چگونه در دوران کنکور برای فرزندتان همراه خوبی باشید؟(بخش اول)

فرزند شما به دوره ای جالب و طلایی وارد شده است. همه می‌دانیم که روزهای کنکور، روزهای بسیار مهمی‌ هستند. این روزها می‌توانند بهترین روزهای زندگی فرزند شما باشند و شما می‌توانید با استفاده از توانائیهای خود، به عنوان مدیران خانه، فضایی عالی و ایده‌آل برای مطالعه و درس خواندن فرزندتان فراهم کنید. نکته مثبت این ماجرا اینجاست که همراه خوبی برای فرزند بودن، راه و رسم پیچیده ای ندارد. نیازی ندارد تا تخصص ویژه ای داشته یا دوره خاصی دیده باشید، مهم این است که برای فرزندتان وقت بگذارید و در رابطه با اینکه چطور فضایی برای درس خواندن او مفیدتر است، با وی صحبت کنید.

در یادداشت‌هایی که در این سلسله از مقالات برایتان می‌نویسیم، قصد داریم با توصیه‌هایی ساده و در عین حال موثر و کارآمد، به شما کمک کنیم تا از این روزها نهایت استفاده را ببرید. شما می‌توانید برای فرزند کنکوری‌تان، بهترین همراه باشید و خبر خوب اینکه صرفا باید نقش پدر و مادری خودتان را به همان صورتی که هستید ، اجرا کنید. این بدین معناست که شما نیازی ندارید، کارشناس تغذیه، روانشناس و هزار و یک نوع متخصص دیگر باشید. بر خلاف انتظار اگر تلاش کنید با فراهم آوردن فضایی که اندکی با شرایط روزمره متفاوت است، زمینه آرامش فرزندتان را به وجود بیاورید، به نتایجی فوق‌العاده دست پیدا می‌کنید. پیشنهاد می‌کنیم توصیه‌های ما را هم در این دوره، مد نظر داشته باشید:

books

مثبت و پرانرژی وارد شوید اما زیاده‌روی نکنید

بعضی از دانش‌آموزان ممکن است با دیدگاهی کم و بیش منفی به دوران کنکور نگاه کنند. دوران کنکور برای آنها یعنی فقط و فقط درس خواندن و محروم شدن از کارهایی که دوست دارند. مهم است که شما این دید را به موضوع نداشته باشید . متخصصان بسیاری نشان داده‌اند که استراحت نکردن و محروم شدن طولانی مدت از کارها و فعالیت‌هایی که دوست داریم، در طولانی مدت به ضرر عملکردمان تمام می‌شود. بدن ما برای فعالیت مدام و بی وقفه طراحی نشده است.

حواستان به خواب و فعالیت‌های بدنی دانش‌آموزتان باشد

متخصصان علوم اعصاب کشف کرده اند، خوابیدن باعث می‌شود آنچه یاد گرفته‌ایم در حافظه تثبیت شود. پس مراقب این موضوع باشید که فرزندتان به قدر کافی بخوابد، البته باید این نکته را هم در نظر داشته باشید که بعضی از دانش‌آموزان ممکن است برای فرار از نگرانی ناشی از کنکور ، بیش از حد بخوابند. از طرف دیگر، مهم است که گهگاه به یاد فرزندتان بیاورید که فعالیت بدنی باعث تقویت مغز و آماده‌تر شدن آن برای یاد گیری می‌شود. همراه شدن با فرزندتان در فعالیت‌های بدنی به خصوص اگر به صورت بازی‌های ورزشی باشد، فرصتی عالی برای کمک به او در کنار آمدن با مشکلاتش است.

زیاد از حد محبت نکنید

بعضی از والدین فکر می‌کنند که در دوران کنکور باید توجه خاص و ویژه‌ای به فرزند کنکوری‌شان نشان دهند، شرایط و امکانات فو‌ق‌العاده برایش فراهم کنند و خلاصه اینکه، برای درس خواندن به او رشوه بدهند. اگر چه توجه و رسیدگی خاص به فرزند کنکوری شما، تا حدودی لازم است اما متاسفانه گاهی این توجه از حد و اندازه خارج می‌شود و شکل نامناسبی به خود می‌گیرد. پس حواستان باشد که از آن ور بوم نیفتید.

حواستان به آرامش و شادی خانه باشد

یکی از مهمترین بخش‌هایی که والدین می‌توانند در آن نقش بسیار تعیین کننده و مهمی‌ داشته باشند ، فراهم کردن شادی و آرامش در خانه است. این موضوع مهم را همواره به خاطر داشته باشید که خانه شما در دوران کنکور باید فضایی باشد که در آن دانش‌آموزتان بتواند احساس آرامش و شادی کند و بدون دغدغه مسائل دیگر درس بخواند، البته شاید فراهم کردن چنین فضایی به سادگی توصیه کردن آن نباشد.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.