چگونه بر اضطراب شب هاي امتحان غلبه کنيم؟

سختگيري و حساسيت هاي بيش از حد معلمان براي بالابردن حدنصاب نمره قبولي کلاس درس و ترساندن دانش آموزان از امکان طرح سؤال هاي عجيب و غريب در امتحان هم مي تواند به افزايش استرس شب امتحان کمک مي کند. تماس هاي تلفني برخي از همکلاسي ها با يکديگر در شب امتحان و رد و بدل کردن صحبت هايي از اين دست که «چقدر خواندي»، «من يک دور دوره کردم»، يا بالعکس «حالا وقت داريم»، يا «من هنوز شروع نکرده ام به خواندن» هر دو مي تواند مخرب و استرس زا باشد.

18

راه هاي کاهش اضطراب و استرس امتحان

به هرحال آنچه از سوي روانشناسان و محققان اجتماعي و پزشکان تأکيد مي شود اين است که «اضطراب» يادگيري و قواي ذهني دانش آموز را به حداقل مي رساند. دراين زمينه توصيه هايي شده که به کاهش استرس دانش آموزان دراين شب ها بسيار کمک مي کند.

* از به کار بردن جملات منفي در شب امتحان جداً خودداري کنيد.


* يادگيري تمام مطالب درسي و امتحاني را به شب امتحان موکول نکنيد چون فشرده خواني موجب سپردن مطالب به حافظه کوتاه مدت مي شود. اين باعث مي شود که مطالب به سرعت از ياد برود.

* تنظيم وقت باتوجه به مطالبي که بايد خوانده شود به کاهش استرس کمک مي کند. بهتر است دانش آموزان، هنگام مطالعه کتاب درسي، دائم به پايان کتاب رجوع نکنند تا ببينند چقدر از کتاب را خوانده اند و چقدر آن هنوز باقي است.

* تغذيه مناسب درشب هاي امتحان ، استراحت و خواب کافي بسيار مؤثر است و به داشتن يک روحيه خوب، سر جلسه امتحان کمک مي کند. همچنين تنفس عميق که باعث رسيدن اکسيژن به مغز مي شود کمک زيادي به پايين آمدن استرس و دلشوره مي کند.

* صبح امتحان بهتر است دانش آموزان يک ساعت قبل از شروع امتحان کتاب را ببندند و از همديگر سؤال نپرسند تا بتوانند به خوبي روزها و شب هاي امتحان را پشت سر بگذارند. 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.