کتابهایت را قورت بده!(بخش اول)

عبور از دوران نوجوانی و ورود به دنیای پر رمز و راز بعد از کنکور و گذر از این مانع، گاهی برای برخی از دانش آموزان تبدیل به رویایی دست نیافتنی و یا آرزویی در دور دست ها می شود. اینکه به چه دلیل، بخصوص با نزدیک شدن به زمان کنکور برخی از داوطلبان با احساس های ضد و نقیض روبرو می شوند و همه چیز را منوط به پذیرفته شدن در این ماراتن علمی می دانند، بحثی روانشناسانه است که در مقاله ای جداگانه به طور کامل به آن خواهیم پرداخت.

در مجموع می توان گفت اضطراب، توقع اطرافیان، بعضی چشم و هم چشمی ها و بخصوص در دهه اخیر، تبلیغات گسترده برخی آموزشگاهها، همه و همه سبب شده کنکور تبدیل به سدی غیر قابل نفوذ شود و برای برخی از دانش آموزان عزیز، کابوسی شود که خواب آرام آنها را مختل می کند. اما واقعیت آن است که قبول شدن در کنکور سراسری به جز در چند رشته و یا دانشگاه پرطرفدار، به هیچ وجه امر دشواری نیست.

افزایش ظرفیت دانشگاهها از یک سو و تغییر روند سوالات کنکور از سوی دیگر منجر شده که امروزه پیروزی در این ماراتن منوط به داشتن مهارتهایی باشد که لزوما در آموزشگاهها و کلاس های کنکور بدست نمی آید بلکه بسیاری مواقع می توان آنها را با کمی دقت در شیوه مطالعه و زمان بندی صحیح، بدست آورد. بنابراین پیش از هرچیز باید مهارتهای مطالعه و شیوه های صحیح یادگیری را فرابگیریم.

index

سخن معروفی است از بنجامین فرانکلین که می گوید: ”اگر به من بگویی فراموش می کنم، اگر به من بیاموزی، بخاطر می آورم، اما اگر درگیرم کنی یاد می گیرم“. پس این نکته بسار مهم و کلیدی را همواره به خاطر داشته باشید که برای یادگیری باید درگیر شد. صفحات کتاب و جملات آن، فرمولهای ریاضیات و انتگرال و مباحث زیست شناسی و جستارهای تاریخی، همه و همه برای آن گفته شده اند که ذهن شما را درگیر خود کنند. بسیاری از مواقع شنیده اید که اساتیدتان از شما می خواهند مفهومی بخوانید. این مفهومی خواندن همان درگیر شدن شما با متون و فرمولهای مختلف را می طلبد.

برای درگیر شدن با مطالب کتابهایتان، پیش از هر چیز باید تمام امکانات فکری و جسمی خود را بکار گیرید. با کتابهایتان سر جنگ نداشته باشید و آن ها را دوستانی بدانید که شما را در جهت رسیدن به رویاهایتان همراهی می کنند. پس با اعتماد به نفس کتابتان را باز کنید و خود را باور کنید. سرنوشت شما در دستان خودتان است. هیچ گاه فراموش نکنید که یکی از عوامل موثر در بالا بردن میزان یادگیری شما، علاقه تان به درسی است که مطالعه می کنید. البته این امر بسیار طبیعی است که از میان دروسی که باید مطالعه کنید، برخی از آنها چندان برایتان دلچسب نباشد، ولی بدون شک، شما در با شرکت در کنکور هدفی را دنبال می کنید و مطابق با این هدف، انگیزه شما افزایش می یابد و عدم علاقه به یک درس بخصوص، مانع موفقیت شما نمی شود.

برای مفهومی خواندن، ابتدا کلمات کلیدی را پیدا کنید و معنای آنها را کاملا درک کنید. سعی کنید مثالهایی مشابه مثال مولف کتاب بیاورید و خودتان معلم خودتان شوید. مثال های نامربوط نشان می دهد که مفهوم گفتار یا آن بخش را درک نکرده اید. نکته برداری را فراموش نکیند. گاه کافی است با نوشتن چند کلمه کلیدی تمام جملات یک درس مشخص را بیاد آورد بدون آنکه نیاز باشد در چندین صفحه توضیح بدهید. یافتن حلقه ارتباطی مطالب با یکدیگر و سپس دسته بندی تفاوتها و تشابه ها، و ترسیم نمودارهای مختلف در یافتن کلمات کلیدی راه گشا خواهند بود. گاهی لازم است مثل معلمی سخت گیر، ایرادات نوشته ها و تحلیل هایتان را خودتان متوجه شوید و سعی در رفع آنها داشته باشید. اگر مطلبی را خوب بفهمید و یاد گرفته باشید می توانید به راحتی آن را با زبان خودتان توضیح دهید. شک نکنید مطلبی که خوب یاد گرفته و درک کرده باشید، دیرتر از ذهنتان بیرون می رود.   

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.