چگونه خواندن، مهم‌تر از خواندن(بخش پنجم)

۹. مطالعه در زمان مناسب

یکی از راه های برقراری تمرکز حواس، این است که مطالعه، در آن ساعت از روز انجام گیرد که برای فرد مناسب‌تر است؛ اما تعیین مناسب‌ترین زمان برای مطالعه، کاری دشوار است و به عادات فردی بستگی دارد.
 
برخی از دانش آموزان و داوطلبان کنکور عادت دارند تا نیمه های شب بیدار بمانند و با استفاده از سکوت و آرامش شبانه، با خیالی راحت و آسوده مطالعه کنند، اما برخی دیگر عادت دارند که شب‌ها زود بخوابند و صبح‌ها زود از خواب بیدار شوند و به مطالعه بپردازند. با این توصیف، تعیین زمان و مقدار مطالعه باعث آگاهی از تمام زمینه‌های مطالعه، برقراری تمرکز حواس، عدم سردرگمی، جلوگیری از اتلاف وقت و انرژی و فهم بهتر مطالب می‌شود.
kidslearningbooks
 

 
۱۰٫ مطالعه در مکان مناسب
مکان مطالعه شما باید شرایطی داشته باشد که باعث یادگیری بهترتان گردد؛ ویژگی‌هایی مانند: سکوت، نور مناسب، دمای خوب ، تهویه مناسب و … از جمله این شرایط است. سعی کنید که پس از انتخاب مکان مطالعه خود، آن را تا حد امکان تغییر ندهید؛ زیرا اگر هر روز هنگام مطالعه در اتاق معینی بودید، کم کم ذهنتان عادت می‌کند که به محض رسیدن به آن اتاق، آماده تمرکز حواس و فراگیری شود؛
 
بنابراین این نکته مهم و کلیدی را همواره به خاطر داشته باشید که ثابت بودن مکان مطالعه و مشخص بودنش به علت دسترسی به آن و فراهم بودن وسایل مورد نیاز از قبیل: کتب درسی، کتب و منابع کمک درسی و کمک آموزشی، دفاتر، کتاب لغت، خط کش، قلم و نظایر آن برای مطالعه، موجب تمرکز حواس بیشتر و آمادگی ذهنی فرد هنگام مطالعه می‌شود.
 
برای داشتن تمرکز به هنگام مطالعه، ابتدا باید خود را از دنیای خارج جدا کنید و محیط مناسبی را برای مطالعه برگزینید. چنین محیطی باید آرام، روشن و دارای هوای مناسب باشد. هیچ چیز به اندازه سر و صدا، خسته کننده و مانع تمرکز حواس نیست. ایجاد محیط کار مناسب، به خاطر ایجاد آرامش و شرایط مناسب اهمیت دارد و زمینه ای برای تمرکز و دقت است.
 
منبع:هفته نامه پیک سنجش

 

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.