چگونه در شب خواب بهترى داشته باشیم؟(بخش ۱ از ۲)

تعداد قابل توجهی از داوطلبان، هرچه به زمان برگزاری آزمون سراسری نزدیک‌تر می‌شوند، اضطراب بیشتری را تجربه می‌کنند؛ اضطرابی که گاه روال زندگی آنها را مختل می‌کند و در بسیاری از اوقات، امکان یک خواب راحت را از آنها می‌گیرد. بارها حتی از رتبه‌های برتر کنکور شنیده‌ایم که شب قبل از آزمون سراسری، خواب راحتی نداشته‌اند و جالب اینکه هر ساله تعدادی از داوطلبان، نگران شب آخر (قبل از آزمون) و نداشتن خوابی خوب و، در نتیجه، عدم آمادگی کامل در سرجلسۀ آزمون هستند.
 
سؤال اینجاست که: چگونه می‌توانیم خواب خوبی داشته باشیم؟
اگر این سؤال برای شما هم مطرح است، این مقاله به دردتان مى‌خورد. ما در اینجا درباره خواب صحبت مى‌کنیم؛ اینکه چه کارکردی دارد و توضیح مى‌دهیم که چرا بسیارى افراد از کمبود خواب رنج مى‌برند، بدون آنکه دلیلش را بدانند، و راهکارهایى را ارایه مى‌دهیم که خواب بهتر و انرژى بیشترى داشته باشید.
 
۱۹۲۰_doctors039day2018

 فرآیند خواب
خواب، یکى از عجیبترین کارهایى است که ما هر شبانه روز انجام مىدهیم. هر انسان بالغ حدود ٣۶ درصد از زندگى خود را در خواب به سر مىبرد. خواب باعث می‌شود که ما از یک ارگانیسم فعال، متفکر و پر جنب و جوش، به فردى ساکت، بىسر و صدا و خاموش تبدیل شویم.
ولى خواب واقعاً چیست؟ چرا آن قدر براى تجدید قواى بدن و ذهن ما مهم است و در زمان بیدارى چه تاثیرى روى زندگى ما دارد؟
خوابیدن، عامل تجدید نیرو
هر روز، با فعالیتهاى معمول عصبى که انجام مىدهیم، ضایعات حاصل از متابولیسم در مغز ما تجمع مىیابد. با اینکه این امر کاملاً طبیعى است، اما دانشمندان، تجمع بیش از حد این ضایعات را به برخى از اختلالات عصبى مانند بیمارى آلزایمر مرتبط مىدانند.
حال چگونه از شرّ این ضایعات متابولیکى خلاص شویم؟ تحقیقات اخیر نشان مىدهد که خوابیدن، نقش بسیار مهمى را هر شب در پاکسازى مغز ایفا مىکند. با اینکه این سموم تا حدى مىتواند در حین بیدارى از بدن ما خارج شود، اما محققان دریافتهاند که پاکسازى در حین خواب، دو برابر سریعتر از زمان بیدارى است.
تقویت حافظه به یاری خواب
خواب براى تقویت حافظه ما مساله‌ای حیاتى است؛ زیرا  حافظه طولانى مدت ما را تقویت و تثبیت مىکند. خواب ناکافى و منقطع مىتواند مانع از توانایى ما براى شکلدهى حافظه معنایى (واقعیت‌ها و تصاویر) و حافظه احساسى شود.
سلامت متابولیکی مساوی است با یک خواب خوب
مطالعات نشان داده است که اگر شما به جاى ۵/٨ ساعت در شب ۵/۵ ساعت بخوابید، میزان کمترى از انرژى که مى‌سوزانید از چربى خواهد بود، و میزان بیشتر آن از کربوهیدرات و پروتیین است. این مساله مى‌تواند شما را در معرض افزایش وزن و از دست دادن عضله قرار دهد؛ به علاوه، خواب ناکافى یا سیکل خواب نادرست، مى‌تواند سبب بروز سندروم متابولیک و از بین رفتن حساسیت نسبت به انسولین شود، که این خود مى‌تواند خطر دیابت و بیمارى قلبى را افزایش دهد. با توجه به همه این موارد، داشتن خواب بهتر و با کیفیت‌تر، براى سلامتى فیزیکى و روانى ما حیاتى است.

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.