کاربردهای کلیدی مرور

همانگونه که بارها و بارها گفته ایم برای کنکوری‌ها مرور کردن، به اندازه‌ی خواندن و مطالعه‌ی درس‌ها اهمیت دارد. مرور، فواید و کاربردهای بسیار زیادی دارد که در ادامه‌ی مطلب به بیان مهمترین آنها می‌پردازیم.

  • نگهداری مطالب: حکیمی می‌گوید: «کاشتن گل آسان است اما نگهداری آن سخت‌تر است؛ چون نیاز به مراقبت و آبیاری مداوم و منظم دارد.» خواندن مطالب و تسخیر قلعه‌ی درس‌ها دشوار نیست؛ اما نگهداری آن‌ها، به مدت طولانی تا زمان کنکور سراسری دشوار است. دشمنی به نام فراموشی می‌تواند تمام قلعه‌های تسخیرشده را یک به یک از شما بازستاند. باید بدانیم چگونه مطالب را در ذهن خود نگه داریم و فراموش نکنیم. مرور روشی است که به این نیاز پاسخ می‌دهد. پس هماره این اصل مهم را به خاطر داشته باشید که مرور کردن، بهترین راه مقابله با فراموشی است.

این مهم است که بدانیم چگونه، چه موقع و تا چه اندازه مرور کنیم. مرور جزء ضروری برنامه‌ی درسی هر داوطلب است که در ماه‌های نزدیک به آزمون سراسری، اهمیت بیش‌تری پیدا می‌کند. در این اوقات باید بخش مهمی از برنامه‌های هفتگی را به آن اختصاص داد.

index

  • فهم مطالب: مرور تنها برای حفظ و نگهداری مطالب نیست؛ بلکه در فهمیدن آن‌ها نیز بسیار مؤثر است. برای یادگیری خیلی از مطالب باید آن‌ها را چند بار تکرار کنیم تا بفهمیم و به خاطر بسپاریم. اگر فکر می‌کنید که می‌توانید تنها با یک بار خواندن همه چیز را یاد بگیرید، اشتباه می‌کنید. حتی باهوش‌ترینِ افراد هم برای فهم یک موضوع نیاز به تکرار آن دارند.

  • تسلط و سرعت: مرور یعنی تکرار، اما نه یک تکرار ساده و معمولی. حتماً مسیر خانه تا مدرسه را حداقل سالی 200 بار طی کرده‌اید و آن‌قدر با جزئیات مسیر آشنا هستید که می‌توانید چشم‌بسته آن را طی کنید؛ مغازه‌ها، فروشنده‌ها، خانه‌ها، تابلوها و… چیزهایی که یک عابر عادی با عبور یک یا دوباره‌ی خود نمی‌تواند متوجه همه‌ی آن‌ها شود. تسلط ما به مسیر خانه تا مدرسه به دلیل تکرار عبور ماست. اما در یک سال تحصیلی چند بار از کوچه و پس‌کوچه‌های درسی عبور می‌کنیم؟ قطعاً بسیار کم. پس نباید انتظار داشته باشید به آن‌ها مسلط شوید. این توانایی تنها با مرور و تمرین به دست می‌آید. قدرتی که بین ما و بسیاری از رقبای‌مان فاصله می‌اندازد.

  • یادآوری: مرور، آموخته‌های قبلی را مرتب می‌کند، اطلاعات حافظه را مانند فایل‌های کامپیوتر منظم‌تر می‌کند و حضور ذهن و دسترسی به فایل‌ها را آسان‌تر می‌سازد. در جلسه‌ی کنکور برای پاسخ‌گویی به تست‌های هر درس وقت محدودی داریم. کنکور جای فکر کردن و زیر و رو کردن حافظه برای پیدا کردن مطلب و فرمول نیست. زمان کنکور تنها برای عمل کردن و محاسبه کردن است. حافظه‌ای که فایل‌های اطلاعاتی آن منظم نیست، دیر بالا می‌آید و درنتیجه عملکرد آن کند می‌شود.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.