چگونه خواندن، مهم‌تر از خواندن(بخش سوم)

5. ترک افکار منفي و داشتن افکار مثبت
مطالعه عميق و يادگيري ثمر بخش، وقتي حاصل مي شود که فرد تصور مثبتي از خود داشته باشد و به خود اعتماد کند؛ زيرا اعتماد به خود در موفقيت مؤثر است و مهارت را بيشتر مي‌کند، نيرو را افزايش مي‌دهد و مغز را سالم تر مي‌کند.
 
وقتي مي‌خواهيد کاري را انجام دهيد از گفتن کلماتي همانند: نمي‌خواهم، نمي‌دانم و نمي‌توانم بپرهيزيد. جمله «اين کار محال است» را از دفتر زندگي خود خط بزنيد و ترس و بدگماني و بي ارادگي را از ذهن خود دور کنيد. ضمناً هرگز به خويشتن اجازه ندهيد که هيجانات و افکار منفي، شما را در خود غرق سازد و تمرکز حواستان را مختل کند. اعتماد به نفس داشته باشيد و پيوسته نزد خود تکرار کنيد که قادر به انجام کار هستم، مي‌توانم آن را انجام دهم و بايد انجام دهم؛
kidslearningbooks

به اين شکل، تفکر مثبت را در خود پرورش دهيد. قوي بودن، اعتماد به نفس و احساس شعف و شادي را در شما به وجود مي‌آورد و باعث مي‌شود که بهتر فکر کنيد، بهتر مطالعه کنيد و نتيجه کارتان بهتر شود. درواقع، خود پنداري مثبت، مهم‌ترين کمک براي تمرکز و يادگيري است، و اگر بتوانيم تصورات غلط و منفي را از ذهن خود دور نموده و تصورات مثبت را جايگزين آنها کنيم، مي‌توانيم علاقه به مطالعه و يادگيري را در خود ايجاد کنيم؛ چرا که علاقه به مطالعه، يکي از شرايط اصلي و اساسي ايجاد تمرکز حواس به هنگام مطالعه است.
 
6. هنر «نه» گفتن
این اصل مهم و کلیدی را همواره به خاطر داشته باشید که زمان مطالعه، زمان مطالعه است و نبايد از آن زمان براي چيز ديگري استفاده کرد؛ پس اگر شخصي از شما درخواست کرد که وقتتان را به چيز ديگري اختصاص دهيد براحتي به او «نه» بگوييد.
 
اگر اين اراده در شما ضعيف است، مي‌توانيد روي در اتاق مطالعه خود بنويسيد: «مزاحم نشويد.» اگر به اين صورت هم موفق نشديد، مي‌توانيد کارهاي ديگري انجام دهيد تا نشان دهد که شما دوست نداريد کسي باعث از هم گسيختن افکارتان شود.
 
 

برای مشاهده بخش اول این مقاله، اینجا کلیک کنید.

برای مشاهده بخش دوم این مقاله، اینجا کلیک کنید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.