چگونه فیزیک کنکور را ۱۰۰ بزنیم؟

درس فیزیک به عنوان درسی مهم و کاربردی برای دانش‌آموزان کنکوری در رشته تجربی و رشته ریاضی فیزیک محسوب می‌شود؛ آمار رسمی سازمان سنجش نشان می دهد که بیش از هشتاد و پنج درصد داوطلبان کنکور، فیزیک را زیر ده درصد می زنند و این نشان دهنده عم آشنایی داوطلبان با روش صحیح مطالعه این درس است. بنابراین توصیه می‌شود برای کسب درصد بالا در کنکور در مطالعه‌ی این درس مراحل زیر را با دقت به کار ببرید:

۱- تمرکز و دقت هنگام تدریس معلم و مطالعه‌ی دقیق جزوه کمک شایانی در یادگیری و پیشرفت در این درس می‌کند. توصیه می‌شود ابتدا از جزوه یا منبع کمک آموزشی نظیر دی وی دی های آموزشی که مطالب را روان‌تر و واضح‌تر از کتاب درسی توضیح داده است استفاده کنید.

۲- می‌توانید به متن کتاب درسی مراجعه کرده و مطالب را با جزئیات بیش‌تری بررسی کرده و تمرین‌های کتاب درسی را حل کنید. در بررسی و مطالعه‌ی کتاب درسی باید نکات مهم در حاشیه‌ی کتاب یادداشت شوند؛ زیرا مباحث درس فیزیک حاوی نکات بسیار زیاد و مهمی است.

۳- از حل تمرین در این درس خصوصاً تمرین‌های آخر هر فصل غافل نشوید. این نکته مهم را همواره به خاطر داشته باشید که مهم‌ترین عاملی که باعث تسلط شما در فیزیک می‌شود تمرین فراوان و مستمر است.

gg

۴- در حل بعضی از سؤالات فیزیک می‌توان از دو یا سه راه‌حل استفاده کرد؛ بنابراین استفاده از راه‌حل‌های مختلف هنگام حل تمرین، توان شما را در پاسخ‌دهی به سؤالات چند برابر خواهد کرد.

۵- پس از حل تمرین‌های زیاد در جهت تسلط بیش‌تر و تست‌زنی استفاده از یک کتاب مکمل آموزشی الزامی است. البته از منبع ای استفاده کنید که به روز و حاوی سوالات تالیفی و سوالات کنکورهای سال های گذشته باشد. دی وی دی های آموزشی فیزیک کنکور نیز می تواند کمک زیادی به شما در این مرحله بکنند.

۶- ابتدا حتماً درس‌نامه‌ی کتاب تست یا دی وی دی آموزشی خود را مطالعه کرده و سپس شروع به تست‌زنی کنید. سؤالات را پس از اتمام تست‌زنی، تحلیل کرده و سؤالات مهم را نشان‌دار کنید.

۷- سؤالاتی را که غلط پاسخ داده‌اید در دفترچه ای مخصوص بنویسید و همراه با سؤالات مهم نشان‌دارشده، در طول هفته بارها و بارها مرور کنید. فراموش نکنید بسیاری از رتبه‌های برتر کنکور از این روش بهره برده‌اند.

۸- با توجه به اهمیت فیزیک پیش‌دانشگاهی، زمان بیش‌تری را برای مطالعه به این درس اختصاص دهید. اما از فیزیک پایه بخصوص مباحث مرتبط با فیزیک پیش دانشگاهی هم غافل نشوید.

۹- برای تسلط بیش‌تر در این درس می‌توانید مطالب یادگرفته‌شده را برای سایر دوستان یا دانش‌آموزان مدرسه تدریس کنید و توضیح دهید.

۱۰- به برنامه‌ی آزمون‌های آزمایشی که در آن شرکت می کنید متعهد باشید. مطالعه‌ی این درس برنامه آزمون‌ها، با توجه به سطح دشواری سؤالات، آمادگی شما را در پاسخ‌گویی به سؤالات کنکور به شدت افزایش خواهد داد.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.