چگونه در اجراي برنامه‌ موفق باشيم؟

ممکن است بارها و بارها تصمیم گرفته باشید با یک برنامه‌ریزی منسجم به روند زندگی‌تان سر و سامانی بدهید؛ اما هر بار به دلایلی که شاید برای خودتان هم چندان روشن نیست شکست خورده باشید و در نهایت هم تصمیم گرفته باشید دور برنامه‌ریزی کردن را خط بکشید، اما واقعیت این است که مزایای برنامه‌ریزی کردن خیلی بیش‌تر از دردسرهای احتمالی آن است.

برنامه‌ریزی تحصیلی یعنی داشتن برنامه‌ی روزانه، ماهیانه و سالیانه برای مطالعه و یادگیری، که روند پیشرفت را سریع‌تر می‌کند: تعیین ساعت خواب، وقت نظافت و انجام عبادت، اوقات صبحانه‌ی ناهار و شام، ساعات حضور در مدرسه و ایام مربوط، تعیین ساعاتی برای انجام تکالیف درسی و مطالعاتی و ساعات گذراندن اوقات فراغت روزانه و هفتگی باید مشخص شود. به عبارتی برنامه‌ریزی و هدف‌گذاری باید SMART   باشد.

– مشخص باشد: specific

– قابل اندازه‌گيري باشد: measurable

– قابل دسترس باشد: available

– واقع‌بينانه باشد: reality

– زمان داشته باشد: timely

876

پیش‌شرط طراحی برنامه‌ای قابل اجرا و مثمر ثمر:

بی‌حوصله نباشید

دلیل اول، بی‌حوصلگی و نداشتن صبر و تحمل است. این عامل به ویژه در تصمیمات بلندمدت شما نقش مهمی بازی می‌کند اما می‌توانید با کمی ‌تمرین و همت تأثیر بی‌حوصلگی را در زندگی‌تان کمرنگ‌تر کنید.

همان‌طور که بی‌حوصلگی روی برنامه‌ریزی‌ها تأثیرگذار است، بی‌برنامگی هم خود می‌تواند به عاملی برای بی‌نظمی‌ در زندگی و در نتیجه بی‌حوصلگی تبدیل شود. گاهی نیز بی‌حوصلگی‌ها بر اثر افسردگی یا ناامیدی ایجاد می‌شود. اگر سعی کنید این مسائل را حل کنید و همواره با امیدواری به زندگی نگاه کنید ناخودآگاه به سمت برنامه‌ریزی کردن تمایل پیدا خواهید کرد. به همین دلیل از هر کجا که شروع کنید و هر کدام از این موانع را که رفع کنید، بار زیادی را از روی دوشتان بر خواهید داشت.

تنبلی را کنار بگذارید

عامل دوم، تنبلی است. برای افراد تنبل فرقی نمی‌کند برنامه‌ها دشوار باشد یا آسان، بلندمدت باشد یا کوتاه‌مدت، آن‌ها در هر حال از برنامه‌ریزی کردن فراری هستند. اگر فکر می‌کنید اغلب اوقات به دلایل ناموجه از زیر کارها شانه خالی می‌کنید و تمایلی به کار و تلاش ندارید، باید از همین الان امیدی به موفقیت نداشته باشید. اگر یک گوشه نشسته‌اید و منتظر هستید موفقیت خودش به سمت شما بیاید، باید بدانید انتظار شما نتیجه‌ای نخواهد داشت. بهتر است از همین الان قبل از آن‌که فرصت‌ها از بین بروند دست به کار شوید و شروع به برنامه‌ریزی کنید.

باانگیزه باشید

عامل سوم، نداشتن انگیزه‌ی کافی برای برنامه‌ریزی کردن است. از بین رفتن انگیزه به دلایل متعددی اتفاق می‌افتد. یکی از دلایل بی‌انگیزگی شکست خوردن در برنامه‌های قبلی است. برای آن‌که این تصور ذهنی را که شما به هر کاری که دست می‌زنید، با شکست روبه‌رو می‌شوید از بین ببرید می‌توانید برای شروع، برنامه‌های کوچک و آسان را انتخاب کنید. از آن‌جا که دسترسی به این برنامه‌ها امکان بیش‌تری دارد، اعتمادبه‌نفس شما تقویت خواهد شد و در آینده موفق‌تر خواهید بود. برای مثال ممکن است چندین بار برنامه‌ی کتابخوانی برای خودتان در نظر گرفته باشید، اما هر بار به دلایل مختلفی موفق نشده باشید کتاب‌ها را به پایان ببرید و حالا این تصور در شما شکل گرفته باشد که توانایی به پایان بردن این کار را ندارید. حتی ممکن است برای همیشه از کتاب خواندن انصراف داده باشید. این در حالی است که می‌توانید یک کتاب کوچک را برای مطالعه انتخاب کنید. از آن‌جا که این کتاب‌ها زود به پایان می‌رسد تصور شما هم به کلی تغییر خواهد کرد.

عامل دیگری که موجب بی‌انگیزگی در برنامه‌های بلندمدت می‌شود فراموش‌کردن پاداش بزرگی است که در پایان این فرایند نصیب شما خواهد شد. شاید شما هم مشاهده کرده باشید که برنامه‌های گروهی با موفقیت بیش‌تری روبه‌رو می‌شود، زیرا اعضای گروه تا پایان مسیر در تقویت روحیه‌ی یکدیگر مشارکت می‌کنند. اگر اهداف شما به گونه‌ای است که می‌توانید در رسیدن به آن‌ها دیگران را هم شریک کنید، تحت هیچ شرایطی وقت را تلف نکنید.

خستگی را از خود دور کنید: برای جلوگیری از شکست خوردن در برنامه‌ریزی‌های‌تان بهتر است خستگی را به زمانی موکول کنید که از لحاظ روحی و جسمی‌ به اندازه‌ی کافی آمادگی داشته باشید.

یک شروع قوی و با انرژی می‌تواند موفقیت شما را در پایان برنامه‌های‌تان تضمین کند. توجه داشته باشید این انرژی را در طول برنامه‌ریزی حفظ کنید.

این طور نیست که تصور کنید یک برنامه‌ی فشرده پیروزی شما را تضمین می‌کند، بلکه اگر زمانی را برای استراحت خود در نظر نگیرید نمی‌توانید در مراحل بعدی موفق شوید.

یکی دیگر از معایب خستگی حین انجام مراحل برنامه‌ریزی آن است که از کیفیت کار شما می‌کاهد و باعث می‌شود شما تنها توجهتان را به پایان کار متمرکز کنید بدون آن‌که به آن‌چه باید دقیقاً انجام دهید توجه داشته باشید. به یاد داشته باشید گاهی مقصد در طول مسیر است نه در انتهای آن.

تصمیم جدی بگیرید

پنجمین عامل، عدم توانایی در تصمیم‌گیری است که برنامه‌ریزی‌ها را با شکست روبه‌رو می‌کند. با خودتان تمرین کنید تا در تصمیم‌گیری‌ها قاطع باشید. زمانی که دیگران می‌بینند شما نمی‌توانید سر تصمیم خود بایستید شما را جدی نمی‌گیرند. البته همه‌ی این‌ها به این معنا نیست که به فردی متعصب تبدیل شوید، بلکه زمانی که مرتکب اشتباه شدید آن را بپذیرید و از دیگران عذرخواهی کنید. داشتن تعادل به شما کمک می‌کند که اطرافیانتان از همراهی با شما لذت ببرند.

نه گفتن را بیاموزید

عامل ششم، ساده‌تر از آن چیزی است که شما حتی تصورش را می‌کنید. شما نمی‌توانید نه بگویید و هر بار که برای خودتان برنامه‌ریزی می‌کنید دیگران وظایف جدیدی را به عهده‌تان می‌گذارند یا از شما درخواست‌هایی می‌کنند که شما توانایی مخالفت با آن‌ها را ندارید.

و در آخر اینکه:

ـ  مثبت بودن را فراموش نکنید. زمانی که در حال برنامه‌ریزی هستید تنها به موفقیت فکر کنید و به شکست‌های احتمالی توجهی نداشته باشید.

– سعی کنید تمام آن‌چه را در طول مسیر اتفاق می‌افتد برای خود در ذهن ترسیم کنید. ایجاد تصاویر ذهنی بازیابی اطلاعات را تقویت می‌کند.  

‌‌ـ‌ تصور نکنید که همه افراد باید دست به دست هم دهند که شما بتوانید در برنامه‌ریزیتان موفق شوید. سعی کنید در برنامه‌هایتان متکی به توانایی‌ها و استعداد‌های خودتان باشید تا در صورت عدم پشتیبانی دیگران مجبور نباشید طعم شکست را تجربه کنید.

منبع:kanoon.ir

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.