کنکوری ها:شاد بودن را تجربه کنید(بخش اول)

"اندوه" واژه‌ای است که بسیاری از کنکوری‌ها با آن آشنا هستند و حداقل در برهه‌هایی از سالی که برای کنکور سراسری درس می‌خوانند، گرفتار آن می‌شوند؛ زمانی که حس می‌کنند با توجه به تلاششان، نتیجه مورد نظر خود را کسب نکرده‌ یا از امیدها و آرزوهایشان فاصله گرفته‌اند و احتمال رسیدنشان به آنچه می‌خواهند، کم است. در این زمان‌ها چه باید کرد؟ زمان‌هایی که یک نوجوان ۱۸ ساله احساس می‌کند که شور زندگانی در او کمرنگ شده است.
 
پیش از هر چیز بدانید انسان‌های زیادی هستند که سختی‌های زیادی را متحمل شده یا به بیماری‌های مهلکی مبتلا شده‌اند. بسیاری از این افراد در طول سال‌ها به تجربه‌هایی رسیده‌اند که ارمغان و دستاورد آن «درک زیبایی زندگی» بوده است. نکته‌های زیر، راه‌های رسیدن به همین درک زیبایی است.
 
happy-student-showing-the-index-finger_1149-178

مثبت فکر کنید و مثبت عمل کنید
لازمۀ شادی و شاد بودن، مثبت اندیشی و جست و جوی خوبی­ها و زیبایی­ها و ایجاد تعادل در زندگی است. هرگز اجازه ندهید که افکار منفی، چون موریانه­هایی، ریشه ­های مسرّت و شادکامی زندگی‌تان را از بین ببرند و بر شما مسلط شوند.انسان با نگرش منفی به دنیا، چیزی جز روحیه‌ای افسرده، غمگین و حالتی خشمگینانه ندارد و این نگرش منفی، تخریب­ گر روح و جسم انسان و جامعه است؛ البته اشخاص شاد فقط مثبت نمی‌اندیشند، بلکه مثبت هم عمل می­کنند.
 
این اصل مهم را همواره خوب به خاطر داشته باشید که برای شاد بودن باید افکار خود را عوض کنید، اما منتظر از راه رسیدن احساسات نباشید. افراد شاد بر چگونه عمل کردن و چگونه اندیشیدن خود کنترل مستقیم دارند و آنچه را که احتیاج دارند طلب می‌کنند. همان طور که نعمت­ ها معمولاً از آسمان به زمین نمی‌افتند، از شکایت کردن نیز چیزی عاید انسان نمی­شود؛ پس به جای شکایت کردن، به دنبال خواسته­ های خود بروید و بدانید که ثابت ماندن و تغییر نکردن، مخالف همۀ قوانین طبیعت است.
 
از اشتباهات خود درس بگیرید
 از وقتتان تا کنون بخوبی استفاده نکرده‌اید؟ در مطالعه دروس کوتاهی کرده‌اید ؟ درصدهایتان در آزمون‌های آزمایشی کم شده است؟
 
بله، ما هم قبول داریم. حیف است که این دوران ارزشمند به هدر برود؛ اما در عین حال نباید اجازه بدهید که اشتباه‌هایتان باعث دلسردی و نا امیدی شما شوند؛ زیرا این اشتباهات، در حقیقت راه‌های کسب تجربه هستند؛ فرصت‌هایی هستند که به شما گوشزد می‌کنند که هنوز هم می‌توانید صدای تپیدن قلبتان را بشنوید و زندگی هنوز ادامه دارد. به قول چرچیل«آدم بدبین در هر فرصتی، مشکلات را می‌بیند، اما آدم خوش بین در هر مشکلی، فرصتی را می­بیند.»  
 
در واقع نباید به خود اجازه شکست خوردن بدهید. شکست به این معنی است که هیچ گاه به هدف خود نخواهید نرسید یا دلیلی برای دست کشیدن از هدف وجود دارد.مطمین باشید که اگر به هدف نرسیده‌اید برای آن است که  شما به تمرین و تجربه بیشتری احتیاج دارید؛ پس تسلیم نشوید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.