چگونه بهتر درس بخوانیم؟

ابتدا مواردي را كه باعث درس نخواندن مي‌شود به اختصار مرور مي‌كنيم مثلاً حواس‌پرتي و انتخاب محيطي نامناسب با خلق و خوي يادگيري‌مان و انتخاب غلط زمان درس خواندن و… همه‌ی این موارد را اصلاح می‌کنیم، سپس با ایجاد هیجان و علاقه کنیم و تمرکز خود را بالا ببریم.

به عنوان مثال شوخي كردن با مسائل و برخورد خنده‌دار با آنها پايداري آن‌ها را در ذهن خیلی بيش‌تر مي‌کند. فهم و درك معني واقعي سؤالات و درس، ميزان حواس‌پرتي را به میزان بسیار زیادی كاهش مي‌دهد و باعث رفع آن مي‌شود. خلاصه‌برداری و یادداشت‌برداری مهم‌ترین نکته‌ای است که باعث به وجود آمدن موارد زیر می‌شود:

W

تحريك حافظه (تحريك و كنجكاو کردن ذهن با يادداشت‌برداري و به وجود آمدن انواع سؤالات برای پيدا كردن پاسخ‌هاي آن‌ها)، تأكيد بر درك و فهم مطلب (ما وقتي چيزي را مي‌بينيم و مي‌شنويم با نوشتن آن يك مرور دوباره روي انجام مي‌دهيم و هم‌چنين با تأكيد بر روي نکته‌های سخت باعث مي‌شويم ذهنمان راحت‌تر آن را درک کند) و… .

بهترين شيوه‌ی يادداشت‌برداري: الف) نكات مهم را يادداشت كنيم (سرفصل‌ها). ب) سؤالاتي را كه در ذهن داريم يادداشت كنيم. ج) مواردي كه باعث حواس‌پرتي ما مي‌شود به دقت یادداشت كنيم تا سعي كنيم آن‌ها را برطرف كنيم. د) سعي كنيم هر چه ممكن است در كلاس جلوتر بنشينيم تا بيش‌تر احساس در كلاس بودن را بكنيم. با روش‌های بالا بهترین مطالعه را خواهیم داشت.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.