چگونه خود را برای امتحانات نهایی آماده کنید؟(بخش ۲ از ۳)

نگران نباشید
 حتی اگر بخش قابل توجهی از یک کتاب درسی را هنوز نخوانده‌اید، باز هم نگران نشوید. نگرانی، کیفیت کار شما را تحت تاثیر قرار می‌دهد و تمرکز شما را از بین می‌برد. بدون شک، خواندن دقیق و بدون نگرانی سه مبحث از پنج مبحث درسی، بهتر از آن است که به خاطر نگرانی و عدم تمرکز، سراغ هیچ یک  از مباحث نروید یا همۀ مباحث را به صورت سرسری و  سطحی بخوانید؛
 
در ضمن، توجه داشته باشید که همۀ دانش‌آموزان، در سال تحصیلی حاضر، شرایطی مشابه شرایط شما را داشته‌اند و شما تنها فردی نیستید که به صورت آن‌لاین درس خوانده‌اید و باید در آزمون حضوری شرکت کنید.
 
قلم و کاغذ را فراموش نکنید 
شما قرار است که در یک آزمون تشریحی  کتبی شرکت کنید؛ پس حتماً هنگام حل تمرین‌ها، از قلم و کاغذ استفاده کنید و آنها را به طور ذهنی حل نکنید. همچنین برای درس‌هایی مثل: معارف اسلامی، فارسی، عربی، تاریخ، جغرافیا و … حتماً از خود امتحان کتبی بگیرید و پاسخ سؤال‌ها را بنویسید و در انتها پاسخ‌های خود را با جواب‌های صحیح تطبیق دهید تا از درستی و کامل بودن پاسخ‌ها مطمین شوید.
 
 با آزمون گرفتن از خودتان، می‌توانید زمان خود را نیز  تنظیم کنید و ببینید که چه مدت برای هر سؤال صرف خواهید کرد تا در امتحان اصلی وقت کم نیاورید.
 
مطالعه را برای شب امتحان نگذارید
سال‌های گذشته در کلاس‌های درس حضوری، دبیران، با پرسش‌های شفاهی و امتحانات کتبی متعدد، به دانش‌آموزان  برای کسب آمادگی علمی لازم در امتحانات، یاری می‌رساندند، اما در دوران قرنطینه، به خاطر کوتاه بودن زمان کلاس و ویژگی‌های خاص کلاس درس آن‌لاین، این پرسش‌ها کاهش یافته یا به صورت کتبی نبوده است و در واقع مسؤولیت مطالعه دروس، بیشتر بر عهده خود دانش‌آموزان است.
 
توجه داشته باشید که ماندن در خانه، شما را فریب ندهد و تصور نکنید که هنوز فرصت باقی است و می‌توانید بعداً مطالعه کنید؛ زیرا ناگاه به خود می‌آیید و می‌بینید که شب امتحان شده است و شما  هنوز به مباحث کتاب درسی خود کاملاً مسلط نیستید؛ پس از همین امروز، با یک برنامه‌ریزی دقیق و منطقی، به سراغ درس‌ها بروید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.