چگونه خواندن، مهم‌تر از خواندن(بخش دوم)

3. زبان گرداني کنيد
وقتي شما چند دوست داريد، دوستي را که به شما بيشتر شبيه است، عاطفه و روحيه شما را دارد و به زبان شما سخن مي‌گويد، بيشتر دوست داريد و به حرف‌هايش بيشتر توجه مي‌کنيد و حتي بيشتر او را به خاطر مي‌سپاريد. زبان کتاب، يک زبان ساده، عمومي و همگاني است و بايد هم اين گونه باشد. اين شما هستيد که بايد پس از مطالعه، کتاب و متن و نمودار فرمول‌ها را به زبان خود بيان کنيد. زبان‌گرداني، يکي از اصول مهم و کاربردی در فرایند مطالعه به شمار ی رود.
 
فرمول انيشتين را به زبان خود تعريف کنيد و ببينيد که آن فرمول در زبان شما چه مفهومي دارد. يادتان مي‌آيد که وقتي سال اول دبستان بوديد، باران را چگونه براي خود زبان گرداني مي‌کرديد؟ نعلبکي را در لوله کتري برمي‌گردانديد و براي خود ابر و باران مي‌ساختيد. پيچيده ترين مطالب علمي را همين طور که مطالعه مي کنيد و جلو مي‌رويد، به زبان ساده، قابل فهم و بيان خوشايند خودتان برگردانيد. از خود مثال بزنيد و حتي آن متن را يک بار ديگر به زبان ساده خودتان بنويسيد. اگر بخواهيد عيناً مطالب کتاب را بخوانيد و حفظ کنيد عملاً نمي‌توانيد يادگيري عميقي داشته باشيد، اما اگر با زبان گرداني مطالب را ياد بگيريد، مطالب کتاب را خيلي راحت­تر بيان خواهيد کرد و به خاطر خواهيد سپرد؛ پس این مساله همواره يادتان باشد که زبان‌گرداني، يعني بيان مطالب دشوار کتاب به زبان ساده و خوشايند خودتان.
 
kidslearningbooks

 
4. با کتاب شوخي کنيد
حتما این موضوع برای شما هم اتفاق افتاده است که وقتي تلويزيون تماشا مي‌کنيد يا با دوستتان صحبت مي‌کنيد، لبخندي بر لب داريد و راحتيد، اما وقتي از کتاب و مطالعه صحبت مي‌شود و به سراغ درس‌ها مي‌رويد جدي و محکم و اخمو مي‌شويد. در روان‌شناسي حافظه و يادگيري گفته مي‌شود: مطالبي که بار هيجاني بيشتري دارند، بيشتر در حافظه مي‌مانند و بهتر به خاطر آورده مي‌شوند؛ چرا که هيجان، علاقه، تمرکز و ورود مطلب به حافظه را موجب مي‌شود.
 
مثالي بزنيم: من به شما مي‌گويم: «همسايه ۱۸ سال قبلتان يادتان مي‌آيد؟» شما مي‌گوييد: «نه.» مي‌گويم: «همان که دو بچه کوچک داشت.» مي‌گوييد: «نه، به خاطر نمي‌آورم.» مي‌گويم: «همان که پدرش فروشنده لباس بود.» شما باز هم به خاطر نمي‌آوريد. مي‌گويم: «همان که خانه‌شان آتش گرفت.» يک مرتبه همه چيز در ذهنتان زنده مي‌شود؛ چرا که آتش گرفتن، بار هيجاني مؤثري داشته است. اگرچه آتش گرفتن، يک هيجان منفي در شما ايجاد کرده، اما در هر حال هيجان‌انگيز بوده و همين هيجان باعث شده است که شما خاطره آن را تاکنون بخوبي به خاطر بسپاريد.
 
با کتاب خود شوخي کنيد. مثال‌هايي مهيج، شادي آفرين، و حتي خنده دار بزنيد. اين موضوع به علاقه و تمرکز شما کمک زيادي مي کند. هر چه مي‌توانيد، به سخت‌ترين مطالب کتاب بار هيجاني مثبت بدهيد و آن را بخوانيد. اگر بخواهيد مي‌توانيد با زبان خوشايند خودتان با تمام مفاهيم کتاب شوخي کنيد. با کتاب خود آن چنان شاد و مهيج برخورد کنيد که گويي به دوست داشتني‌ترين دوست خود رسيده‌ايد.
 
برای مشاهده بخش اول این مقاله، اینجا کلیک کنید.
 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.