چگونه می‌توان دروس عمومی و اختصاصی کنکور را به صورت متوازن مطالعه کرد؟(بخش دوم)

حالا که شما داوطلبان عزیز به اهمیت دروس عمومی در کنکور پی بردید، لازم است که راهکارهایی را برای مطالعه این دروس در روزهای باقی مانده تا زمان برگزاری آزمون سراسری به کار ببرید. عموماً داوطلبان عزیز در مطالعه یا مطالعه نکردن دروس عمومی به سه گروه تقسیم می شوند:
 
۱-    گروه اول کسانی هستند که تا الان مطالعه عمومیها را در برنامه خود لحاظ کرده‌اند
اگر جزو این دسته از عزیزان هستید، احتمالاً تا الان باید دروس عمومی را یک دور مطالعه کرده یا در حال پایان رساندن مطالعه دور اول باشید. لازم است که شما در دوران جمع بندی، با توجه به میزان اطلاعات و توانایی خود در این دروس، زمان مناسبی را در برنامه درسی خود برای جمع‌بندی و مطالعه نهایی عمومی‌ها در نظر بگیرید. دقت کنید: اینکه می‌گوییم زمان مناسب، بستگی به این موضوع دارد که آیا به همان نسبت، مطالعه دروس اختصاصی را برای جمع‌بندی تمام کرده‌اید یا اینکه هنوز برای مطالعه اولیه درس‌های اختصاصی زمان می‌خواهید، اینکه حجم مطالب خلاصه‌های دروس عمومی شما چقدر است: زیاد یا کم، اینکه چه زمانی از مطالعه اولیه این مطالب گذشته است، و یادگیری شما در این دروس چقدر است، و اگر زمان زیادی از یادگیری شما گذشته یا اینکه حجم خلاصه‌های شما در این دروس زیاد است یا اینکه احساس می‌کنید که یادگیری شما در این درس‌ها احتیاج به تکرار بیشتری دارد، باید زمان بیشتری را در دوران جمع بندی به این درس‌ها اختصاص دهید یا برعکس.
 
index

۲-   گروه دوم کسانی هستند که تا الان از تکنیک هفتاد به سی استفاده کرده‌اند
تکنیک هفتاد به سی، به روشی گفته می‌شود که در آن شما در برنامه مطالعاتی خود برای کنکور، سهم دروس اختصاصی در مقابل عمومی را این گونه در نظر گرفته‌اید که هفتاد درصد زمان برنامه را به اختصاصی‌ها و سی ‌درصد را به عمومی‌ها اختصاص بدهید. این درصد ممکن است در داوطلبان مختلف، متفاوت باشد؛ مثلاً عده‌ای نسبت هشتاد به بیست، نود به ده و …. را پیشنهاد می‌کنند و به کار می‌گیرند. اگر جزو این دسته از داوطلبان هستید، ممکن است نتایج مختلفی از این راهکار عایدتان شده باشد؛ یعنی برخی از شما خوب پیش رفته و گروهی دیگر هم هنوز، دروس زیادی از عمومی‌ها را مطالعه نکرده باشید. برای اینکه از زمان باقی مانده، بهترین استفاده را ببرید، نگاهی به آنچه مطالعه کرده‌اید، آنچه باقی مانده و همین‌طور نگاهی هم به خلاصه هایتان بیندازید. اگر نسبت دروس مطالعه نشده عمومی زیاد بود، حتماً سعی کنید که زمان در نظر گرفته شده برای عمومی‌ها را بالاتر ببرید، اما اگر درکل، دروس شما در قسمت مطالعه نشده در هر دو گروه عمومی و اختصاصی تقریباً یکسان بود، با توجه به اینکه میزان اطلاعات شما در هر گروه چقدر است و هر گروه از دروس خوانده نشده در بودجه بندی چه سهمی دارند و کلاً چقدر مهم هستند، تصمیم بگیرید و به آنها زمان اختصاص دهید. دقت کنید که اگر دروس اختصاصی را خوانده‌اید و الان مشغول مرور کلی هستید، در حالی که هنوز مقداری از مطالعه اولیه دروس عمومی مانده است، حتماً زمان بیشتری را به دروس عمومی اختصاص دهید؛ البته این نکته به آن معنی نیست که دروس عمومی، زمان بیشتری نسبت به اختصاصی‌ها داشته باشند، بلکه به آن معنی است که زمان به گونه‌ای باشد که بتوانید تا کنکور، مطالعه عمومی ها را به سطح قابل قبولی برسانید. عزیزانی که تا الان از این روش استفاده کرده‌اند، به هیچ وجه نباید نگران درصد خود در عمومی‌ها باشند؛ زیرا با مدیریت زمان در وقت باقی مانده، می‌توانید مطالعه این دروس را بخوبی به پایان برسانید.
 
۳- گروهی که تا الان اصلاً عمومی‌ها را مطالعه نکرده‌اند
این گروه از عزیزان معمولاً به دو دسته تقسیم می‌شوند: دسته‌ای که فکر می‌کنند اگر اختصاصی‌ها را بخوبی پاسخ بدهند، می‌توانند بدون نیاز به عمومی‌ها رتبه و نتیجه خوبی کسب کنند، و گروهی که به دلیل نداشتن وقت کافی، بهتر می‌دانند که فقط به مطالعه اختصاصی‌ها بپردازند. شما داوطلبان عزیزی که در این گروه قرار دارید، همانند دو گروه قبلی، حتماً باید سعی کنید تا در این فرصت باقی مانده، نگاهی به عمومی‌های خود هم بیندازید.
حال اگر جزو دسته اول، یعنی آن دسته از عزیزانی هستید که تا الان بخوبی دروس اختصاصی را خوانده‌اید، لازم است که در مدت زمان باقی مانده تا کنکور، در حالی که مشغول مرور نهایی و جمع‌بندی پایانی هستید، عمومی‌ها را هم در برنامه خود بگنجانید. برای انجام این کار، نگاهی به وضعیت خود در دروس اختصاصی بیندازید و ببینید که برای جمع‌بندی به چقدر زمان در این دروس نیاز دارید. ضمناً به وضعیت خود در دروس عمومی نیز نگاهی بیندازید و ببینید که وضعیت شما در این درس‌ها چطور است و کدام درس ها را از قبل تا حدودی یا به طور کامل بلدید و کدام درس‌ها را اصلاً بلد نیستید. در وقت باقی مانده، بهترین کار این است که درس‌هایی از عمومی‌ها را که بخوبی بلدید، یک بار در دوره جمع‌بندی مرور کنید، و وقت مناسبی برای آن درس‌هایی بگذارید که تا حدودی از قبل آنها را می‌دانید و روی آنها کار کنید؛ زیرا اختصاص کمی وقت در این بخش باعث می‌شود تا شما نتیجه بهتری در آزمون سراسری بگیرید. خوب حال می‌رسیم به درس‌هایی که شما اصلاً بلد نیستید یا قبلاً آنها را نخوانده‌اید. به برنامه و زمانی که در دست دارید، توجه کنید. اگر فکر می‌کنید که می‌توانید چند درس از عمومی‌ها، بخصوص ادبیات و دین و زندگی را در این مدت بخوانید، حتماً این کار را انجام بدهید؛ اما اگر فکر می‌کنید که با اختصاص این وقت به سایر دروس، چه عمومی‌های دیگر و چه اختصاصی‌ها، نتیجه بهتری می‌گیرید، از آنها صرف‌نظر کنید.
دسته دوم از این گروه، همان‌طور که اشاره کردیم، کسانی هستند که تا الان عمومی‌ها را اصلاً نخوانده‌اند و وقت کافی در اختیار ندارند و ترجیح می‌دهند که در این وقت هم به اختصاصی‌ها بپردازند. این دسته از عزیزان باید تلاش کنند تا حتی اگر شده است، یک یا دو درس عمومی را هم به برنامه خود اضافه کنند. نگران درس‌های نخوانده اختصاصی خود نباشید؛ بلکه به این نکته توجه کنید که یادگیری درس‌های عمومی، بخصوص درس‌هایی که حفظی هستند، وقت نسبتاً کمی را از شما می‌گیرد، اما در عوض، جواب دادن به این درس‌ها باعث می‌شود تا شما از رقبایتان عقب نیفتید؛ پس سعی کنید که حتی اگر شده است، وقت کمی را به دروس عمومی اختصاص دهید و در آن زمان مورد نظر، به مطالعه و تست زنی این درس‌ها بپردازید. انجام این کار، بهتر از آن است که کلاً آنها را از برنامه خود حذف کنید. اگر به هیچ عنوان نتوانستید دروس عمومی را مطالعه کنید و وقت کوتاهی در اختیار داشتید، به تست‌هایی در دروس عمومی مراجعه کنید که همراه با جواب است، و پس از مطالعه تست، از میان گزینه‌ها به تستی که درست بوده است و جواب را در بر دارد، نگاه کنید. انجام این کار باعث می‌شود تا شما حداقل در مدت کوتاه، مطالب کمی را یاد بگیرید. بهتر است که این تست‌ها را از میان تست‌های آزمون سراسری سال‌های قبل انتخاب کنید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.