چگونه کيفيت مطالعه را بالاتر ببريم؟

کارشناسان آموزشی نکاتي را پيشنهاد مي کنند تا با استفاده از آنها بتوانيم از زمان مطالعه خود بهترین و بيشترين استفاده را ببريم. و در واقع کیفیت مطالعه خود را بالاتر ببریم.این موارد عبارتند از:

۱. مطالعه را جزئي از زندگي روزانه خود قرار دهيد.

بهترين راه براي اينکه به درس خواندن عادت کنيم اين است که آن را بخشي عادي از زندگي روزمره خود بدانيم. تحصيلات عالي مستلزم تلاش و پشتکار است. لازم است هر روز زماني را به انجام تکاليف و مطالعه اختصاص دهيم. يک ساعت در روز براي شروع خوب است، ولي اين زمان هرچه بيشتر باشد بهتر است. ولی در ادامه کار این میزان ساعت مطالعه بایستی بتدریج افزایش پیدا کند.

۲. سبک يادگيري خود را بشناسيد.

افراد مختلف روش هاي يادگيري متفاوتي دارند و هرگز يک روش واحد براي همه اشخاص مناسب نيست. بعضي افراد با روش هاي ديداري، بعضي با شنيدن، و بعضي با ترکيب روش هاي گوناگون ياد مي گيرند. لازم است هريک از ما روش مناسب خود را کشف کنيم و آن را به طور مکرر مورداستفاده قرار دهيم. گاهي اوقات ترکيب رويکردهاي مختلف، مثلا خواندن مطالب با صداي بلند مي تواند مفيد واقع شود.

روش هاي يادگيري همچنين ممکن است برحسب آنچه مطالعه مي کنيم متفاوت باشد. به عنوان مثال کسي که زبان را با روش هاي شنيداري مي آموزد ممکن است رياضيات را با روش هاي ديداري ياد بگيرد. بهتر است عادات خود را با توجه به روش يادگيري خود شکل دهيم.

۳. همه چيز را به شب قبل از امتحان موکول نکنيد.

بسياري از دانش آموزان مطالعه را به شب قبل از امتحان موکول مي کنند اما اين روش روش خوبي براي يادگيري نيست. به گزارش برترين ها کارشناسان معتقدند که در محيط يادگيري آکادميک، تنها دانستن مطالب و نکات کافي نيست بلکه دانش آموزان بايد توانايي تفکر انتقادي راجع به آنها را نيز داشته باشند.بهتر است مطالب درسي را به صورت روزانه مرور کنيم. همين طور بحث هاي گروهي و استفاده از نوارها و دی وی دي هاي آموزشي به يادگري موثر تر کمک مي کند.

۴. از درس خواندن لذت ببريد.

لزومي ندارد هميشه درس خواندن را جدي بگيريم و تنها در گوشه اي بنشينيم و مطالب را در ذهن خود فرو کنيم. روش هاي زيادي وجود دارد که به ما کمک مي کنند تا ز درس خواندن لذت ببريم . همه چيز به خلاقيت ما بستگي دارد. مثلا استفاده از حروف اختصاري جالب، يا موزيک و ساير روش هاي خلاقانه باعث مي شود تا از درس خواندن لذت بيشتري ببريم.

۵. خود را بيازماييد.

لازم نيست براي آزمودن خود تا روز امتحان صبر کنيم. مي توانيم در حين مرور مطالب، فهرستي از چند سوال تهيه کنيم. سپس به عقب برگرديم و به آنها پاسخ بدهيم. همين طور در روزهاي آينده که دوباره به سراغ مطالب مي آييم اين سوالات به ما کمک خواهند کرد. بکوشيد تا به آزمودن خود عادت کنيد و آن را بخشي از برنامه مطالعه خود قرار دهيد.

index

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.