چگونه در امتحانات موفق شویم؟(قسمت سوم)

در برنامه ریزی برای امتحانات، حتماً به این نکات توجه داشته باشید:
 
۱-    با پدر و مادرتان یا دیگر افراد مطلع، در مورد برنامه امتحانی خود صحبت کنید و برنامه خودتان را با آنها در میان بگذارید تا با مشورت و همفکری آنان برنامه خوبی بریزید.
 
۲-    برنامه امتحانی شما ممکن است به گونه‌ای باشد که در آن، برای برخی از دروس، فرصت (تعطیلی) کمتر و برای برخی دیگر، فرصت بیشتری اختصاص داده شده باشد؛ بنابراین، سعی کنید که روزهای اضافی موجود در برنامه امتحانی را به مطالعه دروسی که در آنها مشکل دارید، بپردازید.
 
۳-    سعی کنید که در صورت عدم پیوستگی بین مطالب نیمسال اول و دوم و نداشتن وقت کافی برای همه مطالب، ابتدا به مطالعه مطالب نیمسال دوم بپردازید.
 
ideas1

۴-    از میان بخش‌ها و فصل‌های مختلف در برنامه‌ریزی خود، قسمت‌هایی را که نمره بیشتری را به خود اختصاص می‌دهند، از نظر مطالعه در اولویت قرار دهید.
 
۵-    در هنگام مطالعه، زیر جاهای مهم را خط بکشید و فرمول‌های اصلی را به همراه یک نمونه تمرین خلاصه حل شده، برای خودتان یادداشت کنید تا در مطالعه بعدی، وقت کمتری از شما گرفته شود.
 
۶-      نمونه سؤالات امتحانی سال‌های قبل را تهیه کنید و به بررسی آنها بپردازید تا با نحوه و سبک طرح سؤالات آشنا شوید.
 
۷-    دانش‌آموزان زیادی هستند که مطالب درسی را به خوبی یاد می‌گیرند، اما چون آنها را مرور نمی‌کنند، نمره خوبی کسب نمی‌کنند؛ پس مرور کردن تمام مطالبی که قبلاً مطالعه کرده‌اید، از اهمیت خاصی برخوردار است. به خاطر داشته باشید که هر انسانی به طور معمول چهل تا پنجاه درصد آنچه را که یاد می‌گیرد، بعد از بیست و چهار ساعت فراموش می‌کند؛ به همین دلیل، تنها مرور کردن است که می‌تواند از این موضوع جلوگیری می‌کند.
 
۸-    ابتدا یک نگاه کلی به برگه سؤالات بیندازید و زمان اختصاص داده شده برای پاسخگویی به آن سؤالات آرا در نظر بگیرید. برای رعایت مدیریت زمان در جلسه آزمون، هر ۱۵ دقیقه، نگاهی به ساعت خود بیندازید تا از نظر زمانی دچار مشکل نشوید؛ بنابراین، سرعت پاسخگویی خود را با وقت آزمون تنظیم کنید.
 
۹-    ده تا پانزده دقیقه پایانی وقت هر امتحان را به بررسی و بازبینی پاسخ‌های خود بپردازید و سؤالات ناقص را کامل کنید. پرهیز از انجام چنین کاری موجب پشیمانی خواهد شد.

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.