چگونگی برنامه‌ریزی کنکوری‌های ۹۷ در ماه مبارک رمضان(قسمت اول)

کنکوری‌های امسال در واسین روزهای باقی مانده تا زمان برگزاری کنکور ۹۷ با ماه مبارک رمضان روبرو هستند. ماه تقویت اراده، ماهی که می‌توان «نه» گفتن را یاد گرفت، نظم و برنامه‌ریزی را تمرین کرد و شکوه معنویت را بیش از پیش احساس نمود.

البته همه می‌دانیم که برنامه‌ریزی برای مطالعه در این ماه، تا حدودی متفاوت با سایر ماه‌هاست و در ضمن لازم است که به تغذیه نیز توجه بیشتری نمود. در این سلسله از مقالات تلاش می‌شود نکاتی که برای یک کنکوری در ماه رمضان ضروری است، ذکر گردد.

 
۶۲۷۵۰۵۲_۲۷۰

 
از تو حرکت از خدا برکت
بعضی­ ها به اشتباه تصور می‌کنند که در ماه رمضان نمی‌شود درس خواند و با این پیش فرض غلط، مطالعه و درس خواندن را به طور کامل رها و در کل، فعالیت درسی خود را متوقف می‌کنند. مطمین باشید که اگر شما با دل و جان و بدون بهانه گیری سراغ درس بروید، خدا هم یاور شما خواهد بود، و برخلاف تصورتان، مشکلی با عدم تمرکز یا کیفیت پایین مطالعه نخواهید داشت؛ در ضمن دقت کنید که این ماه برای شما بسیار سرنوشت ساز است؛ چون آخرین روزهای قبل از آزمون سراسری و زمان جمع بندی و افزایش سرعت در تست‌زنی است، و اگر این یک ماه را کوتاهی کنید، نتیجه  مورد انتظارتان را بعد از یک سال مطالعه نخواهید گرفت.
 
زمان مطالعه
خوشبختانه در ایام ماه مبارک رمضان کلاس‌های درس تعطیل است و زمان در دست شماست و می‌توانید با توجه به روحیه و عادت مطالعاتی خود، برنامه‌ریزی کنید.
اگر از افرادی هستید که مطالعه در صبح را ترجیح می‌دهید و درس خواندن در شب برایتان سخت است، بهتر است که مطالعۀ خود را به صبح موکول کنید و بعد از خوردن سحری و خواندن نماز صبح و یاری خواستن از خدا، درس خواندن و تست زدن را شروع کنید  و تا قبل از ظهر ادامه دهید. نکته‌ای که بسیار مهم است این است که در این ماه، بدن آماده‌ترین حالت ممکن را در طول شبانه روز در ساعات اولیه دارد و چه پسندیده است که بتوانیم در این ساعات حداکثر استفاده را ببریم؛ ساعاتی که شاید روزهای دیگر سال از آنها محروم باشیم و آن ساعات بین‌الطلوعین و بعد از آن است؛ کاری که معمولاً دیگران از انجام آن محرومند؛ یعنی شروع مطالعه دقیقاً بعد از اذان صبح (مخصوصاً بعد از نماز اول وقت). دقت کنید که خوردن زیاد سحری مانع از گرسنگی شما در روز بعد نخواهد شد و فقط سنگین و خواب آلودتان می‌کند و نمی‌گذارد که  درس بخوانید.
 
اگر هم جزو دسته شب زنده داران هستید، بعد از خوردن یک  افطاری سبک و مقوی، مطالعه‌تان  را شروع کنید و تا صبح روز بعد ادامه  دهید، و پس از آن می‌توانید استراحت کنید.
عده‌ای نیز هستند که چند ساعت صبح زود  و چند ساعت بعد از افطار مطالعه می‌کنند. این افراد باید دقت داشته باشند که به امید صبح زود، ساعت مطالعاتی بعد از افطار را حذف نکنند یا برعکس! در کل این نکته مهم را خوب به خاطر داشته باشید که نباید به  بهانه اینکه امروز حال ندارم یا خسته‌ام، زمان مطالعه را به بعد موکول کرد؛ چرا که این «بعد» شاید تا روز آخر ماه رمضان نیاید!

 

منبع:هفته نامه پیک سنجش

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.