کاری برای موفّقیّت…!

سلام

می‌گفت تلاش می‌کند و درس می‌خواند و وقت گذاری زیادی دارد ، امّا نمی‌داند چرا نتیجه نمی‌گیرد. کارنامه‌ی آزمون آزمایشی را جلوی من گرفته بود و می‌گفت: «ببین! در فاصله‌ی دو آزمون وقت زیادی گذاشتم و مجموعه‌ای را که به‌عنوان ریاضی با آن مواجه بودم و قرار بود در آزمون بیاید ، مطالعه کردم و تست زدم. امّا دریغ از کوچک‌ترین تغییر. در آزمون قبلی ریاضی را 37 % زده بودم و در این آزمون شده است 35 % . نمی‌دانم اشکال کارم کجاست. چرا هر قدر تلاش می‌کنم نتیجه ای را که مد نظرم هست را نمی‌گیرم؟»

گفتم:«ایراد نخست تو این است که آرامش و تحمّل را خیلی زود از دست می‌دهی. اوّلین و مهمترین نکته ای که بایستی همیشه به خاطر داشته باشی این است که سعی کنی همواره خویشتندار و صبور باشی تا بتوانی خوب فکر کنی. دوم به این پرسش فکر کن که آیا موضوع آزمون نوبت قبل با آزمونی که این هفته دادی یکسان بوده‌است؟ و سومین نکته این که فکر کن و ببین کاری را که لازم بوده است انجام دهی انجام داده‌ای یا آن چه صورت گرفته کار دیگری بوده است.»

index

سکوت کردم تا نفسی بکشم و حرفم ر ا ادامه دهم که گفت:«راستش هفته‌ی گذشته موضوع آزمون ریاضی ، دنباله بود و این هفته مبحث حد را امتحان دادیم…» این بارمن نگذاشتم حرفش را ادامه دهد.

گفتم:«حالا خودت قضاوت کن ؛ هفته‌ی قبل حد را 37 % و این هفته دنباله را 35 % پاسخ داده‌ای. حد را آن مقدار و دنباله را این مقدار آموخته‌ای. طبیعتاً در هر دو موضوع هم چنان نیاز به کار داری و باید تلاش کنی. امّا موضوع مهم‌تر روشی است که به کار می‌بری. من نمی‌پرسم روش تو چیست، فقط می‌‌گویم روش درست ریاضی خواندن این نیست که کتاب و جزوه را دستت بگیری و از روی آن‌‌چه در آن‌ها نوشته شده است ، بخوانی.

بلکه روش درست این است  که علاوه بر زدن تست آموزشی و تست سنجشی در هنگام مطالعه ، وقت متعدّد و مناسبی را بعد از مطالعه به تست زدن اختصاص دهی. و البتّه پس از آزمون و با مشخّص شدن اشکالات ، دوباره به سراغ مطالعه و تمرین و تمرین و تمرین بروی. حالا تو بگو . آیا روش ریاضی خواندنت این گونه است؟»

گفت : « فقط همان بخش نخست را انجام می‌دهم. یعنی پس از تدریس دبیر ، فقط مطالعه می‌کنم و هنگام مطالعه تست می‌زنم امّا پس از آزمون دیگر با موضوع گذشته کاری ندارم و اصلا مرور را در برنامه درسی ام قرار نمی دهم.»

گفتم:« پس با این حساب مطالعه‌ات ثمربخش است امّا برای نتیجه گیری باید کار دقیق‌تر و عمیق‌تری انجام دهی» دیگر چیزی نگفت. احساس می‌کنم حرف هایم برایش اطمینان بخش و راهگشا بود. امیدوارم احساسم درست باشد و در آزمون های پیش رو نتایج خوبی به دست بیاورد.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.