چگونه معدل خود را در امتحانات نهایی بالاتر ببریم؟

همانگونه که می دانید با توجه به تاثیر 25 درصدی معدل امتحانات نهایی در کنکور سراسری، هدف اصلی دانش آموزان سال سوم بایستی ارتقای معدل باشد. برای رسیدن به این هدف اما تجربه‌ی افراد موفق نشان می‌دهد که اگر راهبردهای زیر را دنبال کنید، به طور یقین بالاترین نمره را به دست می‌‌آورید:

* کلاس‌های غیر درسی خود را محدودتر کنید. نمی‌‌شود با ۳ روز کلاس زبان، داستان‌نویسی و… روی درس‌ها نیز متمرکز شد. ساعات مطالعه‌تان را تا جایی که می‌‌توانید افزایش دهید و بیش‌تر انرژی‌تان را روی درس خواندن متمرکز سازید.

* راز کسب نمره، عشق و علاقه و خوب خواندن است. تا وقتی برای پدر و مادر یا معلم درس می‌‌خوانید، برای رفع تکلیف تلاش خواهید کرد. در این نوع درس خواندن‌ها، شور و کیفیتی وجود ندارد. در این صورت شما جزء آدم‌های نیمه‌موفق خواهید بود. ولی اگر به خاطر دلتان، خوب درس بخوانید، در تحصیل و کسب نمره موفق می‌‌شوید. پس عاشق کارتان باشید.

images

* برای خوب خواندن، باید به کتاب درسی مسلط شوید. همه‌ی مطالب به‌ویژه درس‌های اختصاصی را به طور مفهومی و دقیق بخوانید. حتی اگر لازم بود از کتاب‌های کمک‌درسی استفاده کنید. تمام «فعالیت‌ها»، «مثال‌ها»، «فکر کنیدها»، «خود را بیازماییدها» و پرسش‌های انتهای هر فصل کتاب درسی را یک به یک و با دقت پاسخ دهید. این پرسش‌ها ارزش سؤالی زیادی دارند.

* پس از مطالعه‌ی مفهومی و حل تمرین‌های کتاب،اشکالات خود را برطرف کنید. از نکاتی که آموخته‌اید، یادداشت بردارید، سپس تمرینات مفهومی بیش‌تری از کتاب‌های کمک‌درسی حل کنید.

* اما حل تست! حل تست تا حدی به تسلط شما کمک می‌‌کند؛ از تست به عنوان سؤال و مسئله استفاده کنید، ولی نباید حل تست را آن هم با راه‌حل‌های تستی، جایگزین مسائل تشریحی کنید. حل تست، بیش‌تر یک اندوخته برای کنکور سال بعد است. تازه باید مراقب باشید از راه‌حل‌های کوتاه تستی برای حل مسائل تشریحی به‌ویژه سؤال‌های امتحانات نهایی استفاده نکنید.

* وقتی می‌‌توانید به سراغ حل تست بروید که اولاً: در هیچ درسی عقب‌افتادگی نداشته باشید، ثانیاً: درس‌های‌تان را با کمک منابع، آن قدر عمیق مطالعه کرده باشید که بتوانید به‌راحتی به تمرین‌های تشریحی پاسخ دهید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.