کجاي کاري؟(توصیه های کلیدی به داوطلبان کنکور 95 برای مطالعه در فصل پاییز)-بخش سوم

الان که با شما داوطلبان گرامي کنکور 95 صحبت مي‌کنيم، بيشتر شما عزيزان، مشغول مطالعه و آمادگي براي کنکور هستيد. ممکن است که شرايط هر يک از شما با ديگر دوستان، هم کلاسي ها و نيز ساير رفقا فرق کند، اما مهم اين است که حتماً مطالعه و درس خواندن را شروع کرده باشيد و با يک برنامه‌ريزي اصولي و حساب شده پيش رويد.

«الان کجاي کاري»؟ اين سؤالي است که شما در پايان هر هفته بايد به آن پاسخ دهيد و حتماً بايد پاسخ شما به اين سؤال در مقايسه با هفته قبل، بهتر و خوشحال کننده‌تر باشد. براي اينکه بتوانيد مطالعه خوبي داشته باشيد و خوب پيش برويد بايد مسايل زير را حتماً با دقت هرچه تمامتر در نظر داشته باشيد:

images

5- نگاه درست به کنکورهاي آزمايشي

يکي از کارهايي که بسياري از داوطلبان براي قبولي در کنکور سراسری انجام مي‌دهند اين است که در کنکورهاي آزمايشي مؤسسات مختلف شرکت مي‌کنند. با توجه به اينکه از فصل پاييز، ميزان مطالعه و جديت در آمادگي براي کنکور بيشتر مي‌شود، ثبت نام در کنکورهاي آزمايشي هم در ميان داوطلبان از تب و تاب خاصي برخوردار مي شود؛ بنابراين، قبل از اينکه دراين کنکورها ثبت نام کنيد به اين نکات با دقت توجه کنيد:

الف- برنامه‌ريزي براي آزمون هاي اين کنکورها با برنامه‌ريزي هر فرد تا حدي فرق مي‌کند؛ مثلاً ممکن است که شما در برنامه هفتگي و ماهيانه خود قصد داشته باشيد که فصل سوم زيست‌شناسي دوم را مطالعه کنيد، اما کنکور آزمايشي که شما در آن ثبت نام کرده‌ايد، سؤالات را از فصل هشت کتاب يا چند قسمت ديگر ارايه مي‌دهد. اين موضوع باعث مي‌شود که برنامه‌ريزي شما در هفته‌هايي که کنکور آزمايشي داريد با بي نظمي خاصي مواجه شود؛ به علاوه اينکه چون شما فرصت نکرده‌ايد آن مبحث را مطالعه کنيد با کسب درصد کم در آن درس، دچار نااميدي و نگراني مي‌شويد. پس شرکت در اين کنکورهاي آزمايشي، زماني خوب است که شما طبق برنامه آن مؤسسه پيش برويد. ضمناً اين موضوع هم براي شما مشکلاتي را پيش مي‌آورد:

اول اينکه برنامه هر فرد بايد مختص خود او باشد و با توجه به روحيات و اطلاعات او بسته شده باشد، و دوم اينکه بسياري از سؤالات اين مؤسسات استاندارد نيستند و نتيجه شما در اين آزمون‌ها در بيشتر مواقع با واقعيت مطابقت ندارد.

 ب- زماني شرکت در کنکور آزمايشي معنا و نتيجه درستي پيدا مي‌کند که شما بعد از هر آزمون، بررسی و تجزیه و تحلیل آزمون را به طور کامل و با دقت انجام دهید و اشکالات خود را در بياوريد و آنها را مرور کنيد تا ديگر اين اشتباهات را تکرار نکنيد؛ اما اگر بخواهيد فقط امتحان داده و بعد کاري براي رفع اشکال يا حل تمرين ها انجام ندهيد، اين کنکورها فايده چنداني ندارد.

6- نظم داشته باشيد

حتماً به اين موضوع توجه داشته باشيد که ساعات مطالعه و ميزان آن، بايد از فصل پاييز نظم و شکل ثابتي به خود بگيرد تا بدن شما با توجه به آن آماده مطالعه و استراحت شده و بازدهي خوبي داشته باشد. براي داشتن نظم در مطالعه، حتماً برنامه‌ريزي داشته باشيد و خود را مقيد به انجام آن نماييد.

ضمناً سعي کنيد که به دلايل پيش پا افتاده و ساده اين برنامه را به هم نزنيد. نکته مهم تر اين است که ساعات مطالعه خود را بتدريج افزايش دهيد تا به ساعات ايده‌آلي برسيد که بايد يک داوطلب کنکور در طي مدت آمادگي براي آزمون در طول روز مطالعه داشته باشد.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.