کنکوری‌ها! این روزها وقتتان را تلف نکنید(بخش اول)

«بعد از کنکور »؛ طی یک سال گذشته، بارها و بارها این عبارت را تکرار کرده‌اید؛ زیرا مطالعۀ پی‌گیر و مداوم برای آزمون سراسری، وقتتان را محدود کرده بود و نمی‌توانستید به بسیاری از کارهایی که به انجام آنها تمایل دارید، بپردازید؛ کارهایی که به این روزها موکول کرده بودید؛ اما اکنون که فرصت لازم را دارید انگار همۀ اشتیاق و علاقۀ خود را برای انجام آن امور از دست داده‌اید.
 
تا یک ماه پیش، همۀ آرزویتان این بود که هر چه زودتر کنکور بدهید تا بتوانید فیلم‌ها و سریال‌های مورد علاقه‌تان را بدون عذاب وجدان و نگاه‌های شماتت‌آمیز والدین تماشا کنید. می‌خواستید به سالن‌های ورزشی بروید و ساعت‌ها به ورزش مورد علاقه‌تان بپردازید. می‌خواستید کتاب‌های غیردرسی بخوانید و یا با دوستانتان گپ و گفت داشته باشید؛ اما حالا که فرصت مورد نظرتان رسیده است، حوصله پرداختن به هیچ کدام را ندارید و فقط منتظرید که هر چه زودتر نتایج اولیه آزمون سراسری و رتبه‌ها را اعلام کنند تا از این دلشوره و نگرانی در بیایید.
 
این احساس، طبیعی است؛ اینکه بعد از یک سال برنامۀ منظم و حساب شده، ناگهان احساس خلا کنید و ندانید که از زمان موجود چطور باید استفاده کنید، چیز عجیبی نیست. مشابه  این حس را افرادی که بعد از ۳۰ سال کار،  بازنشسته می‌شوند، دارند؛ موقعیتی که اگر به آن توجه نشود، می‌تواند به افسردگی فرد منجر شود؛ اما شما در این دوران فترت، کارهای بسیاری برای انجام دادن دارید؛ کارهایی که هم نشاطتان را حفظ می‌کند و هم آنکه برای شما لازم و مفید است. پس در ادامه این مقاله با ما همراه باشید.
 
images

آشنایی با رشته‌های دانشگاهی
مهم­ترین کاری که می‌توانید در این روزها انجام دهید، اطلاع از رشته‌های دانشگاهی است. سعی کنید که دربارۀ همۀ رشته‌ها ـ حتی هر چند در ابتدای امر حس می‌کنید که به آنها علاقه‌ای ندارید ـ اطلاعات کسب کنید؛ زیرا زمانی که نتایج اولیه آزمون سراسری می‌آید، فرصت شما برای انتخاب رشته، چندان زیاد نیست و زمان زیادی برای  کسب اطلاعات کافی ندارید. برای کسب اطلاع در این زمینه، می‌توانید به موتورهای جست و جوگر، سایت‌های دانشگاه‌ها، فارغ‌التحصیلان سال‌های اخیر یا دانشجویان سال‌های سوم و چهارم رشته‌های مختلف و کتاب «آشنایی بیشتر با رشته‌های دانشگاهی» مراجعه نمایید. دقت کنید که برای موفقیت در یک رشته تحصیلی، باید به نکات مختلفی توجه داشته باشید که از آن جمله می‌توان به علاقه، مطابقت رشته با توانمندی‌های شما، بازار کار رشته مورد نظر و امکان ادامه تحصیل اشاره نمود.
 
آشنایی با دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی
برخی از دانشگاه‌ها، با توجه به امکانات دانشگاه مورد نظر و استادانی که در آن دانشگاه تدریس می­کنند، در رشته یا رشته‌هایی مطرح‌تر هستند؛ بنابراین، خوب است که در فرصت موجود، دربارۀ دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی، رشته‌هایی که در هر دانشگاه ارایه می‌شود، جایگاه دانشگاه در رشته مورد نظر (دانشجویان آن هر ساله چه تعداد مقاله و پروژه علمی و تحقیقاتی ارایه می‌دهند، چند نفر در المپیادهای دانشجویی پذیرفته شده‌اند یا چند نفر از آن دانشگاه در رشتۀ مورد نظر شما در آزمون تحصیلات تکمیلی رتبۀ خوبی کسب کرده‌اند)، امکان رفت و آمد به دانشگاه (اگر  دانشگاه در شهری غیر از محل سکونت شما واقع شده است درباره امکان اسکان، نحوه ایاب و ذهاب به دانشگاه و فاصله دانشگاه با شهری که در آن زندگی می‌کنید)، امکانات رفاهی دانشگاه، موقعیت جغرافیایی دانشگاه و … اطلاعات لازم را کسب کنید . برای به دست آوردن این اطلاعات، می‌توانید به  سایت‌های هر دانشگاه یا دانشکده مراجعه نمایید.

 

منبع:هفته نامه پیک سنجش

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.