چگونه يک دانش آموز کنکوري موفق باشيم؟(بخش سوم)

 هر ساله دانش‌آموزان زيادي در کنکور سراسری شرکت مي‌کنند. يکي از مشکلاتي که دانش‌آموزان کنکوري با آن مواجه مي‌شوند اين است که نمي‌دانند همزمان با مدرسه و درس هاي روزانه، چگونه براي کنکور نيز مطالعه کرده و آماده شوند. اين مساله، زماني مهم‌تر مي‌شود که بدانيم بر خلاف دانش‌آموزان، ساير داوطلبان پشت کنکوري، وقت و زمان بيشتري براي برنامه‌ريزي و مطالعه دروس خود دارند.

 مساله درس خواندن و مطالعه براي کنکور، همزمان با مدرسه آن قدر مهم است که بعضي از دانش‌آموزان که عملکرد ضعيف‌تري دارند، چنان اين مساله را براي خود بزرگ و بغرنج مي کنند که روحيه خود را ازدست داده و ديگر نمي‌توانند آن گونه که بايد و توان دارند، براي کنکور مطالعه کنند. با توجه به آنچه گفته شد، در اين مقاله تصميم گرفتيم تا درباره نحوه مطالعه دانش آموزان، همزمان با مدرسه صحبت کنيم. کارهايي که شما عزيزان بايد براي يک مطالعه خوب و مفيد انجام دهيد تقريباً شامل موارد زير مي‌شود:
 
ideas88

5- با خودتان رقابت کنيد
 
چون شما عزيزان هر روز با همکلاسي‌ها و هم دبيرستاني‌هاي خود در ارتباط هستيد، ممکن است که بحث از کنکور سراسری، بيشتر از حد معمول در صحبت هاي روزمره شما وارد شود. اين بحث ها هم مي تواند مثبت و هم مي‌تواند منفي باشد. جنبه مثبت آن اين است که مي‌توانيد در مدرسه يا حتي وقتي که در خانه هستيد، به شکل تلفني يا حضوري با هم کلاسي هاي خود به مطالعه و رفع اشکال بپردازيد. جنبه منفي آن هم اين است که ممکن است در اين ارتباط‌ها افکار منفي يا گزارش‌هاي غلط و استرس برانگيزي از کنکور، ميزان مطالعه بقيه داوطلبان، اطلاعات آنها، رتبه سال هاي قبل و … رد و بدل شود که تاثير منفي بر شما عزيزان گذارد.
 
نکته‌اي بسیار کلیدی و مهمی که بایستی به آن توجه ویژه ای داشته باشيد اين است که سعي کنيد به سخنان منفي يا استرس برانگيز همکلاسي هاي خودتان توجه نکنيد. به اين موضوع اهميت ندهيد که چه کسي، چقدر مطالعه داشته است و شما در مقايسه با آن فرد چگونه هستيد. بايد بدانيد که اولاً سطح هر داوطلب در دروس مختلف با يکديگر فرق مي‌کند؛ مثلاً ممکن است نياز باشد تا شما یکی از دروس اختصاصی مثلا درس زيست‌شناسي را زياد مطالعه کنيد، اما همکلاسي‌تان اين درس را بسيار کمتر از شما بخواند؛ از طرف ديگر ممکن است که شما در دروس عمومي قوي باشيد و بتوانيد با يک مطالعه سطحي، درصد خوبي در اين دروس به دست آوريد. در مجموع، برنامه‌ريزي داوطلبان هم با يکديگر تفاوت دارد؛ مثلاً طبق برنامه‌ريزي، ممکن است که شما در فصل دوم شيمي دو بوده و همکلاسي شما در فصل چهارم اين درس باشد؛ اما اين موضوع به اين معني نيست که شما نتوانيد اين درس را تا کنکور به پايان برسانيد؛ پس براي اينکه روزهاي مدرسه و کنکور را بخوبي سپري کنيد، اصلاً اهميت ندهيد که ديگران چقدر مطالعه کرده يا در چه سطحي هستند؛ بلکه با خودتان رقابت کنيد و خودتان را نسبت به هفته، ماه قبل يا دانسته‌هاي قبلي‌تان، بسنجيد و ارزيابي کنيد.
 
6- اعتماد به نفس داشته باشيد
 
بسياري از دانش‌آموزان، از آنجايي که برعکس ساير داوطلبان پشت کنکوري، کنکور را براي اولين بار تجربه مي‌کنند، نگران هستند و با کوچکترين موضوعي (مثلاً اشتباه زدن چند تست پياپي يا ندانستن چند مطلب در يک درس) بلافاصله نااميد شده و احساس مي‌کنند که در آزمون اصلي هم موفقيتي کسب نخواهند کرد.در چنين شرايطي، مانند همه مدتي که مي خواهيد کنکور بدهيد، داشتن اعتماد به نفس، يکي از مهم‌ترين و کليدي ترين مسايل است.
 
همه داوطلبان، حتماً بايد به خاطر داشته باشند که نتيجه نهايي هر داوطلب، فقط و فقط بعد از کنکور مشخص مي‌شود و نه قبل از آن و بر اساس حدس و گمان؛ پس با توکل به خداوند مهربان و داشتن يک اعتماد به نفس قوي و بالا، به هدف خود فکر کنيد و اجازه ندهيد تا مشکلات کوچک يا سخنان نااميد و دلسرد کننده ديگران تاثير منفي بر روند آمادگي شما در کنکور گذارد و باعث شکست شما گردد. 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.