کارهاي کنکوري و روزهاي گرم تابستان(بخش پایانی)

1-    هدف گذاري کنيد
يکي از کارهاي مهمي که شما عزيزان بايد در تابستان انجام دهيد اين است که هدف خود از کنکور را به روشني مشخص کنيد. اينکه فقط بگوييد: «مي‌خواهم کنکور بدهم» درست نيست. بايد بدانيد که: به چه رشته يا رشته‌هايي علاقه‌منديد؟ چه دانشگاه‌هايي را دوست داريد و براي رسيدن به اين رشته‌ها و دانشگاه‌ها چه کارهايي بايد انجام دهيد، و براي پذيرفته شدن در رشته مورد نظر شما، چه درس‌هايي مهم تر است؟
 
2-   برنامه ريزي کنيد
براي هر کاري، حتي يک خريد ساده هم داشتن برنامه‌ريزي، بسيار مهم و راهگشاست. برنامه‌ريزي به شما کمک مي‌کند تا مطالعه شما نظم پيدا کرده و در وقت کمتري به مطالعه درس هايتان بپردازيد. گرچه در مقالات بعدي درباره اصول برنامه‌ريزي صحبت خواهيم کرد، اما شما براي يک برنامه‌ريزي خوب، دقیق و اصولي بايد ببينيد که در شبانه روز چند ساعت مي‌توانيد مطالعه کنيد. آيا عادت به مطالعه صبح داريد يا شب؟ چه درس‌هايي را مي‌بايست بيشتر و چه درس‌هايي را کمتر بايد مطالعه کنيد؟ چه کارهاي ديگري در کنار مطالعه مي‌خواهيد انجام دهيد؟ مثلاً زمان ورزش و … را مشخص کنيد.
 
images

3-    مقدمات را آماده کنيد
 براي مطالعه کنکور لازم است که شما جزوه‌ها و کتاب‌هايي داشته باشيد و بر اساس آنها جلو برويد. تابستان، بهترين فرصت براي اين منظور است که شما جزوه‌ها يا کتاب هايي را که نداريد يا به صورت ناقص است، آماده و کامل کنيد. در اين زمينه به نکات ديگري هم دقت کنيد؛ مثلاً در کدام مکان و در چه زمان هایی مي‌توانيد مطالعه بهتر و باکیفیت تری داشته باشيد؟
 
4-   به جبران ضعف هاي درسي بپردازيد
تقويت و جبران نقاط ضعف درسي، يکي از کارهايي است که شما مي‌توانيد در روزهاي تابستان انجام دهيد. وقتي مجبور مي‌شويم که براي آزموني مانند کنکور به طور پيوسته مطالعه کنيم، ممکن است که برخي از عوامل، روند مطالعه ما را کند ساخته يا متوقف کند. براي اينکه در سال کنکور با چنين مشکلي مواجه نشويد حتماً سعي کنيد که قبل از شروع به مطالعه اصلي، وقتي را در تابستان، براي رفع اشکال در دروس مختلف اختصاص دهيد. جبران نقاط ضعف و يادگيري چنين درس‌هايي در فضاي تابستان، به خاطر داشتن فرصت يادگيري بيشتر و عميق‌تر در کنار استرس کمتر، بسيار مفيد‌تر خواهد بود.
 
5-   توجه به عادات مطالعاتي
تابستان فصل مناسبي است تا در قالب يک برنامه زماني افزايشي مناسب، عادات مطالعاتي خوب خود را بتدريج افزايش و عادات نادرست مطالعاتي خود را بتدريج کاهش دهيد. داشتن عادات مطالعاتي خوب براي آمادگي در کنکور، يک نقطه قوت محسوب مي‌شود؛ پس سعي کنيد که از همين تابستان براي اين مهم اقدام کنيد تا از پاييز به بعد با بهترين شيوه، مطالعه و درس خواندن را ادامه دهيد. در کنار اين موضوع به مسايل ديگري، مانند نحوه مرور درست مباحث درسی، یادداشت برداری خلاصه نويسي خوب و اصولي و … نيز توجه کرده و براي تقويت آنها هم تمرين کنيد.
 
6-   تابستان، فصل انتخاب ها
تابستان براي دانش آموزان کنکوري، فصل بسیار مهمي است. به جرات می توان گفت مي‌توان گفت که تابستان، فصل انتخاب‌هاي مهم و سرنوشت ساز است: فصل انتخاب برنامه يکساله، انتخاب منابع مطالعاتي، انتخاب يک مشاور و همراه در زمينه کنکور و … ؛ پس لازم است که در اين زمينه، بسيار هوشمندانه عمل کنيد. کاري که همگان انجام مي‌دهند الزاماً کار درستي نيست؛ پس منحصر به فرد باشيد.
 
7-   تنظيم ساعات خواب و بيداري

بعد از پایان امتحانات، بيشتر دانش‌آموزان تمايل دارند که بيشتر بخوابند و استراحت کنند. به اين نکته کلیدی توجه داشته باشيد که شما مي بايست از مهر ماه به طور پيوسته و مرتب درس بخوانيد؛ پس از همين الان بايد به آرامي، ساعات خواب و بيداري خود را با توجه به عادات مطالعه تان مرتب کرده و تنظيم نماييد. بعضي از داوطلبان عقيده دارند که تنظيم ساعات خواب و بيداري، خيلي سخت و مشکل است و هميشه، يکي از دغدغه هاي مربوط به مطالعه، همين است.

بايد اشاره کنيم که اين کار، يعني تنظيم عادات مطالعه، اصلاً کار دشواري نيست چرا که از نظر بيولوژيکي، بدن تقريباً پس از مدتي مي تواند به ساعات جديد خواب و بيداري عادت کند؛ پس براي اينکه به ساعات مورد نظر خود براي خواب و بيداري در دوره آمادگي براي کنکور برسيد، حتماً به آرامي و کم کم اقدام کنيد؛ مثلاً سعي کنيد که روز اول، نيم ساعت زودتر از خواب بيدار شويد يا نيم ساعت زودتر بخوابيد، و اين کار را در دو تا سه روز بعدي تکرار کنيد و سپس طول اين ساعات را افزايش دهيد.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.