کنکوری های ۹۶، این روزها بیش از گذشته خونسرد باشید(بخش دوم)

انواع استرس کنکور
ممکن است از خودتان بپرسید که مگر استرس کنکور هم انواع مختلفی دارد، در جواب باید بگوییم که بله، استرس کنکور هم مانند بسیاری دیگر از استرس‌ها ممکن است کم و مثبت یا اینکه زیاد و مخرب و منفی باشد. استرس مثبت، سازنده و بدون مشکل است، اما استرس منفی، باعث بروز مشکلات زیاد و حتی بیماری برای فرد می‌شود.
 
در کنکور نیز همین­طور است. معمولاً، استرس، سراغ بیشتر داوطلبان می رود و فقط افرادی که دارای اعتماد به نفس و روحیه خیلی بالایی هستند یا بخوبی مطالعه کرده‌اند یا داوطلبانی که کلاً مطالعه خوبی نداشته و از کنکور امسال قطع امید کرده‌اند، ممکن است که دچار استرس نشوند؛ در واقع، بیشتر داوطلبان، این حس را یک یا چند بار در طی دوره آمادگی برای کنکور تجربه می‌کنند؛
 
اما موضوع مهم‌تر آن است که اولاً استرس شما شدید نباشد و در ضمن بتوانید این استرس را مدیریت کنید؛ حتی اگر دچار استرس بالا و شدید باشید؛ پس قبل از اینکه به فکر مقابله با استرس خود برآیید، آن را بخوبی بشناسید. اگر سطح استرس شما داوطلب عزیز، کم است یا گاهی دچار این حس می‌شوید، این موضوع، خیلی مهم و مشکل‌زا نیست؛ بلکه باعث می‌شود که شما بهتر و بیشتر درس بخوانید، و در واقع، گونه‌ای موتور جلوبرنده اجباری برای درس خواندن و مطالعه است، اما اگر سطح استرس شما بالاست یا تعداد دفعات آن زیاد بوده و یا در روزها و هفته‌های اخیر زیاد شده است، نشان می‌دهد که شما دچار استرس مخرب شده‌اید و برای جلوگیری از آن باید دست به اقداماتی بزنید.
 
stress

 
به خود اعتماد کنید
اینکه به خود، عملکرد و دانسته‌هایتان در روند آمادگی برای کنکور اعتماد داشته باشید، باعث می‌شود که سطح استرس شما بسیار کاهش پیدا کند. یکی از دلایلی که معمولاً داوطلبان دچار استرس می‌شوند، این است که احساس می‌کنند همه مطالب را فراموش کرده‌اند و درس‌های زیادی از آموخته‌هایشان را نمی‌دانند. اولاً باید توجه کنید که این احساس، احساسی پوچ و واهی است. شاید به نظرتان برسد که تمام مطالب را فراموش کرده‌اید؛ در صورتی که این چنین نیست. شما انبوهی از اطلاعات را در مغز خود دسته‌بندی کرده‌اید که نمی‌توانید همه آنها را به یکباره به یاد آورید. اگر از تلقین‌های منفی مانند القای جملاتی چون «همه چیز را فراموش کرده‌ام» بپرهیزید، مطمیناً با قرار گرفتن در شرایط کنکور، همه آن اطلاعات را به یاد خواهید آورد.
دوم اینکه در روز کنکور، سطح دانش شما با دیگران سنجیده می‌شود؛ اما دانش شما اضافه یا کم نمی‌شود؛ پس جای نگرانی وجود ندارد. تنها عاملی که می‌تواند به شما لطمه جدی بزند، این است که در اثر اضطراب نتوانید آنچه را که می‌دانید، روی کاغذ بیاورید، و تنها عاملی که می‌تواند با همین سطح معلومات، نتیجه را بهبود ببخشد، خونسردی شماست.
 
به گذشته برنگردید
یکی از دلایلی که برخی از داوطلبان، دچار استرس می‌شوند این است که احساس می‌کنند در وقتی که در گذشته در اختیار داشته‌اند بخوبی مطالعه نکرده و در وقت باقی مانده نیز نخواهند توانست نتیجه خوبی کسب کنند یا اینکه آنها قبلاً خوب درس نخوانده‌اند؛ در حالی که دوستان و همکلاسی‌های آنها، در دوره مورد نظر، برنامه و مطالعه بهتری داشته‌اند.
سؤالی از شما می‌پرسیم و آن هم این است که آیا دانستن این موضوع که خوب درس نخوانده‌اید، کمکی به شما می‌کند؛ اگر این­طور است، راه حل‌ها را عملی کنید؛ وگرنه، وقت و انرژی باقی مانده خود را هدر ندهید. در این روزهای باقی‌مانده تا کنکور به دنبال آرامش باشید و خوب درس بخوانید. توجه داشته باشید چیزی که گذشت دیگر قابل دسترس نیست و از بابت آن، نباید اندوهگین شد. قسمتی از اضطراب‌های ما مربوط به اعمالی است که در گذشته باید یا نباید انجام می‌دادیم. با غصه خوردن، اطلاعات شما افزایش نمی‌یابد؛ بلکه متاسفانه باعث می‌شود که از همان اطلاعات موجود خودتان هم نتوانید استفاده نمایید؛ پس فقط به فکر زمان حال و آن چیزی که در دسترس شماست باشید و بهترین استفاده را نیز از این زمان در راستای پیشبرد اهداف خود ببرید.
 
 
منبع:هفته نامه پیک سنجش

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.