چگونه يک دانش آموز کنکوري موفق باشيم؟(بخش پایانی)

هر ساله دانش‌آموزان زيادي در کنکور سراسری شرکت مي‌کنند. يکي از مشکلاتي که دانش‌آموزان کنکوري با آن مواجه مي‌شوند اين است که نمي‌دانند همزمان با مدرسه و درس هاي روزانه، چگونه براي کنکور نيز مطالعه کرده و آماده شوند. اين مساله، زماني مهم‌تر مي‌شود که بدانيم بر خلاف دانش‌آموزان، ساير داوطلبان پشت کنکوري، وقت و زمان بيشتري براي برنامه‌ريزي و مطالعه دروس خود دارند.

 مساله درس خواندن و مطالعه براي کنکور، همزمان با مدرسه آن قدر مهم است که بعضي از دانش‌آموزان که عملکرد ضعيف‌تري دارند، چنان اين مساله را براي خود بزرگ و بغرنج مي کنند که روحيه خود را ازدست داده و ديگر نمي‌توانند آن گونه که بايد و توان دارند، براي کنکور مطالعه کنند. با توجه به آنچه گفته شد، در اين مقاله تصميم گرفتيم تا درباره نحوه مطالعه دانش آموزان، همزمان با مدرسه صحبت کنيم. کارهايي که شما عزيزان بايد براي يک مطالعه خوب و مفيد انجام دهيد تقريباً شامل موارد زير مي‌شود:
 
ideas88

9- مديريت خوب دروس پيش دانشگاهي
 
شما مجبوريد که بخشي از زمان خود را به مطالعه دروس پيش دانشگاهي اختصاص دهيد. يکي از مهم‌ترين کارهايي که بايد انجام دهيد اين است که با توجه به وقت و زمان و نيز ميزان دانسته‌ها و اطلاعاتتان و نيز نقاط ضعف و قوتتان در هر درس، زمان مشخصي را به دروس پيش‌دانشگاهي و سال‌هاي قبل اختصاص دهيد. به ياد داشته باشيد که فقط و فقط اين شما هستيد که با توجه به شرايط درسي خود تصميم بگيريد که چه زماني، صرف چه درسي شود.
 
در هنگام مطالعه دروس پيش دانشگاهي، به این نکته مهم دقت کنيد که هيچ مساله مهمي را از قلم نيندازيد و به گونه‌اي درس بخوانيد که بار ديگر مجبور نباشيد همه مطالب را دوباره به طور کامل بخوانيد؛ بلکه مطالعه‌‌تان به گونه‌اي بايد باشد که شما در مرحله بعد، فقط مطالب مهم و کلیدی را مرور نماييد. براي اين کار، زير موارد مهم را خط بکشيد، مطالب را خلاصه‌نويسي کنيد و حتي به جدول‌ها و اشکال هم خیلی خوب دقت کنيد.
 
10- تفريح بیش از اندازه ممنوع
 
سال کنکور براي همه داوطلبان آزمون سراسري، از جمله دانش آموزان عزيز، سالي مهم است. اصلي‌ترين و مهم‌ترين کاري که بايد در اين سال صورت گيرد، يک برنامه‌ريزي خوب براي موفقيت در کنکور است. شما دانش‌آموزان، چون مجبور هستيد که بخشي از وقت خود را نيز به مدرسه و انجام تکاليف اختصاص دهيد، سعي کنيد که از انجام تفريحات متعدد و صرف وقت براي کارهاي غير ضرور جلوگيري کنيد. توجه داشته باشيد که شما وقت زيادي براي تفريح داريد و امسال را که سال کنکور شماست، فقط بايد صرف مطالعه و آمادگي براي شرکت در اين آزمون کنيد.

با اين همه، حتماً وقتي را در برنامه درسي براي استراحت خود در نظر بگيريد. توجه داشته باشيد که مغز شما به دليل کار فکري گسترده، نياز به استراحت و آرامش دارد؛ در غير اين صورت، نمي‌تواند مطالب خوانده شده را مرتب در خاطر نگه دارد؛ پس مثل برخي از داوطلبان، افراطي عمل نکنيد که فقط به مطالعه فکر مي‌کنند و از خواب و استراحت خود مي‌زنند؛ بلکه تعادل داشته باشيد و همه نکات را با هم رعايت کنيد؛ در ضمن، شما عزيزان مي‌توانيد وقت کمي را هم به ورزش اختصاص دهيد. به یاد داشته باشید که ورزش مي‌تواند توان ذهني شما را براي يادگيري بالا برده و انرژي و نيروي جسمي شما را دو چندان نمايد.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.