چگونه می‌توان دروس عمومی و اختصاصی کنکور را به صورت متوازن مطالعه کرد؟(بخش اول)

یکی از موضوعات خیلی مهمی که داوطلبان عزیز کنکوری بسیار به آن فکر می‌کنند، نحوه مطالعه و جمع‌بندی دروس عمومی برای کنکور است. معمولاً دانش‌آموزان کنکوری درباره اینکه مطالعه درس‌های عمومی را از چه زمانی شروع کنند، نیز دچار تردید هستند و در این مورد همه آنها یک نظر خاص ندارند. اصولاً دو دیدگاه درباره زمان شروع مطالعه دروس عمومی وجود دارد: یک دیدگاه این است که درس‌های عمومی درس‌های ساده‌ای هستند و در زمان خیلی محدود می‌توان آنها را جمع کرد و به همین دلیل، داوطلبانی که این دیدگاه را دارند مطالعه درس‌های عمومی را به هفته‌های آخر باقی‌مانده تا زمان برگزاری کنکور موکول می‌کنند. گروه دیگری از داوطلبان معتقدند با اینکه درس‌های عمومی، درس‌های ساده‌ای هستند و ما می‌توانیم درصد خیلی بالایی در این درس‌ها کسب کنیم، اما لازم است که وقت مناسبی را در برنامه‌ریزی درسی خود به آنها اختصاص دهیم. این گروه از داوطلبان، معمولاً مطالعه دروس عمومی را از بهمن‌ماه یا حتی قبل از آن شروع کرده و تلاش می‌کنند تا در هفته‌های پایانی باقی‌مانده تا زمان برگزاری کنکور، جمع بندی خوبی در این دروس داشته باشند.
 
چه از گروه اول باشید و چه دوم، فرقی نمی‌کند؛ مهم این است که طبق نظر هر دو گروه، در این روزهای باقی مانده تا زمان برگزاری کنکور، زمانی را در برنامه‌ریزی درسی خود به دروس عمومی اختصاص دهید. تجربه نشان داده است که در طول سال‌های اخیر، معمولاً دانش‌آموزانی که نمره‌های خوبی می‌آورند، به درس‌های عمومی به اندازه درس‌های اختصاصی و متناسب با آن درس‌ها بها می‌دهند و برای آنها وقت می‌گذارند. دقت کنید که نه به اندازه و مساوی با درس‌های اختصاصی، ولی به طور متناسب و در حدّ و اندازه درس‌های اختصاصی، برای درس‌های عمومی زمان بگذارید. ما در این مقاله تصمیم داریم تا با توجه به وضعیت هر دو گروه، بگوییم که چگونه می توانید در زمان باقی مانده تا برگزاری آزمون سراسری، مطالعه متوازن، مفید و مؤثری در این دروس داشته باشید. قبل از هر چیز باید اشاره کنیم که دروس عمومی در آزمون سراسری شما نقش و اهمیت خاصی دارند.
از مهم‌ترین دلایل اهمیت دروس عمومی در کنکور می توان به موارد زیر اشاره کرد:
 
index

۱-    بیشتر داوطلبانی که خود را برای کنکور آماده می‌کنند، از زمانی که تصمیم به مطالعه می‌گیرند، برای درس‌های اختصاصی خود برنامه‌ریزی کرده و زمان خوبی را برای این درس‌ها در طی هفته در نظر می‌گیرند؛ در واقع، بیشتر داوطلبان، به دلیل اهمیتی که برای دروس اختصاصی خود قایل هستند، سعی می‌کنند که این درس‌ها را به اندازه کافی مطالعه کرده و تا زمان برگزاری کنکور آنها را بخوبی یاد بگیرند. همین موضوع باعث می‌شود تا رقابت در دروس اختصاصی در میان داوطلبان هر زیر گروه، بخصوص در میان کسانی که به رشته‌ها و دانشگاه‌های خوب فکر می‌کنند، زیاد باشد.
 
با وجود تلاشی که داوطلبان برای مطالعه دروس اختصاصی دارند، برخی از داوطلبان از دروس عمومی غافل می‌شوند و این اشتباه باعث می‌شود تا کسانی که دروس عمومی را بخوبی مطالعه کرده‌اند، وضعیت بهتری نسبت به سایر داوطلبان داشته باشند؛ پس اگر شما داوطلبان عزیز، در وقت باقی مانده به دروس عمومی با جدیت بیشتری توجه نمایید، حتماً می‌توانید نتیجه بهتری از تلاش خود به دست آورید.
 
۲-    همان‌طور که همه شما عزیزان می‌دانید، شروع پاسخگویی به سؤالات آزمون سراسری با دروس عمومی است و اینکه هر داوطلب به چه میزان از سؤالات عمومی پاسخ بگوید، تاثیر بسیار زیادی بر روحیه او هنگام پاسخگویی به دروس اختصاصی می‌گذارد. شاید الان به این موضوع چندان فکر نکنید یا اعتقادی به این گفته نداشته باشید، اما لازم است بدانید که هر ساله برخی از داوطلبان، بخصوص داوطلبانی که کوشش و تلاش زیادی کرده‌اند، به دلیل یک شروع نه چندان خوب، روحیه خود را در آزمون سراسری تا حدودی از دست می‌دهند. گرچه این موضوع به هیچ عنوان عمومیت ندارد، اما اگر بتوانید در مدت باقی مانده، وقت مناسبی را به عمومی‌ها اختصاص دهید، حتماً خواهید توانست با نشاط و انگیزه بیشتری در این آزمون به تست‌ها پاسخ دهید.
 
۳-    دروس عمومی به خاطر حفظی بودن و جنبه آسان تری که نسبت به برخی از دروس اختصاصی دارند، می‌توانند سریع‌تر و راحت‌تر در ذهن داوطلبان بمانند. با توجه به اینکه داوطلبان زیادی وجود دارند که برای کسب یک رتبه خوب، از قبل مطالعه دروس عمومی را در برنامه‌ریزی خود گنجانده‌اند، شما می‌توانید با استفاده از این ویژگی دروس عمومی و مطالعه آنها در این مدت باقی مانده، درصدهای قابل قبولی را در این دروس کسب کنید.
 
حالا که شما داوطلبان عزیز به اهمیت دروس عمومی در کنکور پی بردید، لازم است که راهکارهایی را برای مطالعه این دروس در روزهای باقی مانده تا زمان برگزاری آزمون سراسری به کار ببرید. عموماً داوطلبان عزیز در مطالعه یا مطالعه نکردن دروس عمومی به سه گروه تقسیم می شوند که در بخش بعدی این مقاله در رابطه با انها بطور کامل صحبت خواهیم کرد.

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.