چگونه خواندن، مهم‌تر از خواندن(بخش پایانی)

۱۱ با تمرکز و توجه کامل مطالعه کنید
این مساله مهم و کلیدی را همواره خوب به خاطر داشته باشید که یک خواننده خوب همیشه با تمرکز و توجه کامل مطالعه می‌‌کند و هیچ مطلبی را نخوانده باقی نمی‌گذارد؛ پس تا موضوعی را کاملاً نفهمیده‌اید و بر تمام جنبه های مختلف ان تسلط کامل پیدا نکرده اید، به سراغ موضوع بعدی نروید.
 
۱۲٫ یادداشت برداری کنید
یادداشت برداری، نوعی تکرار درس است که هم سبب تمرکز حواس و هم موجب بیشتر به خاطر سپردن مطالب می‌شود. یادداشت برداری خوب، کاری جدی و فعال است که با اندیشیدن ملازمت دارد؛ به همین دلیل، برای یادداشت‌برداری، باید هنگام مطالعه، فعال بود، و لازمه فعال بودن، داشتن تمرکز حواس است، و برای برقراری تمرکز حواس به منظور نوشتن، هماهنگی چشم و مغز به منزله نوعی یادگیری تجسمی چند بعدی با قدرتی بی‌نظیر است که تمرکز حواس را تقویت نموده و فهم مطالب و سرعت یادگیری را افزایش می‌دهد.
 
kidslearningbooks

۱۳٫ به شیوه تنظیم مطالب توجه کنید
آیا مطالب بر اساس ترتیب زمانی نوشته شده‌اند یا بر اساس درجه اهمیت؟ ترتیب مطالب بر اساس کاربرد آنهاست یا بر اساس دشواری آنها؟ پاسخ دادن به این پرسش‌ها به تنظیم مطالب در ذهن کمک بسیار زیادی می‌‌کند.
 
۱۴٫ به نکاتی که به فهم مطلب کمک می‌‌کند، توجه کنید
به عکس‌ها، نمودارها، جدول‌ها و سرفصل‌ها توجه کنید و اولین و آخرین پاراگراف هر بخش را بخوانید. معمولاً برخی از افراد، حافظه تصویری و دیداری خوبی دارند. اگر جزو این دسته از افراد هستید، حتماً از این موهبت استفاده کرده و علاوه بر اینکه مطالب را می‌خوانید، آنها را بخوبی ببینید و به خاطر بسپارید.
 
۱۵٫ از تکنیکی منظم و منسجم استفاده کنید
هنگام مطالعه از یک روش منظم استفاده کنید تا به آن روش مسلّط شوید. یکی از بهترین روش‌ها، شامل: مراحل پیش‌خوانی، پرسش، خواندن، بازگویی و تعریف و دوره و مرور مطالب در بازه های زمانی منظم و مستمر است.
 
۱۶٫ با ساختار پاراگراف آشنا شوید
معمولاً هر پاراگراف با مقدمه‌ای شروع می‌شود و با نتیجه‌ای پایان می‌‌یابد. اغلب اولین جمله به توصیف کلی مطالب می‌‌پردازد و زمینه را برای توضیح بیشتر فراهم می‌‌کند؛ پس به جملات اول هر پاراگراف بیشتر توجه کنید تا بتوانید موضوع بحث را بهتر تشخیص دهید. همچنین به دنبال نشانه‌ها، کلمات و عباراتی باشید که نشان دهنده تغییر موضوع مورد بحث هستند.
 

منبع:هفته نامه پیک سنجش

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.