چگونه پیش از برگزاری کنکور ۹۷، خود را بیازماییم؟(قسمت اول)

هر چه به زمان برگزاری آزمون سراسری نزدیک می‌شویم، فعالیت‌های شما کنکوری‌های عزیز هم زیادتر می‌شود. بعضی از شما حجم و ساعت مطالعه خود را بالا می‌برید و برخی دیگر، تغییراتی در برنامه مطالعاتی خود می‌دهید و گروهی نیز کمی به خود استراحت داده و دوباره مطالعه را با انرژی ادامه می‌دهید. یکی از کارهایی که بسیاری از داوطلبان برای سنجیدن خود یا مطالعه بهتر انجام می‌دهند، این است که در آزمون‌هایی که مؤسسات مختلف برگزار می‌کنند، شرکت می‌نمایند؛
 
البته بسیاری دیگر از داوطلبان هم تصمیمی برای شرکت در این آزمون‌ها ندارند. با توجه به اینکه آزمون‌های جامع از مدتی قبل شروع شده است و عده قابل توجهی از داوطلبان هم در این آزمون‌ها در مؤسسات مختلف شرکت می‌کنند، در این مقاله تصمیم داریم درباره نحوه مطالعه و نیز مهم‌تر از همه، کارهایی که قبل و بعد از گرفتن نتیجه باید انجام دهید، بحث کنیم.
عموماً داوطلبانی که در این آزمون‌ها شرکت می‌کنند به چند دسته تقسسیم می‌شوند:
 
zmunazmayeshi

۱-    افرادی که برنامه‌ای برای مطالعه ندارند و از برنامه این مؤسسات استفاده می‌کنند
مهم‌ترین مشکلی که دانش آموزان برای مطالعه با آن مواجه هستند، نداشتن برنامه‌ای مناسب است. بسیاری از دانش‌آموزان نگران این هستند که آیا می‌توانند تا زمان امتحان پایان ترم یا برگزاری کنکور، تمام درس‌های خود را به طور کامل مطالعه کنند یا خیر. اکثر مؤسساتی که آزمون برگزار می‌کنند، ادعا می‌کنند که دارای برنامه هستند. داوطلبان گمان می‌کنند که با شرکت در این آزمون‌ها از سردرگمی نجات پیدا می‌کنند و اگر طبق برنامه پیش روند تا پایان برنامه مورد نظر، تمام مطالب کتب درسی را مطالعه خواهند کرد. بارها و بارها در مقالاتی که در خصوص نحوه مطالعه نوشته‌ایم، اشاره کرده‌ایم که بهترین برنامه، برنامه‌ای است که خود داوطلب با توجه به شرایط و ویژگی‌های درسی خود تدوین کرده و طبق آن پیش برود. حال ممکن است که بنا به دلایل مختلفی، داوطلبان طبق برنامه این مؤسسات پیش رفته باشند.
 
 اگر شما جزو این گروه هستید و دقیقاً طبق برنامه یک مؤسسه مطالعه می‌کنید، می‌توانید امیدوار باشید که تا زمان برگزاری کنکور، درس‌ها را تمام کنید؛ البته  تمام کردن درس‌ها به این معنی نیست که شما بتوانید نتیجه خوبی از آزمون خود بگیرید؛ زیرا باید زمانی را برای مرور و جمع‌بندی در نظر بگیرید و حتماً تست هم کار کنید. مهم‌ترین موضوع در روزهای باقی مانده تا کنکور، مرور خلاصه‌ها و نیز زدن تست‌های سرعتی است که باعث می‌شود تا شما اولاً دانسته‌هایتان و آنچه را که قبلاً مطالعه کرده‌اید، تثبیت کنید، و دوم اینکه خود را در روزهای نزدیک به آزمون سراسری، بهتر و بیشتر بسنجید. اگر جزو این دسته از داوطلبان هستید (به ویژه اگر از گروه داوطلبان پشت کنکوری هستید و وقت بیشتری دارید)، سعی کنید در وقت اضافی که پس از مطالعه دروس، طبق برنامه مؤسسه پیدا می‌کنید به نقاط ضعف خود در درس‌های مختلف بیشتر بپردازید یا اینکه درس‌هایی را که برای شما و رشته‌های مورد نظرتان مهم‌تر است، بیشتر مطالعه کنید. برای انجام این کار می‌توانید یک برنامه کوچک روزانه داشته باشید و ساعاتی را به این مطالعه اختصاص دهید. انجام این کار، بخصوص در حال حاضر که به زمان برگزاری آزمون سراسری نزدیک‌تر می‌شوید، می‌تواند برای شما بسیار راه‌گشا و کمک کننده باشد.
 
یکی دیگر از کارهایی که حتماً باید انجام دهید، این است که حتماً پس از آزمون‌های جامع، خودتان را مورد قضاوت قرار دهید. حتماً با خود می‌گویید که «نتیجه آزمون‌ها مشخص می‌کند که ما در هر درس، چه درصدهایی داریم». درست است که نتیجه آمون‌ها درصد و تراز شما را اعلام می‌کنند، اما منظور ما از قضاوت، این است که با خود رو راست بوده و نگاه کنید که به چه تعداد از سؤالات به صورت تصادفی جواب داده و پاسخ چه تعداد از سؤالات را خوب نمی‌دانسته‌اید. پس از انجام این کار، حتماً درصدد رفع اشکال برآیید و به طور جدی، وقتی را برای مرور و تست‌زنی در مباحثی که مشکل داشته یا به طور شانسی، و نه از سر آگاهی، به آنها پاسخ داده‌اید، اختصاص دهید. حتی اگر طبق برنامه مؤسسه، زمان زیادی برای مطالعه به این روش ندارید، حتماً این کار را انجام دهید. می‌توانید به جای مطالب ساده‌تری که تا آزمون بعدی باید بخوانید، اشکالات خود را بگنجانید.
 
گروه دوم کسانی هستند که سعی می‌کنند با برنامه مؤسسات کنکور مطالعه کنند، اما به دلایل مختلفی از این برنامه عقب می‌مانند و با اینکه در آزمون‌ها شرکت می‌کنند، به خاطر عقب ماندن در مطالعه، عموماً از آزمون‌ها هم نتیجه خوبی کسب نمی‌کنند. به دلیل اینکه روزهای باقی مانده تا کنکور، روزهای بسیار حساسی هستند و حتماً در این روزها شما باید مطالعه خوبی داشته باشید، قبل از هر چیز به این نکته توجه کنید که علت این عقب ماندن چیست. اگر این موضوع به دلیل سختی مباحث برای شما و دیر یاد گرفتن آن از سوی شماست، حتماً سعی کنید مباحث مهم‌تر و اصلی‌تر را در برنامه خود بگنجانید و آنها را مطالعه کنید. انجام این کار باعث می‌شود تا شما از وقت و زمانی که صرف مطالعه می‌کنید، نتیجه بهتری بگیرید. گاهی هم ممکن است که بروز این مشکل به آن دلیل باشد که شما در کنار برنامه مطالعاتی مؤسسه، دروس دیگری را مطالعه یا مرور می‌کنید.
 
اگر شما جزو این گروه هستید، حتماً بین مطالب مهم و تقسیم وقتتان مدیریت کنید تا نتیجه بهتری از تلاشتان بگیرید. یکی از کارهایی که باید انجام دهید این است که پس از اعلام نتایج آزمون‌های جامع، حتماً وقتی را برای مرور یا مطالعه مجدد مباحثی که در آنها مشکل دارید، اختصاص دهید. توجه داشته باشید که پیش رفتن با برنامه این مؤسسات، مهم‌تر از این موضوع نیست که شما به وضعیت خود آگاه شوید و در صدد رفع مشکلتان برآیید؛ یعنی اگر قرار است تا آزمون بعدی، شما فصل پنجم شیمی را مطالعه کنید، در حالی که هنوز در فصل سوم ضعف دارید، حتماً فصلی را که مشکل دارید بخوانید و بدون دغدغه در آزمون حاضر شوید. مهم‌ترین نکته آن است که شما آزمون اصلی یا همان آزمون سراسری را در پیشِ رو دارید و باید در این آزمون، نتیجه خوبی کسب کنید؛ پس در همین راستا هم تلاش کنید و چندان به نتیجه این آزمون‌ها نیز فکر نکنید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.