چگونه مطالعه‌ای با تمرکز بالا و دقیق داشته باشیم؟

آیا تا به حال این اتفاق برای‌تان افتاده که در جلسه‌ی امتحان متعجب شوید که این سؤال از کجای کتاب آمده است؟زمانی که سؤالات امتحان را با دوستانتان بررسی می‌کنید متوجه می‌شوید که جواب بسیار ساده و در کتاب درسی بوده، اما چرا شما آن را ندیده‌اید؟ روز قبل از امتحان شما تمام کتاب را خوانده‌اید اما چرا این بخش برای‌تان ناآشناست؟ آیا تا به حال ندایی از درونتان در شب امتحان در حالی که مطالعه می‌کنید به شما گفته است که این بخش از کتاب درسی فردا در امتحان سؤال خواهد داشت و در جلسه‌ی امتحان شما با دیدن آن خوشحال شده‌اید؟

درواقع چشمان شما آن مطلب را در کتاب درسی دیده است اما مغزتان آن را ندیده است. مغز ما گاهی به کارهایی که به طور تکراری انجام می‌شود عادت می‌کند. برای مثال اگر یک چشم کارش را به‌خوبی انجام ندهد مغز دید آن چشم را حذف می‌کند.

همه‌ی ما 12 سال مدرسه می‌رویم تا به سؤالات تشریحی در انتهای سال پاسخ دهیم. این چنین روند تکراری باعث می‌شود توجه مغز شما به کتاب، تشریحی باشد. گاهی تمام کتاب را می‌خوانید اما مغز شما به طور خودکار به آن مطالبی که ارزش تشریحی دارند بیش‌تر توجه می‌کند. این عادت کردن برای پاسخ‌گویی به سؤالات تستی بخصوص در درس‌هایی مانند دین و زندگی و زیست شناسی برای ما مشکلاتی فراهم می‌آورد.

اما چگونه این مشکل را حل کنیم و مطالعه‌مان را دقیق کنیم؟

images

مراحل زیر را به ترتیب در مطالعه‌ی آن درس انجام دهید:

1. ابتدا حدود پنج دقیقه به صورت روزنامه‌وار تست‌های کنکوری بخشی را که قصد مطالعه‌ی آن را دارید بخوانید؛ فقط سؤالات را بخوانید و به جواب کاری نداشته باشید.

این کار باعث می‌شود با سؤالات آن بخش آشنا شوید و افکارتان منظم شود. هنگام مطالعه تمرکزتان بیش‌تر خواهد بود هم‌چنین ذهن شما کنجکاو می‌شود که جواب سؤالات را بیابد.

2. کتاب درسی را مطالعه کنید.

در این مرحله حاشیه‌نویسی و خلاصه‌برداری کنید و از ساختارهای درختی برای ساده کردن مطالب بهره بجویید.

چون با اجرای مرحله‌ی اول سؤالاتی در ذهن شما به وجود آمده است، دیدگاه ذهن شما نسبت به کتاب با گذشته متفاوت  است و به تک تک خطوط کتاب توجه خواهید داشت.  

3. بعد از حدود 24 تا 48 ساعت از انجام مرحله‌ی دوم، تست‌ها را به صورت گروه‌های 10 تایی بزنید.

با تست زدن در 24 ساعت بعد، مرور 24 ساعت اول را انجام می‌دهید و این باعث افزایش سطح ماندگاری مطالب می‌شود. هم‌چنین نتایج پاسخ‌گویی شما کاذب نخواهد بود البته توجه داشته باشید که جواب‌های‌تان را به صورت تک تک با کلید سؤالات بررسی نکنید.          

4. جواب‌های‌تان را ارزیابی کنید و سؤالاتی را که نتوانسته‌اید جواب دهید یا اشتباه جواب داده‌اید در کتاب جست‌وجو کنید و با خودکار رنگی آن را علامت‌گذاری کنید. هم‌چنین آن موضوع را در دفتری که مخصوص چنین کاری در نظر گرفته‌اید یادداشت کنید.

با انجام این چهار مرحله،پس از مدت زمان کوتاهی دقت و تمرکز شما نسبت به مطالعه‌ی کتاب به میطان قابل ملاحظه ای افزایش می‌یابد و هم‌چنین در طی تمرین و تکرار این روش و استفاده‌ی آن برای درس‌های مختلف ریزبین‌تر می‌شوید و مغزتان کم کم عادتش را کنار می‌گذارد و تمام مطالب را می‌بیند.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.