چگونه درس بخوانیم؟

1ـ مهم‌ترين و اصلي‌ترين نکته در مطالعه، برنامه‌ريزي اصولی و دقیق است. روز و ساعتي که مي‌خواهيد مطلبی را مطالعه کنيد از قبل تعيين کنيد و بعد به سراغ کتاب برويد.

2ـ زمان مطالعه‌تان را بين ساعت 6 صبح تا 10 شب قرار دهيد و تا نيم‌ساعت پس از بيدار شدن از خواب نيز مطالعه نکنيد.

3ـ خود را به مکان خاصي براي مطالعه کردن محدود نکنيد. سعي کنيد با تمرين کردن در همه‌ي مکان‌ها، حتي مکان‌هاي شلوغ، مطالعه کنيد. بهترين مکان براي مطالعه، خانه است؛ زيرا هميشه در دسترس است.

4ـ ورزش کردن و داشتن تحرک جسماني درفراگيري بهتر به شما کمک مي‌کند.بنایبراین سعی کنید روزانه حداقل 15 دقيقه ورزش کنيد.

 exercise-weight-loss

5ـ کتاب را در 3 مرحله بخوانيد. در مرحله‌ی اول به صورت سريع و کلي و روزنامه‌وار به مطالب کتاب نگاهي بيندازيد و از خود سؤال کنيد. در مرحله‌ی دوم به صورت عميق و دقيق مطالب را خوانده و ضمن مطالعه نکات مهم را درآورده و آن‌ها را به صورت طرح شبکه‌اي از کل به جزء سازمان‌دهي کرده و در کاغذي يادداشت کنيد.

با سازمان‌دهي اطلاعات مطالب کتاب در مغز شما به صورت منظم هر يک در جاي خود قرار مي‌گيرند و بازيابي آن راحت انجام مي‌شود. در مرحله‌ي سوم کتاب را مرور کرده و از خود بپرسيد و پس از پايان مطالعه‌ی کتاب با دوست‌تان درباره‌ي مباحث آن گفت‌وگو کنيد.

6ـ پس از نيم‌ساعت مطالعه، پنج دقيقه استراحت کنيد و به خود پاداشي بدهيد تا به ادامه مطالعه علاقه پيدا کنيد (مانند خوردن خوراکي مورد علاقه).

7ـ هنگامي که احساس خستگي مي‌کنيد مي‌توانيد با تنفس عميق و شل و سفت کردن اندام‌هاي‌تان انرژي از دست‌رفته را بخوبی جبران کنيد.

8ـ هم‌زمان با مطالعه، کار ديگري انجام ندهيد (مانند تماشاي تلويزيون یا گوش دادن به موسیقی) تا تمرکز شما برای یادگیری مطالب به حداکثر مقدار ممکن برسد.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.