چگونگی برنامه‌ریزی کنکوری‌ها در ماه مبارک رمضان(قسمت دوم)

سریال های تلویزیونی ممنوع!
چند سالی است که تلویزیون در ماه رمضان بعد از افطار، سریال‌های متنوع و مختلفی پخش می‌کند. بارها و بارها گفته‌ایم که دیدن سریال برای افراد کنکوری جالب نیست؛ چون سریال، شما را هر شب راس ساعتی خاص به پای تلویزیون می‌کشاند؛ آن هم زمانی مفید برای یک کنکوری که می‌تواند صرف مطالعه یا تست زدن شود؛
 
از سوی دیگر، ماه رمضان سریال‌های متنوعی دارد و ناخود اگاه با دیدن یک سریال، پای دومین و سومین سریال هم خواهید نشست. مطمین باشید که در آینده، همین سریال‌ها از کانال‌های مختلف تلویزیون به دفعات پخش خواهد شد. پس سعی کنید زمان طلایی مطالعه و درس خواندن بعد از افطار را به هیچ وجه از دست ندهید.
 
۶۲۷۵۰۵۲_۲۷۰

 وعدۀ سحری فراموش نشود
عده‌ای از داوطلبان می‌گویند که ترجیح می‌دهند به جای خوردن سحری بخوابند و تحمل بیدار شدن و کم‌خوابی، برایشان سخت­تر از تحمل گرسنگی است و برای همین بدون سحری روزه می‌گیرند. دقت کنید که خوردن سحری برای روزه گیران، بویژه نوجوانان و جوانان، ضروری است؛ حتی سحری را باید سر فرصت و با آرامش میل کرد تا دچار ناراحتی‌های گوارشی نشد.
بهتر است که در سحری از غذاهای گیاهی پخته یا خام استفاده شود؛ مثلاً سالاد فصل + دو قاشق غذا‌خوری جوانه گندم + لیمو ترش تازه و روغن زیتون و آن را خوب بجوید؛ سپس می‌توان مقدار کمی از غذاهای پخته گیاهی مانند پلو  و خورشت گیاهی استفاده کرد. به جای گوشت در سحری می‌توان از قارچ استفاده کرد. مقداری میوه و مغز بادام خام یا مغز گردو، پسته، فندق و تعدادی انجیر خشک خوب جویده شود؛ زیرا موادی نظیر آجیل در اکسیژن رسانی به مغز و خنثی سازی رادیکال‌های آزاد به مغز و اعصاب و در تمرکز و حافظه مؤثر هستند. می‌توان در وعده سحری، چند دانه خرما یا میوه های دیگر نیز تناول کرد.
 
ضمناً از غذاهای حاوی حبوبات، خرما، پنیر، نان گندم سبوسدار، شیر، ماست محلی، میوه و سبزیجات نیز می‌توان در وعده سحری مصرف کرد. در هنگام سحری، از نوشیدن چای خودداری کنید؛ زیرا ادرارآور بوده و دفع آب بدن را زیاد می‌کند و موجب تشنگی می‌شود.
 
آب یخ ننوشید
عادت بسیاری از افراد، بویژه نوجوان‌ها و جوان‌ها، این است که افطارشان را با یک یا چند لیوان آب یخ و نوشابه باز می‌کنند؛ بزرگ‌ترها نیز تمایل به خوردن آش در ماه رمضان دارند. یک متخصص گوارش می‌گوید که این عادات از جمله عادت‌های نادرست غذایی شایع میان عموم است که باعث پدید آمدن مشکلات جسمی در زمان روزه‌داری آنها می‌شود. در چنین شرایطی، فرد نه ‌تنها خیلی زود سیر می‌شود و نمی‌تواند غذا بخورد، بلکه دچار مشکلات گوارشی نیز خواهد شد؛ از سوی دیگر، مصرف آب یخ، اگر چه در ابتدا تشنگی را فرو می‌نشاند، اما در نهایت باعث تشدید تشنگی می‌شود.
 
توصیه‌ ما این است که افراد با کمی آب ولرم، خرما، شیر یا فرنی افطار کنند و دور آب سرد و نوشابه را یک خط قرمز بکشند. بد نیست بدانید که نوشابه‌های گازدار یا آبمیوه‌های مصنوعی، حاوی ماده‌ای به نام سوربیتول هستند؛ قندی که جذب نمی‌شود و می‌تواند یکی از مهم‌ترین عوامل ایجاد نفخ شکم گردد؛ البته نوشیدن آب در زمان مناسب ضروری است؛ یعنی درفاصلۀ بین افطار تا سحر، حدود هشت لیوان آب بنوشید؛ زیرا آب در حدود دو سوم وزن بدن ما را تشکیل می‌دهد و موجب سرحالی و سرزندگی می‌شود و همچنین برای رساندن مواد غذایی به اندام‌های بدن لازم است. آب، بهتر است که ولرم باشد، تا مواد سمی را از راه ادرار و تنفس از بدن خارج کند و همچنین جلوی ورود باکتری‌های مضر به بدن را بگیرد.

 

منبع:هفته نامه پیک سنجش

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.