کجاي کاري؟(توصیه های کلیدی به داوطلبان کنکور 95 برای مطالعه در فصل پاییز)-بخش پایانی

الان که با شما داوطلبان گرامي کنکور 95 صحبت مي‌کنيم، بيشتر شما عزيزان، مشغول مطالعه و آمادگي براي کنکور هستيد. ممکن است که شرايط هر يک از شما با ديگر دوستان، هم کلاسي ها و نيز ساير رفقا فرق کند، اما مهم اين است که حتماً مطالعه و درس خواندن را شروع کرده باشيد و با يک برنامه‌ريزي اصولي و حساب شده پيش رويد.

«الان کجاي کاري»؟ اين سؤالي است که شما در پايان هر هفته بايد به آن پاسخ دهيد و حتماً بايد پاسخ شما به اين سؤال در مقايسه با هفته قبل، بهتر و خوشحال کننده‌تر باشد. براي اينکه بتوانيد مطالعه خوبي داشته باشيد و خوب پيش برويد بايد مسايل زير را حتماً با دقت هرچه تمامتر در نظر داشته باشيد:

images

7- وضعيت جسمي خود را در نظر بگيريد

درست است که مطالعه داوطلبان آزمون سراسری از پاييز، شکل جدي‌تر و بيشتري به خود مي‌گيرد، اما اين به معني آن نيست که شما، بخصوص داوطلبان عزيزي که در تابستان به خوبی مطالعه نکرده يا کم مطالعه کرده‌اند، ساعات مطالعه را بشدت و به صورت سريع افزايش دهند. حتماً به شرايط جسمي خود و توان مطالعاتي‌تان توجه کنيد و بيش از طاقت و توانتان از خودتان کار نکشيد و متوقع نباشيد. در اين خصوص هرگز و تحت هیچ شرایطی خود را با افراد ديگر مقايسه نکنيد، چرا که هر شخصي توان خاص خود را دارد و توان هر فرد با ديگري تفاوت مي‌کند.

در زمان‌هايي که خسته، عصباني، حواس پرت و شتاب‌زده هستيد، درس نخوانيد. زماني که مغز انسان در حالت آرامش است، مانند يک اسفنج اطلاعات را جذب مي‌کند، و برعکس زماني که استرس داريد، تلاش شما براي يادگيري بي فايده است؛ زيرا در چنين حالتي مغز اطلاعات را دفع مي‌کند. هيچ گاه در زماني که فکر شما به چيزهاي ديگري مشغول است، خود را مجبور به درس خواندن و يادگيري نکنيد؛ چون اين کار چيزي جز اتلاف وقت نيست. به همين دليل هميشه توصيه مي‌کنيم که به حواشي  و نتيجه کنکور و حرف مردم و درکل، موارد استرس‌زا فکر نکنيد. شما فقط درس بخوانيد و حداکثر تلاشتان را انجام دهيد و در نهايت نتيجه را به خدا واگذار کنيد.

8- نااميدي، دشمن يادگيري است

برخي از داوطلبان عزيز، بخصوص کساني که ديرتر از بقيه داوطلبان شروع به مطالعه مي‌کنند يا اينکه ديرتر از بقيه، مطالب را فرا مي‌گيرند، خود را به دليل دير شروع کردن خواندن دروس يا کندي در يادگيري، سرزنش مي‌کنند، و حتي اگر پيشرفت مناسب و قوه يادگيري بالايي داشته باشند، همواره در استرس به سر مي‌برند. به خاطر داشته باشيد که پاييز براي بيشتر داوطلبان، فصل آغاز مطالعه براي کنکور است؛

بنابراين، اگر از همين الان بتوانيد بين سي تا پنجاه ساعت در هفته را به مطالعه بر مبنای یک برنامه ریزی دقیق و اصولی اختصاص دهيد، حتماً موفق خواهيد شد. نکته ديگر هم اينکه اصلاً به اين موضوع فکر نکنيد که توان يادگيري شما نسبت به ديگران کمتر است. اين موضوع فقط باعث نااميدي شما مي‌شود و توان يادگيري‌تان را کاهش مي‌دهد. اگر هم واقعاً جزو اين دسته از داوطلبان هستيد، مي‌توانيد با تلاش و کوشش بيشتر، کاستي‌هاي خود را به طور کامل جبران کنيد.

9- پاييز را دريابيد

به عنوان نکته پاياني به همه شما عزيزان توصيه مي‌کنيم که همين الان، برآوردي از خودتان داشته باشيد و وضعيت درسي خود را مشخص کنيد و ببينيد که چقدر مطالعه کرده‌ايد، چه ميزان از درس‌ها باقي مانده‌اند و چقدر وقت داريد. به قول خودمان، ببينيد که «الان کجاي کاريد؟» به خاطر داشته باشيد که حتماً مطالعه خود را به طور جدي شروع کرده و پاييز را دريابيد؛ زيرا تعداد داوطلباني که از تابستان شروع کرده‌اند و ميزان مطالعه آنها خیلی بالاست، زياد نيست، اما بيشتر داوطلبان، مطالعه جدي خود را از پاييز به طور جدي شروع مي‌کنند؛ پس باز هم تاکيد مي‌کنيم که پاييز را دريابيد.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.