چگونه خواندن، مهم‌تر از خواندن(بخش چهارم)

7. سؤال طرح کنيد
طرح سؤال، يکي از شيوه هاي مطالعه دقيق و فعالانه است که در تمام اوقات مطالعه، مفيد است. طرح سؤال پيش از مطالعه دقيق، فرد را وادار مي‌کند تا به طور فعالانه و با تمرکز و دقت کافي و با انگيزه و علاقه به مطالعه بپردازد؛ زيرا در هنگام مطالعه نمي‌توان بدون تمرکز، پاسخ سؤالات را پيدا کرد.
بعد از خواندن مطالب با طرح سؤال، مي‌توان ميزان فراگيري خود را ارزشيابي نموده و به نقاط قوت و ضعف خود پي برد. انجام اين کار، سبب ايجاد نظر انتقادي نسبت به مطالب در فرد مي‌شود و خواننده در مطالعات بعدي براي از بين بردن نقاط ضعف خود با دقت و تمرکز بيشتري مطالعه مي‌کند.
 
kidslearningbooks

8. جديت داشته باشيد
به محض نشستن پشت ميز مطالعه، خواندن را با جديت شروع کنيد؛ زيرا اگر سريع مشغول به مطالعه شويد، تمرکز حواستان راحت‌تر و بهتر صورت مي‌گيرد.  با خود تصميم بگيريد تا مقدار زماني را براي مطالعه مشخص کنيد و خود را به انجام اين کار در مدت زماني خاص محدود کنيد. در اين زمان از مطالعه دست نکشيد و به مطالعه ادامه دهيد، اما زمان مطالعه را طولاني نکنيد.
 
در عین حال به این مساله مهم هم حتما توجه داشته باشید که بيهوده وسواس به خرج ندهيد، بهانه تراشي نکنيد و به خود تلقين کنيد که فرد با اراده­اي هستيد و مي‌توانيد هر درسي را بخوبي ياد بگيريد. جدي باشيد و با علاقه و انگيزه مطالعه کنيد تا هنگام مطالعه دچار حواس پرتي نشويد.
 
9. مطالعه در زمان مناسب

يکي از راه هاي برقراري تمرکز حواس، اين است که مطالعه، در آن ساعت از روز انجام گيرد که براي فرد مناسب‌تر است؛ اما تعيين مناسب‌ترين زمان براي مطالعه، کاري دشوار است و به عادات فردي بستگي دارد. برخي از افراد عادت دارند تا نيمه هاي شب بيدار بمانند و با استفاده از سکوت و آرامش شبانه، با خيالي راحت و آسوده مطالعه کنند.

اما برخي ديگر عادت دارند که شب‌ها زود بخوابند و صبح‌ها زود از خواب بيدار شوند و به مطالعه بپردازند. با اين توصيف، تعيين زمان و مقدار مطالعه باعث آگاهي از تمام زمينه‌هاي مطالعه، برقراري تمرکز حواس، عدم سردرگمي، جلوگيري از اتلاف وقت و انرژي و فهم بهتر مطالب مي‌شود.

 

برای مشاهده بخش اول این مقاله، اینجا کلیک کنید.

برای مشاهده بخش دوم این مقاله، اینجا کلیک کنید.

برای مشاهده بخش سوم این مقاله، اینجا کلیک کنید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.