چگونه در آزمون های آزمایشی درصدهايمان را افزايش دهيم؟

من هم مثل خیلی از شما اعتقاد دارم کارنامه‌ای که پس از آزمون دیروز یا نوبت های قبلی دریافت کرده‌اید در حد ‌و‌ اندازه شما نیست و به بیان دیگر وضعیت سواد شما بيشتر از نمره‌ای است که در کارنامه آزمون‌تان ثبت شده اما در حال حاضر آنچه تعیين‌كننده ميزان توانمندي علمي شماست همين كارنامه آزموني است كه دريافت كرده‌ايد پس بايد آن را بپذيريد و جدا باور كنيد اگرچه از سواد خوبي برخوردار هستيد اما نمي‌توانيد درصد بالايي كسب كنيد.

در اين مطلب قصددارم تا به طور اجمالی راهكاري ساده و در عین حال موثر و کاربردی را به شما نشان دهم كه بتوانيد بدون صرف زمانی بيشتر از آنچه تاكنون به مطالعه اختصاص داده‌اید و با همين ميزان معلومات از درصد بالاتري در كارنامه‌تان برخوردار شويد.

خب برویم سراغ سوال اصلی که در واقع سوال بسیاری از داوطلبان کنکور سراسری است و آن اینکه درصدهاي خوب در آزمون های آزمایشی چگونه به دست مي‌آيد؟

images

بهتر است قبل از پاسخگويي به سؤال نه ساده و نه سختی که در بالا مطرح شده، سراغ اين سؤال برويم كه «درصدها چگونه محاسبه مي‌شود؟»

كمي متفاوت‌تر به كارنامه نگاه كنيد. در كارنامه شما ستوني وجود دارد كه تعداد سؤالات درستي كه در هر درس زده‌ايد را نشان مي‌دهد. حال اگر تعداد سؤالات درستي كه در مقابل هر درس ثبت شده را در ارزش هر سؤال ضرب كنيد، قطعا عددي به دست مي‌آيد كه بزرگ‌تر يا مساوي درصد يا همان نمره خام كارنامه شما در آن درس است. بگذاريد ابتدا يك‌بار روش محاسبه ارزش هر سؤال در هر درس را با هم مرور كنيم:

درس هر در سؤال هر ارزش=100/(درس آن سؤالات تعداد )

مثلا اگر در درس ادبيات 20 سؤال داشته باشيم پس ارزش هر سؤال در درس ادبيات 5 درصد است.

ادبيات سؤال هر ارزش=100/20=5

بازگرديم به ادامه مطلب؛ وقتي شما تعداد سؤالات هر درس را در ارزش هر سؤال آن درس ضرب مي‌كنيد، عددي بزرگ‌تر يا مساوي نمره خام ثبت‌‌شده در كارنامه‌تان به دست مي‌آوريد. اگر عددي كه به دست می‌آوريد بزرگ‌تر از نمره خام ثبت‌‌‌شده باشد؛ يعني شما به علت داشتن نمره حاصل از جواب‌هاي غلط دچار كاهش نمره شده‌ايد.

حال فرض كنيد چه می‌شود اگربه جاي اينكه بخواهيد به تمام سؤالات پاسخ دهيد فقط سعي كنيد به همان تعداد سؤالي كه پاسخ درست داده‌ايد بسنده كنيد و از طرفي هيچ نمره منفي‌اي هم نداشته باشيد.

اين‌گونه پاسخگويي قطعا مطالعه دقيق و كاملي را مي‌طلبد و چون تعيين‌كننده اصلی سواد شما نمرات ثبت‌شده در كارنامه است، منطقي‌تر به نظر می‌رسد كه دنبال راهكارهايي برای ارتقای اين نمرات باشیم.

يك مديريت اشتباه يعني پاسخگويي به تمامي سؤالات به هر قيمت و در نتيجه افزايش تعداد غلط‌ها؛ اين‌كار علاوه بر اتلاف وقت مخصوصا در اين آزمون‌هاي ابتداي كار به دليل نداشتن سرعت لازم دانش‌آموز در تست‌زني كه خود منجر به نرسيدن به درس‌هاي انتهاي دفترچه آزمون مي‌شود، باعث خستگی داوطلب و در نهايت افزايش احتمال اشتباه در پاسخگويي نیز مي‌شود بنابراین توصيه مي‌كنيم براي آزمون آينده به تعداد درست‌هاي هر درس در این آزمون دقت کرده و براي آزمون بعدي هدفي تعيين كنيد با اين منطق:

تعداد سؤالاتي كه در آزمون بعدي قرار است در هر درس پاسخ بدهم=1+تعداد درست‌های هر درس در اين آزمون

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.