چگونه می توان استرس کنکور را کنترل کرد(بخش اول)

بهتره که یواش یواش هر چی که خوندین، جمع و جور کنین و مداد سیاه و پاک کن و تراش و خودکار آبی را برای کنکور آماده کنین. یه دقت کوچولو داشته باشین که مداد سیاه بهتره با نوک نرم باشه. افرادی که تا حالا چند بار کنکور آزمایشی داده اند یا این که از پیشکسوت‌های کنکور سئوال کرده اند، ممکنه بهتون بگن که مهم ترین گذرگاه کنکور این پیچ آخره یعنی دو سه روز آخر.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا) منطقه کویر، تا چند روز دیگر جمعیت زیادی از جوانان در بزرگ‌ترین امتحان و مسابقه‌ی زندگی خود یعنی کنکور شرکت می‌کنند که برنده شدن در این ماراتن را بزرگ‌ترین آرزوی خود می‌دانند، اضطراب قبول شدن در کنکور همیشه هست اما بی‌تردید هرچه بیش‌تر به روز کنکور نزدیک می‌شویم، بر اضطراب داوطلبان افزوده می‌شود تا جایی که در روز آزمون، اضطراب به اوج خود می‌رسد.

asz

 

دکتر زهره کیانی روانشناس به خبرنگار واحد دانشگاهی خبرگزاری ایسنا می‌گوید: برای کاهش استرس و افزایش کارایی ذهن، در این چند روزه باقی مانده تا روز برگزاری آزمون سراسری باید نسبت به روزهای گذشته برنامه ریزی متفاوت داشته باشید، از تمرین و مطالعه در شب‌های باقیمانده به کنکور پرهیز کنید، زیرا با بر هم زدن سیستم بدنی شما، استرس مضاعفی را به شبکه عصبی وارد می کند و این واکنش به صورت خستگی و احساس دلهره بیش از حد منجر به اختلال در حافظه و یادگیری می شود.

کیانی می گوید: شاید اضطراب روزهای آخر، داوطلبان را برای درس خواندن و تلاش بیش‌تر، ترغیب کند اما در واقع این تلاش‌های آخر، ممکن است به ضرر داوطلب تمام شود و نگرانی و اضطراب آزمون را در او بیش‌تر کند. بنابراین در این روزهای کوتاه باقی‌مانده تا کنکور، سعی کنید به دنبال آرامش باشید و البته در کنار آن، به مرور مطالبی بپردازید که قبلاً مطالعه کرده‌اید، زیرا دیگر زمان مطالعه سپری شده است و این کار تنها موجب برهم زدن آرامش و تعادل روحی شما می‌گردد.

وی معتقد است یکی از عوامل مهم موفقیت در کنکور خونسردی است، کیانی می گوید: توجه داشته باشید چیزی که گذشت دیگر قابل دسترس نیست و از بابت آن نباید اندوهگین شد. قسمتی از اضطراب های ما مربوط به اعمالی است که در گذشته باید یا نباید انجام می دادیم. با غصه خوردن اطلاعات شما افزایش نمی یابد بلکه متاسفانه باعث می شود از همان اطلاعات موجود خودتان هم نتوانید استفاده نمایید. پس فقط به فکر زمان حال و آن چیزی که در دسترس شماست باشید.

این روانشناس می گوید: در روز کنکور سطح دانش شما با دیگران سنجیده می شود، اما دانش شما اضافه یا کم نمی‌شود پس جای نگرانی وجود ندارد. تنها عاملی که می تواند به شما لطمه جدی بزند این است که در اثر اضطراب نتوانید آنچه را می دانید به روی کاغذ بیاورید و تنها عاملی که می تواند با همین سطح معلومات نتیجه را بهبود ببخشد و گوی رقابت را از رقیبان شما بدزدد، خونسردی است.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.