چگونه به برنامه‌ریزی‌مان پایبند باشیم؟

«من با این‌که برنامه‌ریزی دقیقی برای خودم انجام می‌دهم ولی با اجرای آن مشکل دارم!»

این سؤال تعداد زیادی از دانش‌آموزان و بخصوص داوطلبان آزمون سراسری است. برنامه‌ریزی کار خوبی است اما تجربه نشان داده برنامه‌های خیلی جزئی و دقیق موفق نیستند. برای آن‌که بتوانید در برنامه‌ریزی موفق باشید باید به چند نکته مهم و کلیدی توجه کنید:

  • ابتدا ببینید در طول یک هفته زمان شما صرف چه کارهایی می‌شود و چه‌قدر این زمان به مطالعه و درس خواندن اختصاص دارد.

  • بر اساس توانایی‌تان مشخص کنید در طول یک هفته چه مدت‌زمانی را می‌توانید برای درس خواندن و انجام تکالیف صرف کنید. مثلاً شاید حدود 30 ساعت در هفته برای انجام همه‌ی کارهای درسی‌تان کافی باشد.

images

  • حالا موضوع مهم این است که بتوانید این 30 ساعت در هفته را پر کنید. بر این‌که حتماً هر روز به تعداد ساعت مشخصی درس بخوانید خیلی حساس نباشید. ممکن است روزی کم‌تر و روزی بیش‌تر کار داشته باشید.

  • بر اساس دو عامل: 1- زمانی که برای یک هفته پیش‌بینی کرده‌اید، 2- مقدار درس‌ها و تکالیف هر روز، بهتر است برای هر روز برنامه‌ی جداگانه‌ای تنظیم کنید. مثلاً تشخیص می‌دهید برای یک روز، نیاز به 4 ساعت کار دارید و این 4 ساعت را باید بین 5 کار تقسیم کنید. برای همان روز بر روی یک کاغذ، برنامه‌ای مختصر بنویسید و تلاش کنید همان را انجام دهید.

  • به این ترتیب، به جای آن‌که برنامه‌ای هفتگی و ثابت بنویسید و آن را روی کمد یا دیوار نصب کنید یک پیش‌بینی کلی برای هفته و تنظیم برنامه‌های روزانه به صورت مفیدتر و عملی‌تر و در عین حال با کیفیت بالاتر خواهید داشت.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.