چگونه پیش از برگزاری کنکور ۹۷، خود را بیازماییم؟(قسمت دوم)

۲-   کسانی که طبق برنامه آزمون پیش نمی‌روند
این گروه از داوطلبان، عموماً کسانی هستند که برنامه مطالعاتی خاص خود را دارند و طبق آن برنامه به مطالعه تا زمان کنکور ادامه می‌دهند. عده بسیار زیادی از این داوطلبان، آزمون‌های جامع را فرصتی برای سنجیدن خود و محک زدن تلاش‌ خود دانسته و در این آزمون‌ها شرکت می‌کنند. ممکن است که نتیجه آزمون‌ها برای برخی از داوطلبان این گروه، با آنچه که خودشان از میزان مطالعه و معلوماتشان در نظر دارند، تا حدود زیادی مطابقت داشته باشد.
 
اگر این طور باشد، پس کاری که شما باید بعد از هر آزمون انجام دهید این است که، با توجه به نتایجی که از هر آزمون می‌گیرید، حتما تحلیل دقیق و کامل آزمون را در برنامه مطالعاتی خود قرار داده و زمانی را برای رفع اشکال و مطالعه و مرور قسمت‌هایی که در آزمون از آنها نمره نگرفته یا کمتر نمره گرفته‌اید، اختصاص دهید. شما عزیزان هم باید به این موضوع توجه کنید که ممکن است برخی از مباحث را بخوبی ندانید، اما نمراتتان در آن مباحث خوب باشد. این موضوع یا به سطح سختی سؤالات باز می‌گردد و یا ناشی از آن است که شما به صورت شانسی، گزینه‌ای را انتخاب کرده‌اید. اگر مباحثی را به این صورت نمره گرفته بودید، حتماً وقتی را برای مرور و مطالعه مجدد کامل آن مبحث در کنار سایر رفع اشکال‌ها اختصاص دهید.
 
zmunazmayeshi

ممکن است در این گروه از داوطلبان، کسانی باشند که نمراتی که در این آزمون‌ها می‌گیرند، با میزان مطالعه یا توانایی آنها در دروس مختلف، مطابقت نداشته و کمتر یا بسیار کمتر از حد مورد نظرشان باشد. قبل از هر چیز باید اشاره کنیم که نباید نگران این مساله باشید؛ زیرا ممکن است که سؤالات یک دوره از مباحثی باشد که شما آنها را کمتر مطالعه کرده یا اصلاً در برنامه مطالعاتی خود نگنجانده باشید. اگر قصدتان این است که آن مطالب را مطالعه یا مرور کنید، پس اصلاً جای نگرانی نیست؛ زیرا در وقت باقی مانده و با یک برنامه‌ریزی خوب، حتماً می‌توانید این کار را انجام دهید؛
 
اما اگر قصد دارید که کلاً این مباحث را نخوانده، رها کنید، این آزمون‌ها فرصت خوبی است تا به شما تراز و رتبه‌تان را در شرایطی اعلام کند که شما تستی از این مباحث را جواب نداده یا کمتر جواب داده‌اید. گرچه جامعه آماری این آزمون‌ها در مقایسه با کنکور کمتر است و به هیچ وجه با شرکت در آنها نمی‌توانید قضاوت دقیقی از شرایط خود در مقایسه با داوطلبان دیگر داشته باشید، اما تا حدودی می‌توانید موقعیت خود را در این شرایط بسنجید و قضاوت بهتری از این موضوع داشته باشید که آیا حذف این مباحث عاقلانه است یا نه.
 
اگر به این نتیجه رسیده‌اید که خواندن این مباحث مهم نیست، پس طبق برنامه خود پیش بروید؛ اما اگر احساس می‌کنید که این مباحث بر رتبه و تراز شما در کنکور سراسری تاثیر قابل ملاحظه‌ای خواهد گذاشت، می‌توانید با توجه به وقت و همچنین میزان یادگیری خودتان و مهم‌تر از همه، برنامه‌هایی که برای این روزهای باقی مانده دارید، زمانی را به مطالعه این مباحث اختصاص دهید. نکته‌ای که حتماً باید به آن توجه داشته باشید این است که آیا در روزهای باقی مانده می‌توانید بخش‌هایی از این مباحث را، بدون اینکه به یادگیری درس‌های دیگر شما لطمه بزند، مطالعه کنید، و مهم‌تر از همه، آن قدر مباحث را به خوبی یاد بگیرید که در کنکور به سؤالات مباحث مورد نظر پاسخ دهید؛ اگر این طور است، پس حتماً این کار را بکنید؛ البته به این نکته هم توجه داشته باشید که لازم نیست همه مباحث را بلد باشید. ما در میان داوطلبان سال‌های گذشته، کسانی را داشته‌ایم که مطالب نخوانده داشته و رتبه و نتیجه‌های خوبی هم کسب کرده‌اند. در مورد مباحثی که قبلاً خوانده و با این همه در آنها مشکل داشته‌اید، توصیه بیشتری داریم و آن توصیه این است که حتماً زمانی را برای رفع اشکال خود در آن بخش‌ها اختصاص دهید تا هنگام کنکور در پاسخگویی به آنها، به مشکل برنخورید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.