چگونه خواندن، مهم‌تر از خواندن(بخش اول)

وقتي حرف کنکور به ميان مي­آيد، يک پاي ثابت و اصل مهم اين آزمون، دروس امتحاني و چگونه مطالعه کردن آنهاست. هر ساله، داوطلبان زيادي از ماه‌ها قبل از کنکور شروع به مطالعه مي‌کنند، اما در نهايت، پس از اعلام نتايج و اسامي پذيرفته‌شدگان، افراد بسياري از نتيجه خود راضي نيستند.

وقتی با دقت پای صحبت این گروه از داوطلبان می نشینید، سخن بسياري از اين داوطلبان، آن است که نحوه مطالعه آنها يکي از ضعف‌هاي اساسي‌شان بوده است. درباره مطالعه کنکور، هر ساله، مشاوران توصيه‌ها و بحث‌هاي زيادي مي‌کنند که مي‌تواند هر يک از شما عزيزان را بخوبي براي آمادگي بهتر در برگزاري اين آزمون کمک نمايد. در اين سلسله از مقالات قصد داريم تا شما را با تعدادي از اين راهکارها و شيوه‌ها آشنا کنيم. از جمله موضوعاتي که به شما براي يادگيري و مطالعه بهتر در اين زمينه کمک مي‌کند، عبارتد از:

kidslearningbooks

1. توجه به هدف نهايي، نه دشواري مسير
 
در زندگي، داشتن هدف، بهترين عامل و موتور محرک براي انجام کارهاست. در کنکور هم همين­طور است؛ اگر شما هدف خاصي از شرکت در کنکور نداشته باشيد، يادگيري هم براي شما دشوار و سخت خواهد بود؛ پس براي نتيجه­ گيري بهتر، چند دقيقه قبل از شروع مطالعه به اهدافي که بعد از کنکور مي‌خواهيد به آنها برسيد، فکر کنيد و خودتان را در دانشگاه يا رشته مورد علاقه‌تان تصور کرده و اميدوار و پر انرژي مطالعه را شروع کنيد.
 
براي شروع هر کار بايد اين نکته را بپذيريد که دشواري‌هايي در مسير وجود دارد و  براي پيمودن آن تلاش هم لازم است. پذيرش دشواري مسير و رنج راهي که در پيش داريد، شما را براي مقابله با اين دشواري‌ها و پيشرفت آماده مي‌کند. نپذيرفتن اينکه هر مسيري با دشواري روبروست، بويژه در آغاز راه، شما را افسرده و ناراحت مي کند. اگر بايد روزي بيست صفحه مطالعه کنيد، فکر خود را به رنج روزي بيست صفحه مطالعه متمرکز نکنيد، بلکه به لذت‌هاي نهايي که از اين تلاش نصيبتان مي‌شود، معطوف کنيد.
 
آنچه شما را به تلاش پي‌گير و مستمر وا مي‌دارد، ميل به جذب لذت‌هاست. کساني از کوه بالا مي‌روند و قله را فتح مي‌کنند که لذت رسيدن به قله را در ذهن مي‌پرورانند. اين افراد در طول مسير، هرگز به دشواري راه نمي‌انديشند، بلکه خود را در آن بالا مجسم مي‌کنند و به اين فکر مي‌کنند که از آن بالا همه چيز زيباست. همين شوق ذهني باعث مي‌شود که آنها براحتي، دشواري مسير را بپذيرند و پيش بروند؛ حال آنکه اگر آنان تمام ذهنشان را معطوف به دشواري مسير مي‌کردند و مدام به اين فکر مي‌کردند که چقدر تا پايان راه باقي است، اين رنج که در ذهنشان مجسم مي‌شد، بسرعت آنها را خسته مي‌کرد. در ذهن خود موفقيت هاي نهايي را مجسم کنيد؛ همچون ورزشکاري که به شوق لذتِ داشتن بدني ورزيده و جسمي آماده در پايان کار، رنج زود بيدار شدن و سختي تمرينات را متحمل مي‌شود، و يادتان باشد هميشه اين توجه به لذت‌هاست که در انسان‌ها تمرکز و علاقه ايجاد مي‌کند.
 
2. قوانين مطالعه را بدانيد
 
این اصل مهم و کلیدی را همواره به خاطر داشته باشید که شناخت قانون هر چيزي، شما را به آن علاقه‌مند مي‌کند. اگر خيلي‌ها از تماشاي تنيس لذت نمي‌برند به خاطر آن است که از قانون شمارش امتيازها در آن آگاهي ندارند. قانون ورزش‌ها، قانون بازي‌ها، قانون برقراري يک ارتباط مؤثر، مقررات اجتماعي و قانون کتاب را کشف کنيد. قبل از شروع مطالعه کشف کنيد: محوري که مطالب کتاب حول آن دور مي‌زند، چيست؟ اين کتاب بر چه موضوعي تاکيد مي کند؟ چه سبک و ساختاري دارد؟ چگونه مي‌خواهد به من ياد بدهد؟

يکي از موارد بسيار مهمي که شما معمولاً ناديده مي‌گيريد، قانون و روش مطالعه است. در خواندن هر کتاب و مطالعه نيز براي آنکه تمرکز عالي پيدا کنيد، روش و قانوني وجود دارد که براي يک مطالعه متمرکز بايد به آن توجه کرد. اگر شما ندانيد قانون بازي واليبال چيست، نمي‌توانيد آن را بازي کنيد. در مورد مطالعه هم همين‌طور است؛ ابتدا بايد روش مطالعه را فرا بگيريد

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.