چگونه بی‌دقتی در آزمون ها را کاهش دهیم؟

بارها اتفاق افتاده است که دانش‏ آموزها به ‏دلیل بی‏ دقتی (با وجود داشتن اطلاعات بالا) در آزمون ها یا امتحان‏ات، نمره از دست داده ‏اند. و بعد از آزمون، دچار ناراحتی شدند که با وجودی که پاسخ‏ها را می‏ دانستند، به ‏دلیل ”بی‏ دقتی“ نتوانستند به سؤال‏ات پاسخ صحیح دهند. البته بی‏ دقتی انواع متفاوتی دارد: ندیدن قسمت‏هایی از صورت سؤال، اشتباه‏ات محاسباتی ،کامل و دقیق نخواندن صورت سوال و یا چهار گزینه جواب و… برخی از انواع بی‏ دقتی است.

برای کاهش بی‌دقتی در آزمون می توان از راهکار های زیر استفاده کرد:

1-در شروع کار، کاهش سرعت در حین مطالعه و آزمون دادن موجب افزایش دقت شما خواهد شد؛ یعنی در قدم اول، دقت بر سرعت‏ عمل ترجیح دارد. بعد از تمرین کافی می‏توانید به سرعت خود نیز بیفزایید.

2-از راهکارهای بسیار مهمی که تأثیر زیادی در کاستن بی‏دقتی‏ها دارد، بحث ارزیابی و تحلیل جدی آزمون‏ها است. بهتر است بلافاصله بعد از هر آزمون (از عصر آزمون تا دو روز بعد آن، به عنوان بهترین زمان)، دفترچه‏ ی آزمون و پاسخ‏نامه‏ ی تشریحی باکتاب درسی، جزوه و منابع تستی کارشده را مقایسه و بررسی کنید تا علت اصلی اشتباهات و پاسخ ندادن به سؤالات مشخص شود.

images

3-شباهت‏ها و موارد حفظی، از عمده مواردی است که دانش‏ آموز را دچار اشتباه و بی‏دقتی در جلسه‏ ی آزمون می‏کند. طبقه‏بندی صحیح اطلاعات و خلاصه‌نویسی می‏تواند بسیار مفید باشد.

4-هنگام وارد کردن گزینه‏ ی صحیح در پاسخ ‏برگ، ابتدابه ترتیب، شماره‏ ی سؤال و شماره ‏ی گزینه‏ ی صحیح را خوانده و به همان ترتیب، در پاسخ‏برگ هم شماره‏ ی سؤال و شماره‏ ی گزینه‏ی صحیح را تکرار کنید تا خطایی در پر کردن گزینه ‏های صحیح نداشته باشید.

5-قبل از شروع حل کردن سؤالات آزمون، یک بارکل دفترچه، تعداد سؤالات و زمان پاسخ‏ دهی آن‏ها را بررسی کنید؛ زیراممکن است به خاطر چینش خاص سؤالات و صفحه‏ بندی، تمام سؤالات را نبینید.

6-بهتر است حین محاسبات ذهنی، برای جلوگیری از اشتباهات احتمالی، بخشی از مراحل حل‌شده‏ ی سؤال را یادداشت کنید تا در صورت نیاز به بازبینی و کنترل، به مشکلی برنخورید. در ضمن، این کار دقت شما را هم به میزان قابل توجهی افزایش می‏دهد.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.