کنکوری‌ها! این روزها وقتتان را تلف نکنید(بخش دوم)

با توجه به موقعیت‌های مختلف برنامه‌ریزی کنید
بر اساس نتایجى که ممکن است از آزمون خود بگیرید، در ذهن خود چندین تصمیم و انتخاب را برنامه‌ریزى کنید. اولین برنامه را براى زمانى بریزید که نتیجه امتحان به همان خوبى یا حتى بهتر از آنچه فکر می‌کردید، بشود، هدف و تصمیم دوم خود را براى زمانى برنامه‌ریزى کنید که نتیجه بدتر از انتظار شما شود، ولى هنوز براى شما بدترین حالت ممکن نیست، و برنامه‌ریزى سوم را براى زمانى آماده داشته باشید که احتمال دارد بدترین نتیجه ممکن را از آزمون خود بگیرید.
 
در مورد این برنامه‌ها با خانواده خود و اطرافیان نزدیکتان نیز صحبت کنید، تا در گرفتن تصمیمات درست، آن هم در چنین دوران پر استرسى، به شما کمک کنند. این برنامه‌ریزی‌ها استرس شما را به میزان زیادى کم و به شما کمک می‌کند تا خود را از قبل، براى پذیرفتن هر نتیجه اى آماده کرده باشید و حتى در بدترین حالت ممکن، بتوانید بر خودتان مسلط شده و به صورت درست و منطقى، تصمیم بگیرید.
images

ورزش کنید
ممکن است که درست بعد از آزمون، چندان حس و حال اینکه یک ورزش جدى را شروع کنید نداشته باشید، ولى می‌توانید ورزشى متعادل را آغاز کنید؛ بخصوص که بسیارى از کنکوری‌ها در سال آخر تحصیلى خود و قبل از کنکور، از ورزش کردن غافل می‌شوند. ورزش به شما آرامش می‌دهد، در بدن شما آندورفین ایجاد کرده و مانند یک مسکن طبیعى عمل می‌کند. سعى کنید که ورزش‌هاى پر تحرک و هوازى، مانند دویدن، شنا، دوچرخه سوارى و حتى تند راه رفتن را امتحان کنید. ورزش، نه تنها از استرس شما می‌کاهد، بلکه وضعیت خوابتان را نیز بهتر کرده و بر حال عمومى شما تاثیر بسیار مثبتى می‌گذارد. اگر در ابتدا براى انجام ورزش روزانه تنبلی‌تان می‌آید، از حضور در یک برنامه ورزشى برای چند روز در هفته آغاز کنید.
 
یک زبان خارجی یاد بگیرید
شاید در دوران مطالعه، پیش خود می‌گفتید که بگذار کنکورم را بدهم، تا ساعت ۱۲ ظهر می‌خوابم  و در رختخوابم غَلْط می‌زنم ! اما واقعیت این است که وقتی کاری نداری، خوابت نمی‌آید و زودتر از همیشه از خواب می‌پری. اگر در دوران مطالعه، دلت برای خوابیدن لک زده بود، مال این است که سرت شلوغ بود و خوابیدن و استراحت کردن برایت لطف داشت؛ اما فرد همیشه بیکار هرگز نمی‌تواند احساس خوبی از خوابیدن و استراحت کردن داشته باشد؛ چون پشت این استراحت، کاری برای انجام دادن ندارد؛ پس بهتر است که حتماً کاری ارزشمند و جدی برای انجام دادن داشته باشید. یکی از این کارها، شرکت در کلاس‌های مؤسسات آموزش زبان  است. اگر به زبان انگلیسی مسلط نیستید، هر چه زودتر در یک مؤسسه ثبت‌نام کنید و سعی کنید که در این زبان، مهارت لازم را کسب کنید؛ زیرا یک دانشجوی موفق، کسی است که بتواند حداقل به یک زبان بین‌المللی مسلط باشد و در صورت نیاز، از کتاب‌های مرجع که به این زبان تالیف شده است، استفاده نماید؛ در ضمن در برخی از رشته‌های دانشگاهی، برخی از کتاب‌های درسی به زبان انگلیسی است. اگر هم به زبان انگلیسی مسلط هستید،  به  آموزش یک زبان خارجی دیگر بپردازید . مطمین باشید که هر چه به زبان‌های خارجی بیشتری مسلط باشید، دانشجوی موفق‌تری خواهید بود، و در نهایت، از موقعیت‌های بهتری در بازار کار بهره‌مند می‌شوید.
 

منبع:هفته نامه پیک سنجش

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.