چگونه مطالعه کنیم تا یادگیری‌‌مان کامل باشد؟

هنگام شروع مطالعه و درس خواندن انجام بعضی کارها به بازدهی مطالعه کمک قابل توجهی می‌کند. سعی کنید در شروع مطالعه مراحل زیر را انجام دهید:

ابتدا نگاهی اجمالی به کل درس کنید و سرفصل‌ها و عنوان مطالب را تیتروار بخوانید تا دید کلی از مطالبی که می‌خواهید بخوانید به دست آید. این همان مرحله‌ی پیش‌خوانی در مطالعه است.

بعد از این مرحله سعی کنید از کل مطالب و قسمت‌هایی از درس که به نظر مهم می‌آیند سؤال طرح کنید و در گوشه‌ای یادداشت کنید. حال شروع به خواندن جزئی و مفهومی درس کنید. در مطالعه‌ی جزئی و مفهومی، یک خودکار و دفترچه‌ی یادداشت روی میز مطالعه در کنار خود داشته باشید و از مطالبی که می‌خوانید یادداشت‌برداری کنید یا به اصطلاح خلاصه‌نویسی کنید.

url

در این مرحله سعی کنید مطالب را برای خود بخوانید و تکرار کنید؛ چون در این صورت مطلب نه از طریق ذهن بلکه از طریق چندین حس با هم که هم دیدن هم خواندن و هم به گوش رسیدن است، به حافظه سپرده می‌شود. با این روش بازدهی مطالعه‌تان به میزان قابل ملاحظه ای افزایش پیدا خواهد کرد.

بعد از مطالعه‌ی کامل و مفهومی درس، ارزیابی کلی از مطالب خوانده‌شده در ذهن خود انجام دهید و سپس به سوالاتی که قبل از شروع مطالعه‌ی مفهومی در گوشه‌ای یادداشت کرده بودید پاسخ دهید و ببینید چه‌قدر از مطالبی را که خوانده‌اید به ذهن سپرده‌اید.

بعد از آن می‌توانید تمرینات تشریحی را از کتاب‌های استاندارد حاوی نمونه سوالات امتحانی حل کنید و در آخر با مرور خلاصه‌ای که برای خود نوشته بودید مطالعه را به پایان برسانید. می‌توانید با فاصله‌ی حداقل یک روز تمرینات تستی از کتاب‌‌های تست حل کنید تا حل سؤالات تستی در ذهنتان ماندگارتر شود.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.