخص کنید. اولویت بندی مطالعه ­ی دروس برای هر دانش آموز متفاوت است.

نباید کل روز را به خواندن یک درس اختصاص دهید، بلکه می توانید بین 2 تا 3 درس را در روز برای مطالعه در نظر بگیرید. از مطالعه ی دروس سنگین پشت سر هم خودداری کنید. (قراردادن دروس عمومی کنار دروس اختصاصی) به طور مثال 2 درس اختصاصی ،1 درس عمومی.

در برنامه­، زمانی را به مرور درسها و تست زدن اختصاص دهید. البته بعد از مطالعه­ ی عمیق و مفهومی و تسلط بر مطالب می بایست شروع به تست زنی کنید. آخر هفته می تواند زمان مناسبی برای جبران عقب افتادگی های درسی باشد.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.