کنکوری‌های۹۷! این فرصت گرانبها را دریابید(قسمت سوم)

۳- توجه به اصل مهم برنامه‌ریزی
بعد از اینکه مقدمات چگونگی مطالعه دروس خود را آماده کردید، گام بعدی این است که جای خوبی را برای مطالعه آن در اوقات روزمره‌تان در نظر بگیرید. برای انجام این کار، حتماً دقت کنید که از برنامه‌ریزی هفتگی و ماهیانه استفاده کنید. به درس‌ها نیز، بنا به نمره‌هایی که از شما گرفته‌اند و اهمیت آنها، در برنامه‌تان زمان بدهید؛
 
مثلاً اگر درس یا مبحثی را که باید مطالعه کنید، در میزان اهمیت، هفت و در میزان توانمندی شما، از شما چهار گرفته است، به این درس باید در برنامه هفتگی سه تا چهار ساعت وقت اختصاص دهید؛ زیرا نمرات مذکور نشان می‌دهد که این درس مهم است، و چون شما در آن دروس متوسط هستید، باید زمان بیشتری را برای مطالعه آنها اختصاص دهید.
 
index

بسیاری از داوطلبان عزیز که در چنین شرایطی هستند، تصور می‌کنند که چون دیر شروع به خواندن دروس کرده‌اند، باید درس‌ها را فقط مطالعه کنند و زمانی را برای مرور یا جمع‌بندی نهایی در نظر نگیرند. این تصور، بسیار اشتباه است و اگر شما چنین کاری را انجام دهید، یقین بدانید که موفقیت زیادی کسب نخواهید کرد؛ زیرا مباحثی که شما می‌خوانید، به مرور و جمع بندی نهایی نیاز دارد؛
 
بنابراین، کار دیگری که شما عزیزان باید انجام دهید، آن است که در برنامه‌ریزی مطالعاتی خود، یعنی همان برنامه‌ای که از اواسط بهمن تا پایان خرداد را در برمی‌گیرد، جایی را برای مرور و جمع‌بندی و نیز تمرینات تست سرعتی و رفع اشکال در نظر بگیرید. دقت کنید که مهم، کیفیت کار است، و اگر شما بتوانید چهار درس را به این صورت مطالعه کنید، بهتر از آن است که شش درس را به گونه‌ای بخوانید که فرصت جمع بندی و مرور آن دروس را نداشته باشید.
 
ممکن است که بعد از برنامه‌ریزی و مطالعه دروس، به این نتیجه برسید که برخی از مباحث یا دروس به وقت کمتر یا بیشتری برای یادگیری نیاز دارند. اگر احساس کردید که می‌توانید در وقت کمتر، آن درس یا مبحث را بخوانید، وقت آن را به یک درس یا مبحث سخت دیگر که در برنامه دارید، اما زمان کمتری به آن اختصاص داده بوده‌اید، بدهید، و اگر چنین درسی وجود نداشت، یک مبحث دیگر را که حذف کرده بودید، به برنامه‌تان اضافه کنید.
 
حال اگر متوجه شدید که درسی را که برای آن چهار ساعت در هفته وقت گذاشته‌اید، به وقت بیشتری نیاز دارد، اگر درس مهم و پراهمیتی بود، وقتی را از دروس دیگر کم کرده و به آن اختصاص دهید؛ وگرنه، با توجه به تشخیص خود و نمراتی که قبلاً به این درس داده‌اید، آن را کلاً از برنامه خود حذف و درس دیگری را جایگزین آن کنید؛ البته از ابتدا و تا دو یا سه هفته، برنامه خود را طوری بچینید که وقت اضافی داشته باشید، و اگر چنین مشکلی پیش آمد، بدون دغدغه و نگرانی و حذف درس یا مبحثی خاص، وقت بیشتری را در برنامه به آن درس اختصاص دهید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.