چگونه درصد 82 را در ریاضی کسب کردم؟

یکی از مواردی که بعضاً مورد کم‌توجهی داوطلبان رشته‌ی تجربی قرار می‌گیرد، مطالعه‌ی اصولی و صحیح درس ریاضی است.

امین ساعدی، دانشجوی رشته‌ی دندانپزشکی، رتبه‌ی 877 منطقه‌ی 2 کنکور سراسری سال 1393، از رمز موفقیت خود در درس ریاضی سخن می‌گوید:

به طور کلی یادگیری ریاضی شامل 3 بخش عمده است که عبارتند از:

1. آموزش: مهم‌ترین موضوع در یادگیری این درس، حضور مستمر در کلاس است. در مراحل بعد، می‌توان از جزوه و کتاب‌های دیگر بهره برد. ریاضی نیازی به حفظ کردن نداشته بلکه با درک، کار را پیش ببرید. حتی در زمینه‌ی یادگیری فرمول‌ها، آن‌ها را حفظ نکنید. چون حفظ فرمول روشی غیر مطمئن است.

8

2. تمرین: در این مرحله، علاوه بر مثال‌های ذکرشده توسط دبیر و تمرینات کتاب درسی، تعدادی تست به شیوه‌ی آموزشی (بدون لحاظ وقت) تمرین کنید. سعی کنید مطالبی را که در کلاس آموخته‌اید، با دقت روی تست‌ها و تمرین‌ها پیاده کنید. با تمرین و تکرار مستمر، مطالب در ذهنتان تثبیت خواهند شد. تعداد تست‌ها بستگی به محتوای مطالب خواهد داشت.

3. تست‌زنی: در این مرحله سؤالات را به شیوه‌ی زمان‌دار کار کنید. در حین حل تست‌ها، سؤالات مهم را تشخیص دهید و نشانه‌گذاری کنید. سؤالاتی که با حل آن‌ها بتوانید محتوای فصل را به خاطر آورید. سؤالاتی را که به نظرتان مشکل و دشوار هستند با رنگ دیگری نشانه‌گذاری کنید. این نشانه‌گذاری‌ها باعث ذخیره‌ی زمان در دوران جمع‌بندی خواهد شد. بعد از حل تعدادی تست و افزایش تسلط خود، از حل سؤالات کنکور سال‌های گذشته به عنوان بهترین منبع سؤالات غافل نشوید.

خلاصه‌برداری از فرمول‌ها و بعضی از نکات فرار، می‌تواند در دوران جمع‌بندی منبع مناسبی برای مرور باشد. پس ریاضی دشوار نیست بلکه تنها نکته مهمی که در رابطه با مطالعه این درس بایستی به خاطر داشته باشید این است که باید برای این درس وقت گذاشت و آنقدر تمرین کرد تا به تسلط کامل رسید. 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.