کتابهایت را قورت بده!(بخش سوم)

در دو مقاله قبلی تا حدودی چگونگی افزایش مهارتهای صحیح مطالعه، اهمیت تمرکز و قدرت تفکر و نیز نقش اشتیاق داشتن برای درک بهتر مطالب را بررسی کردیم. همه بدون شک می دانیم که از یک فرایند اشتباه نباید انتظار نتیجه درست داشت. مطالعه کردن هم از این اصل مستثنی نیست، یعنی تنها با مطالعه صحیح می توان به نتیجه دلخواه رسید.

بهر حال همیشه شیوه های مختلف مطالعه صحیح را بیان کرده اند، ولی پیش از هر چیز باید بدانید که مطالعه ای صحیح است که همراه با شوق یادگیری باشد و بدون شک اگر از روی اجبار و یا پر کردن ساعات مطالعه در روزتان، سر خود را با ورق زدن کتابها گرم می کنید، رسیدن به نتیجه دلخواه بسیار دور از نظر خواهد بود. حال با تکیه بر این اصل مهم (داشتن اشتیاق) برای اینکه بتوانید راندمان و کیفیت مطالعه تان را بالا ببرید به نکته های زیر با دقت هزچه تمامتر توجه کنید:

skills-banner

  • صبور باشید: این توقع که تنها با یک بار مطالعه کردن متن و یا کتابی خاص، تمام جزئیات و نکات مطلب را درک کنید، چندان قابل قبول نیست. بنابراین با این فکر که یک مطلب خاص را چند بار باید مطالعه کرد تا بتوان روی آن تسلط نسبی پیدا کرد، مطالعه خود را آغاز کنید و برای گرفتن نتیجه مطلوب، کمی صبر نیز چاشنی زمانتان کنید.
  • سمج باشید: فکر کنید کتابها دوستان صمیمی شما هستند که بدلیلی چند وقتی است ناراحتند و دلیل ناراحتی شان را به شما بروز نداده اند. برای آنکه دوستتان از ناراحتی بیرون بیاید بدون تردید بارها از او دلیل ناراحتیش را می پرسید تا دلیل آن را درک کنید. حال کتابها، همان دوستانی هستند که تنها زبانشان کلمات است و شما می بایست از میان این کلمات خاموش، درونیات دوستتان را درک کنید. پس از روی کلماتشان به سادگی عبور نکنید و با آرامش، حوصله و تمرین زیاد سعی کنید مطالب را یاد بگیرید.
  • چه چیزی یاد گرفتم؟ : این سوال یکی از مهمترین سوالهایی است که پیش از پاسخ دادن به تستهای کنکور باید به آن جواب بدهید. پس از خواندن هر مطلب از خودتان بپرسید چه چیزی یاد گرفته اید و بعد سعی کنید به آن پاسخ بدهید. یادتان باشد این سوال، جوابهایی خاص خود را می طلبد. با رجوع به مقاله قبلی و چگونگی مطالعه مفهومی، می توانید این مرحله را نیز با سلامتی پیش ببرید.
  • کاربردی درس بخوانید: این مورد اهمیت بسیار بالایی دارد. دانش آموزان زیادی هستند که مطالبی که مطالعه کرده اند را بخوبی یاد می گیرند ولی در زمان حل تمرین و یا پاسخ دادن به تستهای همان مبحث خاص، توانایی انجام دادنش را ندارند. اینجاست که باید از خودتان بپرسید چقدر کاربردی درس خوانده اید؟ یعنی تا چه حد می توانید از مطالبی که خوانده اید استفاده کنید؟ برای حل این معضل نیز یک راه کار مشخص وجود دارد و آن حل و یا تمرین نمونه سوالات آن مبحث در کنار مطالعه صحیح است. با انجام دادن این کار با دیدگاه طراحان سوال هم آشنا می شوید و به این شکل همواره بیاد خواهید داشت که باید بگونه ای درس بخوانید که بتوانید به سوالاتی که مطرح می شوند پاسخ بدهید.
  • حفظ کنید: ”من عادت ندارم حفظ کنم چراکه تمام مباحث را می فهمم و همین کافی است!“. این جمله ایست که بسیاری از مواقع از زبان دانش آموزان و داوطلبان کنکور می شنویم. اما تنها فهمیدن و کنار گذاشتن مطالب کافی نیست. لازم است بعد از فهمیدن آنها، فرمولها، نکات اصلی و مهم و حتی کلمات کلیدی را حفظ کنید تا در زمان پاسخ گویی کنکور زمان کمتری را از دست بدهید.
  • از مرور کردن مطالب خسته نشوید: آنچه امروز می خوانید، یاد می گیرید و سپس حفظ می کنید، ممکن است فردا از ذهنتان برود و فقط درصد اندکی از آن در ذهنتان باقی بماند. برای اینکه مطالب مدت زمان بیشتری در ظرف ذهن شما باقی بماند، باید آنها را از حافظه کوتاه مدت خود به حافظه بلند مدتتان منتقل کنید و برای این کار تنها یک راهکار ساده وجود دارد و آن مرور مطالب خوانده شده است. البته این مرور هم راه خاص خود را دارد. به جدول زیر دقت کنید:

 مرور

           مدت زمان پس از مطالعه اصلی

               ماندگاری در حافظه

 اول

   یک روز پس از مطالعه اصلی

              یازده روز

 دوم

   یازده روز پس از مطالع اصلی

              یک ماه و یازده روز

 سوم

   یک ماه و یازده روز پس از مطالعه اصلی

              پنج ماه و یازده روز

چهارم

   پنج ماه و یازده روز پس از مطالعه اصلی

              هفده ماه و یازده روز

پنجم

   هفده ماه و یازده روز پس از مطالعه اصلی

              سه سال

ششم

   دو سال پس از آخرین مرور

              هشت سال

 

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.