چگونه برای کنکور ۹۷ برنامه ریزی کنیم؟

حتماً همه‌ی شما دانش آموزان و بخصوص داوطلبان کنکور سراسری به‌خوبی اهمیت برنامه‌ریزی را درک می‌کنین و می دونین  که برای رسیدن به هدفتون  داشتن برنامه‌ای مناسب و البته پیش رفتن با اون واجبه !

برنامه به ۳ نوعِ بلند مدت، میان‌مدت و کوتاه‌مدت تقسیم میشه در این‌جا بیش‌تر راجع به برنامه‌ی کوتاه‌مدت (هفتگی) که البته تقریباً از روی برنامه‌ی میان‌مدت (آزمونی یا ماهانه) تعیین میشه حرف بزنم.

به طور مراحل برنامه‌ی ریزی هفتگی عبارتند از :

مرحله‌ی اول: 

قبل از شروع برنامه‌ریزی هفتگی،‌ باید میزان ساعتی را که قصد دارید و می تونید در طول هفته مطالعه کنید، مشخص کنید. اگه توانایی شما مثلا ۲۰ ساعت در هفته هست برنامه‌ی اولیه‌ی هفتگی خودتون بر همین اساس تنظیم کنید دقت کنید نه خیلی بیش‌  تر و نه کم‌  تر.  واقع بین باشید و از برنامه ریزی غیر واقع بینانه و رویا پردازانه جدا پرهیز کنید.

اگر عادت به زیاد خوندن ندارید، برنامه‌ رو سنگین نچینید چون حتی اگه بنونید اجراش کنید حتما تو هفته‌های بعد،‌ کم میارید؛ پس چه بهتر که آهسته و پیوسته پیش برید و آروم آروم ولی مداوم تلاش خودتون و متناسب با توانایی‌ هاتون زیاد کنید.

یه نکته مهمی رو هم همین ابتدا بهتون بگم و اون اینه که فریب برنامه های ۹۰ روزه، ۱۲۰ روزه و ۳۰۰ روزه و ….. که هیچ پایه و اساس علمی ندارند و فقط برای گول زدن شما تهیه شده اند رو نخورید.

images

مرحله‌ی دوم: 

بعد از مشخص کردن ساعت مطالعه، این میزان ساعت و با توجه به اهمیت درس‌ها و ضعف و قوتتون بین  دروس خود تقسیم کنید مثلا اگه رشتتون تجربی هست و تو هفته ۳۵ ساعت مفید درس می‌خونید میتونید ساعت مطالعتون و اینجوری تقسیم کنید.

زیست شناسی ۱۱ ساعت

ریاضی ۳/۵ ساعت
فیزیک: ۵ ساعت 
شیمی: ۴/۵  ساعت 
ادبیات: ۳ ساعت 
عربی: ۳ ساعت 
دینی: ۲/۵ ساعت 
زبان: ۲/۵ ساعت

البته حتما ضعف و قوت خود را در درس‌های خاص در برنامه مد نظر قرار بدین و این ساعت‌هارد متناسب با توانایی‌ هاتون تغییر بدید.این یعنی همون شخصی سازی برنامه.

مرحله‌ی سوم: 

بعد از مشخص کردن موارد و دروس مورد نیاز مطالعه در کل هفته، برنامه‌ی تقریبی هر روز و هم مشخص کنید

حتماً در یک روز تنوع مطالعاتی داشته باشید   و این طور نباشه که مثلاً ۴-۵ ساعت پشت سر هم فقط یک درس خاص و مطالعه کنید.

حتماً مطالعه و زدن تست در هر درس (به‌خصوص دروس اختصاصی) را حداقل بین ۲ الی ۳ روز در هفته پخش کنید چون این عمل موجب یادگیری مرحله به مرحله میشه و به دنبال اون:

۱) عمق یادگیری مطالب، لحظه به‌لحظه افزایش می‌یابد.

۲) فراموشی مطالب کاهش پیدا می‌کند.

۳) باعث تثبیت یادگیری می‌شود.

enlightenedمرحله‌ی چهارم: 

حتما در طول هفته، ساعت‌هایی و به جبران عقب‌ماندگی‌ها اختصاص بدید و در اون زمان هیچ درسی و قرار ندهید تا اگه از برنامه عقب افتادید بتونید بدون نگرانی تا حدی  جبرانش کنید اگه از برنامه عقب نیفتادید اون ساعت و به خودتون جایزه بدید و تفریح کنید .

enlightenedمرحله‌ی پنجم: 

آخرین مرحله‌ی برنامه‌ریزی، در واقع بعد از اجرای برنامه هست

در آخر هفته حتما بررسی کنید و ببینید چه‌ قدر به برنامه‌ای که ابتدای هفته واسه خودتون مشخص کردید نزدیک بودید؟ آیا واقعا برنامه مطابق توانایی‌هاتون بود؟ بدین ترتیب با فهمیدن اشکالات برنامه‌ی هفته‌ی سپری‌شده‌، سعی کنید برنامه‌ی هفته‌ی بعد را بهتر  و نزدیک‌ تر به توانایی‌هاتون بریزید.

حتماً در طی این مرحله به چند نکته توجه کنید:

۱) استراحت و خواب یکی از ضروریات سال کنکور هست , البته خواب و استراحت به‌ اندازه.

حتماً بین ساعت‌های مطالعه که حدود ۶۰ الی ۷۵ دقیقه‌ هستن ۱۰ الی ۱۵ دقیقه استراحت قرار بدید چون این کار بازده و تمرکزتون و زیاد میکنه.

مطمئن باشید بدون استراحت بازده شما به‌ مرور زمان خیلی کم میشه . در طول هفته  یک نصفه روز (حدود ۵ ساعت) را به‌طور کامل به تفریح و استراحت اختصاص بدید.

۲) شب‌ها حتماً حداقل ۶ ساعت بخوابید چون خواب کافی برای هوشیاری شما هنگام درس خوندن و تمرکز کردن لازم و ضروریه !

۳) *مهم*:  حتماً در برنامه‌ی هفتگی خود، تمامی دروس عمومی و اختصاصی را قرار دهید و تست و مطالعه باید توأماً در آن وجود داشته باشد و این طور نباشه که در طول هفته فقط مطالعه کنید یا فقط تست بزنید باید مکمل هم باشند.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.