کنکوری‌های۹۷! این فرصت گرانبها را دریابید(قسمت دوم)

علاوه بر دو اصلی که در قسمت اول این مقاله به آنها اشاره کردیم، باید مواردی را رعایت کنید و آنها را حتماً در این بازه زمانی مهم و سرنوشت ساز انجام دهید. این موارد عبارتند از:
 
۱- با انگیزه و محکم باشید
برای هر کاری که ما به طور روزمره انجام می‌دهیم، داشتن انگیزه و هدف، امری بسیار لازم و مهم است. انگیزه، موتور محرک و توان حرکتی برای همه کارهای ماست. اگر شما جزو آن دسته از دوستانی هستید که تا الان برای کنکور مطالعه نداشته یا کم مطالعه کرده‌اید، مهم‌ترین عاملی که می‌تواند به شما کمک کند این است که بار دیگر با انگیزه و هدف و محکم و استوار، قدم در راه بگذارید و همه آنچه را که از کنکور می‌خواهید، آرزوهای زیبا و قشنگتان و اهداف دوست داشتنی و مهمی را که در سر دارید و … در کاغذهایی بنویسید و به در و دیوار اتاقتان بچسبانید. هر روز، بارها و بارها به آنها نگاه کنید و با خود بگویید که می‌توانید؛ بله، می‌توانید زمان و کنکور را به تسلیم وادار کنید و مانند یک قهرمان، به همه آنچه که می‌خواهید، برسید.
سعی کنید که به هیچ عنوان ناامید نشوید. ناامیدی، بدترین سم برای کشتن انگیزه‌ها و اهداف آدمی است. هر وقت که احساس ناامیدی کردید، دوباره به اهدافتان فکر کنید و به خودتان نهیب بزنید و بلند و محکم بگویید که می‌توانید. در این حال، چند جمله انگیزشی بخوانید یا به افرادی فکر کنید که در شرایط شما بوده و توانسته‌اند کنکور را به زانو در آورند؛ حتی سعی کنید با افرادی که به شما امید و روحیه می‌دهند، صحبت کنید. خلاصه هر کاری که از دستتان بر می‌آید، برای پابرجا ماندن امید و انگیزه خود انجام دهید.
 
index

۲-سیاستمدار باشید
یکی از مواردی که ما بارها و بارها در این مقالات، تکرار و به شما گوشزد کرده‌ایم، آن است که برای آمادگی در کنکور، فقط و فقط درس خواندن مهم نیست؛ بلکه سیاست چگونه درس خواندن هم، مهم است. بسیاری از داوطلبان عزیز، گمان می‌کنند که رمز موفقیت در کنکور، این است که همه مباحث دروس آزمون سراسری را بخوانند و حتی یک موضوع را هم از قلم نیندازند. این موضوع بسیار خوب است که داوطلبی بتواند همه دروس را مطالعه کند؛ البته به شرطی که برای مرور خلاصه ها و تست‌زنی مبحثی و خلاصه همه کارهایی که برای یک مطالعه کامل و اصولی لازم است، زمان داشته باشد.
 
بسیاری از داوطلبان، از جمله برخی از عزیزان و همکلاسی‌ها و دوستان شما که از تابستان یا مهرماه شروع به مطالعه می‌کنند، چنین کاری را انجام می‌دهند؛ یعنی تلاش می‌کنند که تمام مباحث همه دروس را مطالعه کنند؛ اما بعد در زمستان یا بهار متوجه می‌شوند که به دلیل حجم بالای مطالعه اولیه، فرصت مرور بسیاری از دروس از دست داده‌اند. چنین موضوعی باعث می‌شود تا بسیاری از مطالبی که آنها برای مطالعه آن وقت گذاشته‌اند، به فراموشی سپرده شود؛ پس شما دوستان نباید نگران باشید؛ زیرا با یک مطالعه سیاستمدارانه و اصولی می‌توانید در کنکور موفق شوید.
 
حتماً با خود می‌گویید: "این مطالعه چگونه است؟" برای اینکه در مواجه شدن با دروس کنکوری در وقت کم، درست و اصولی برخورد کنید، همه دروسی را که آمادگی در آنها برای کنکور شما لازم است و همچنین ضریب آنها را در دفترچه‌ای بنویسید و سپس مشخص کنید که در کدام یک از درس‌ها یا کدام یک از مباحث دروس، قوی یا در کدام یک از درس‌ها یا مباحث کدام یک از دروس، ضعیف هستید. بعد به سراغ بودجه‌بندی دروس و مباحث بروید و به ترتیب اولویت، آنها را شماره‌گذاری کنید؛ سپس مشخص کنید که درس‌ها یا مباحثی که شما در آنها ضعیف یا قوی هستید چه سهمی در بودجه‌بندی کنکور دارند. در این میان، نیم نگاهی هم به رشته‌های مورد علاقه خودتان داشته باشید. یادتان باشد که هدف، فقط قبول شدن در کنکور نیست؛ بلکه هدف، قبول شدن در رشته و دانشگاه مورد علاقه شماست.
 
وقتی همه موارد بالا را مشخص کردید، نوبت این رسیده است که مباحثی را که در آنها ضعیف یا قوی هستید، از یک تا ده شماره گذاری کنید. خواهش می‌کنیم که برای موفقیت بیشتر خودتان هم که شده است، با خود رو راست باشید و بیش از حد یا کمتر از آن حدی که هستید، به خودتان نمره ندهید. اگر در مباحث یا دروسی نمره زیر سه و نیم به خودتان دادید، کلاً این مباحث را از مطالعه خود حذف کنید؛ زیرا می‌توانید وقت خود را برای مباحث یا دروس دیگر بگذارید و بهتر نتیجه بگیرید. اگر در دروسی که در آنها قوی هستید نمره بالای هفت گرفتید، زمان کمی را در برنامه مطالعاتی برای این دروس، مشخص کنید و این زمان کم را هم برای یک بار مطالعه در نظر بگیرید؛ البته به خاطر داشته باشید که در دوره مرور و تست‌زنی، حتماً این مباحث را باید بگنجانید. باز هم زمان کمتری را برای مطالعه آنها در نظر بگیرید؛ مثلاً اگر قرار باشد که برای مباحثی، دوبار وقت مرور یا تست‌زنی معین کنید، به دروس و مباحثی که در آنها قوی‌تر هستید، یک بار زمان مرور و تست‌زنی اختصاص دهید.
 
جای مهم در برنامه مطالعاتی شما، درس‌ها یا مباحثی هستند که در آنها نمره بین سه و نیم تا هفت گرفته‌اید، و جای مهم‌تر، مخصوص درس‌ها و مباحثی است که علاوه بر این نمره، در بودجه‌بندی سؤالات هم از اهمیت بیشتری برخوردارند.
 
کار دیگری که شما به عنوان یک کنکوری سیاستمدار باید انجام دهید، این است که مشخص کنید کدام بخش مطالعاتی و آمادگی شما برای کنکور، با مشکل یا سختی بیشتری مواجه است؛ اینکه مطالعه اولیه برای شما سخت‌تر است یا اینکه با تست زنی مشکل دارید؟ وقتی این موضوع را هم مشخص کردید، تلاش کنید که وقت بیشتری را برای رفع نقاط ضعف خود اختصاص دهید.  

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.