چگونه نابغه خلاق درون خود را بیدار کنید(بخش ۲ از ۳)

چگونه خلاق باشیم؟
مرحله اول: به خود اجازه خلق چیزهای به درد نخور دهید
در هر تلاش مبتکرانه‌ای، شما باید اجازه تولید و خلق کارهای به درد نخور را نیز به خود  بدهید؛ چون راه دیگری وجود ندارد؛ به طور مثال، گاهی باید چهار صفحه به درد نخور بنویسید تا یک جمله عالی در دومین خط از صفحه سوم آن نوشته، خلق شود!
خلق چیزی ارزشمند و مفید، مانند کار یک معدنچی طلاست. شما مجبورید که در میان توده‌ای از گل و لای و سنگ و ماسه جست و جو کنید تا تکه‌ای طلا در آن پیدا کنید. خلاقیت، راه خود را به سوی شما پیدا می‌کند؛ اگر اجازه دهید که جریان یابد.
 
مرحله دوم: برای خلق کردن، برنامهریزی کنید
هیچ کاری به اندازه اینکه خود را مدام مجبور به خلق کردن کنید، سبب شکوفا شدن خلاقیت شما نخواهد شد. آزمودن پی در پی، تنها راه ماهر شدن در آن کار است. کسی که مدام گوشه‌ای نشسته و درباره یک کتاب پرفروش نظر می‌دهد، هیچ گاه خود، آن کتاب را نخواهد نوشت؛ حال آنکه نویسنده‌ای که هر روز روی صندلی و پشت میز می‌نشیند و در حال نوشتن است، یاد خواهد گرفت که چگونه نوشتن را به درستی انجام دهد.
 
اگر قصد دارید که برای انجام یک کار خلاقانه، نهایت تلاش خود را بکنید، پس آن را تنها به صورت یک گزینه رها نکنید. ضمناً به جای آنکه صبح از خواب برخیزید و به خود بگویید: «امیدوارم امروز چیزی الهام بخش رخ دهد و بتوانم کاری را خلق کنم»، تصمیم بگیرید و برنامه‌ریزی کنید. خلاقیت، وقتی بروز می‌کند  که شما، به دفعات، خود را نشان دهید و ایده‌های معمولی را از سر راه خود حذف کنید.
 
 مرحله سوم: کاری را به انجام برسانید
هر کاری را تا آخر تمام کنید. از تحقیق و جست و جو دست بکشید، و خود را برای انجام آن کار آماده کنید و کار را به سرانجام برسانید. مهم نیست که این کار، چقدر خوب یا بد باشد؛ چون نیاز نیست که با اولین کار خود، دنیا را زیر و رو کنید، بلکه شما تنها نیاز دارید که به خود ثابت کنید آنچه برای خلق چیزی نیاز است در شما وجود دارد.
هیچ هنرمند، ورزشکار، کارآفرین یا دانشمندی نیست که با نیمه رها کردن کارش به جایی رسیده باشد؛ بنابراین، از بحث و کلنجار رفتن دست بکشید و کاری را انجام دهید.
۱۹۲۰_doctors039day2018

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.