کنکور؛ برداشت اول، سکانس آخر: تست زني(بخش اول)

سعيد، نگاهي به ساعت انداخت. وقت تقريباً تمام شده بود. او فقط مي‌توانست نگاه کوتاه ديگري به دفترچه کرده و ببيند آيا همه سؤالاتي را که مي‌دانسته جواب داده است يا نه. يادش افتاد که پاسخنامه را هم مي‌بايست کنترل کند تا پاسخ سؤالات جابجا نشده و مشکل ديگري نباشد. ديگر وقت تمام شده بود. دفترچه سؤالات، ساعت و پاسخنامه را روي ميز گذاشت. لباس‌هايش را عوض کرد و مادرش را به آرامي صدا و زد و از او خواهش کرد تا يک استکان چاي برايش آماده کند. سپس آماده شد تا جواب‌هايش را تصحيح کند. در همين هنگام به ياد جلسه کنکور پارسال افتاد. درس‌هايش را بخوبي مطالعه کرده و با آمادگي مناسبي در جلسه کنکور حاضر شده بود، اما بر خلاف انتظار و توقعي که داشت، در جلسه آزمون نتوانست به طور مطلوب از عهده تست زدن برآيد و همين موضوع باعث شد تا با وجود وقت زيادي که براي سؤالات گذاشت، باز هم نتواند هيچ ايده و فکر خاصي به ذهنش برسد. انگار براي اولين بار بود که چنين مطالبي را مي‌ديد.

در همان جلسه آزمون بود که ناگهان سعيد روحيه خود را از دست داد و تمام زحمت و تلاش خود را از بين رفته ديد. سعيد، حالا لبخندي حاکي از اميدواري و رضايت به لب داشت و مي‌دانست که از تجربه پارسال بخوبي درس گرفته است و ديگر اشتباه گذشته را تکرار نخواهد کرد؛ اشتباهي که به قيمت يک سال تلاش او تمام شد؛ البته، مقصر و عامل اصلي اين موضوع هم بيشتر از همه، خود سعيد بود؛ زيرا با وجود اهميت تست‌زني و آگاهي بر شيوه هاي درست آن و نقشي که تست زني در کنکور دارد، سعيد، وقت زيادي از برنامه درسي خود را به اين کار اختصاص نداده بود و به همين دليل هم در کنکور با مشکل مواجه شد.
 
index

سعيد، پس از آزمون، براي آزمون سراسری سال بعد بخوبي درس خواند و با کمک و مشاوره گرفتن از کنکوري‌هاي موفق و مشاوران با تجربه وقت مناسبي را در برنامه درسي جديدش به تست زني اختصاص داد و با تلاش و تمرين زياد به مطالعه و تست زني ادامه داد؛ به طوري که کم کم در آزمون ها و تست زني در منزل، به بهترين حد خود رسيد. سعيد، مشکل خود را بخوبي حل کرد؛ البته براي حل اين مشکل، بهايي نيز پرداخت. قصه سعيد بخوبي تمام شد، اما هر سال در کنکور، داوطلبان زيادي هستند که به دليل آشنايي کافي نداشتن با تست زني و شيوه هاي درست آن، قبل از کنکور و همچنين در جلسه آزمون دچار مشکل مي شوند. اين مشکل به حدي در ميان بعضي از داوطلبان، بزرگ و قابل توجه است که با وجود مطالعه کافي و توقع کسب رتبه و تراز خوب، نمي‌توانند به هدف خود برسند يا از تلاش خود، نتيجه مورد نظر را بگيرند. به همين دليل، ما در اين مقاله سعي داريم تا شما را با شيوه‌هاي درست تست‌زني قبل از کنکور سراسری آشنا کنيم تا شما عزيزان از همين الان بتوانيد با تمرين و تکرار، از عهده تست زني در کنکور بخوبي برآييد.

معمولاً بيشتر داوطلبان بعد از مطالعه هر درس در پايان هفته يا ماه، تعدادي تست از مباحث مطالعه شده را حل مي‌کنند تا از ميزان توانايي و اشراف خود به مطالب دروس مطالعه شده مطلع شوند. به اين نوع تست زدن، تست زدن تمريني گفته مي شود. اگر شما داوطلب عزيز از جمله داوطلباني هستيد که قبلاً براي همه دروس از شيوه تست‌زني تمريني استفاده نمي‌کرده‌ايد، سعي کنيد که حتماً در وقت باقي مانده، تست‌‌زني تمريني را در برنامه مطالعاتي خود قرار دهيد؛ زيرا انجام اين کار باعث مي‌شود تا شما به نقاط ضعف و قوت خود در دروس مختلف، بيشتر آشنا شويد. نکته دوم اينکه الان بيشتر داوطلبان، دوره مرور و جمع بندي دروس را در برنامه خود دارند؛ بنابراين، استفاده از تست تمريني باعث مي‌شود تا شما عزيزان به مشکلات و نقاط قوت و ضعف خود بخوبي پي برده و وقت بيشتري را براي آن مباحث درسي بگذاريد؛ اما نکته مهم‌تر اين است که در هفته‌هاي پاياني تا کنکور، همه داوطلبان حتماً مي‌بايست تست زمان‌دار به تعداد زياد بزنند. تا زماني که داوطلبي، اين شکل از تست‌زني را انجام ندهد، بخوبي نخواهد توانست در جلسه آزمون سراسري به تست‌زني و بهره‌برداري از مطالعات خود بپردازد. در بخش بعدی از این سلسله از مقالات به بیان مهمترین فواید تست زنی به شیوه زمان دار خواهیم پرداخت.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.